Kronika Policyjna

Nielegalny hazard na celowniku funkcjonariuszy KAS i Policji.

Nielegalny hazard na celowniku funkcjonariuszy KAS i Policji.

5 automatów do gier  zabezpieczyli w trakcie wspólnych działań we wtorek funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno– Skarbowego (KAS) i podkarpackiej policji. Niezarejestrowane maszyny, służące  do nielegalnego urządzania gier hazardowych zatrzymane zostały w Lubaczowie i Nisku.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji przeprowadzili działania kontrolne na terenie Lubaczowa i Niska. W kontrolowanych punktach zabezpieczyli łącznie 5 automatów, działających niezgodnie z przepisami (3 w Lubaczowie i 2 w Nisku). Dalsze czynności w tych sprawach prowadzą funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia br. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier (oznacza to również zakaz posiadania automatów do gier poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci).

Nowe przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie. Określone zostały ograniczenia lokalizacyjne dla salonów gier  (np. minimalna odległość od szkół czy kościołów) a także dopuszczalna ilość automatów dostępnych w salonie (3-50 szt.)

 Zmiany regulujące rynek hazardowy zapewniają też ochronę osób, które z niego korzystają  (automaty mają być odpowiednio zabezpieczone, monitorowane i podłączone do systemu rejestrującego i archiwizującego przebieg gry; ochronę graczowi zapewnią też mechanizmy kontroli swojej aktywności w salonie oraz mechanizmy uniemożliwiające grę po wyczerpaniu środków finansowych uczestnika gry).

 Zgodnie z nowymi przepisami, zmieniła się wysokość kar oraz rozszerzył się zakres podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosły z 12 tys. do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą nie tylko podmioty urządzające nielegalne gry na automatach, ale także właściciele lokali, w których urządzane są takie gry.  Za nielegalne posiadanie automatów jest też przewidziana odpowiedzialność karna-skarbowa (art. 107d kks).

Od 1 kwietnia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) przy wsparciu policjantów, prowadzą intensywne kontrole miejsc, w których zachodzi podejrzenie urządzania gier na automatach z naruszeniem przepisów oraz bezprawnego posiadania automatów. Na Podkarpaciu do tej pory skontrolowano blisko 700 takich lokalizacji i zatrzymano 9 automatów. Praktycznie wszystkie odwiedzone punkty były zlikwidowane, zamknięte  lub automaty z tych miejsc zostały wycofane, co oznacza, że nielegalnie działające podmioty wycofują się z rynku.

Działania, których celem jest wyeliminowanie szarej strefy w zakresie gier na automatach będą trwać do odwołania.
Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia specjalny numer telefonu oraz adres e-mail, na który można zgłaszać nielegalne praktyki hazardowe. Osoby, które posiadają taką informacje proszone są o kontakt za pomocą: Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 lub przekazanie informacji drogą e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.

W ubiegłym roku, funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu zatrzymali  1281 automatów do gier, działających niezgodnie z przepisami. Zwalczając nielegalną działalność
w zakresie gier hazardowych,  naczelnicy urzędów celnych w woj. podkarpackim wszczęli w ubiegłym roku ponad tysiąc postępowań administracyjnych, w ramach których nałożyli  kary na łączną kwotę 14 mln złotych.  Wszczętych zostało także blisko 600 postępowań karnych.

źródło: Izba Administracji Skarbowe w Rzeszowie

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Śmiertelne potrącenie pieszego w Nisku

rni24.eu25 października 2021

Uroczyste rozdanie nagród -„Bezpieczne Wakacje 2021”

rni24.eu22 października 2021

Posterunek Policji w Ulanowie w nowej odsłonie

rni24.eu21 października 2021

Poszukiwani świadkowie pożaru

rni24.eu19 października 2021

Konferencja powiatowa z udziałem Policji

rni24.eu14 października 2021

Pijany kierowca mazdy zatrzymany dzięki reakcji świadka

rni24.eu13 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021