Kronika Policyjna

Nielegalny hazard na celowniku funkcjonariuszy KAS i Policji.

Nielegalny hazard na celowniku funkcjonariuszy KAS i Policji.

5 automatów do gier  zabezpieczyli w trakcie wspólnych działań we wtorek funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno– Skarbowego (KAS) i podkarpackiej policji. Niezarejestrowane maszyny, służące  do nielegalnego urządzania gier hazardowych zatrzymane zostały w Lubaczowie i Nisku.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji przeprowadzili działania kontrolne na terenie Lubaczowa i Niska. W kontrolowanych punktach zabezpieczyli łącznie 5 automatów, działających niezgodnie z przepisami (3 w Lubaczowie i 2 w Nisku). Dalsze czynności w tych sprawach prowadzą funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia br. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier (oznacza to również zakaz posiadania automatów do gier poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci).

Nowe przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie. Określone zostały ograniczenia lokalizacyjne dla salonów gier  (np. minimalna odległość od szkół czy kościołów) a także dopuszczalna ilość automatów dostępnych w salonie (3-50 szt.)

 Zmiany regulujące rynek hazardowy zapewniają też ochronę osób, które z niego korzystają  (automaty mają być odpowiednio zabezpieczone, monitorowane i podłączone do systemu rejestrującego i archiwizującego przebieg gry; ochronę graczowi zapewnią też mechanizmy kontroli swojej aktywności w salonie oraz mechanizmy uniemożliwiające grę po wyczerpaniu środków finansowych uczestnika gry).

 Zgodnie z nowymi przepisami, zmieniła się wysokość kar oraz rozszerzył się zakres podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosły z 12 tys. do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą nie tylko podmioty urządzające nielegalne gry na automatach, ale także właściciele lokali, w których urządzane są takie gry.  Za nielegalne posiadanie automatów jest też przewidziana odpowiedzialność karna-skarbowa (art. 107d kks).

Od 1 kwietnia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) przy wsparciu policjantów, prowadzą intensywne kontrole miejsc, w których zachodzi podejrzenie urządzania gier na automatach z naruszeniem przepisów oraz bezprawnego posiadania automatów. Na Podkarpaciu do tej pory skontrolowano blisko 700 takich lokalizacji i zatrzymano 9 automatów. Praktycznie wszystkie odwiedzone punkty były zlikwidowane, zamknięte  lub automaty z tych miejsc zostały wycofane, co oznacza, że nielegalnie działające podmioty wycofują się z rynku.

Działania, których celem jest wyeliminowanie szarej strefy w zakresie gier na automatach będą trwać do odwołania.
Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia specjalny numer telefonu oraz adres e-mail, na który można zgłaszać nielegalne praktyki hazardowe. Osoby, które posiadają taką informacje proszone są o kontakt za pomocą: Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 lub przekazanie informacji drogą e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.

W ubiegłym roku, funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu zatrzymali  1281 automatów do gier, działających niezgodnie z przepisami. Zwalczając nielegalną działalność
w zakresie gier hazardowych,  naczelnicy urzędów celnych w woj. podkarpackim wszczęli w ubiegłym roku ponad tysiąc postępowań administracyjnych, w ramach których nałożyli  kary na łączną kwotę 14 mln złotych.  Wszczętych zostało także blisko 600 postępowań karnych.

źródło: Izba Administracji Skarbowe w Rzeszowie

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Policjanci poszukują właścicieli skradzionych przedmiotów

rni24.eu3 marca 2021

Czujność sąsiadów pomogła zatrzymać włamywaczy

rni24.eu3 marca 2021

Nietrzeźwy, nastoletni włamywacz- zamknięty w sklepie

rni24.eu2 marca 2021

Zabrał kluczyki pijanemu kierowcy

rni24.eu1 marca 2021

Nietrzeźwi mężczyźni leżeli na jezdni

rni24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Policjanci uratowali kobietę

rni24.eu17 lutego 2021

Za kradzież perfum trafił do aresztu

rni24.eu16 lutego 2021