W Nisku

Niekończąca się historia ze szkołą na osiedlu Malce

Niekończąca się historia ze szkołą na osiedlu Malce

Nad przyszłością Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Malce w Nisku obradowano niejednokrotnie. Wiadomo już, że od 4 września w szkole utworzone zostaną klasy od 0-7, a nie tak jak planowano od 0-3.

Problem ze szkołą zaczął się w grudniu ubiegłego roku, kiedy gmina zaczęła przygotowywać się do wdrożenia nowej reformy edukacji. Burmistrz Niska Julian Ozimek zaproponował wtedy 3 rozwiązania dla szkoły na Malcach: utworzenie klas 1-3, utowrzenie szkoły niepublicznej lub stworzenie szkoły katolickiej prowadzonej przez związek wyznaniowy.

Samorząd gminy kilkakrotnie podejmował uchwałę w sprawie szkoły, przekształcając ją w placówkę z klasami 1-3 i odziałem przedszkolnym. Jednak działania części rodziców i proboszcza z osiedla Malce spowodowały wiele komplikacji.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas 7 z samorządowcami.
Zastępca burmistrza Teresa Sułkowska namawiała rodziców, aby przenieśli dzieci do szkół na terenie Niska. Padła również propozycja, aby po dzieci podjeżdżał autobus i zawoził je do Szkoły Podstawowej nr 5.

– Prosiłam, by cała ta sytuacja nie odbyła się kosztem dzieci. W tej szkole nie ma sali gimnastycznej, nie ma pomieszczeń. Wskazałam szkoły, które mogą przyjąć siedmioklasistów, ponieważ w tej nie ma warunków do prowadzenia zajęć z przedmiotów przyrodniczych i ścisłych. Nie ma możliwości wygospodarowania tam miejsca, zrobienia pracowni, gdzie dzieci mogłyby się uczyć pod okiem nauczycieli specjalistów – mówi zastępca burmistrza.

Jednak rodzice pozostali nieugięci w swojej decyzji i przystali, że nie przeniosą dzieci do innych placówek. Swoje racje uzasadniali tym, że w szkole na osiedlu Malce im się podoba, są małe oddziały, a uczyć można się z komputera.

– Nie wiemy jak będzie funkcjonowała szkoła od września. Brak zgody rodziców i nauka „garstki” dzieci będzie kosztowała gminę ponad 100 tys. zł. Obawiam się czy w liceum zdołają wyrównać swoje szanse edukacyjne. Rodzice za wszelką cenę chcą udowodnić, że 8- klasowa szkoła ma rację bytu – mówiła Teresa Sułkowska.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021