W Nisku

Niejasne stawki za wodę

Niejasne stawki za wodę

Na ostatniej sesji rady miasta w Nisku, radni nie podjęli uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Dyskusja na ten temat wprowadziła wiele niejasności. Właściwie, nie wiadomo było czy uchwała nad którą debatowali radni wprowadza konsekwencje finansowe dla mieszkańców.

Do tej pory w Nisku obowiązywały 4 taryfy za wodę. Natomiast od 12 grudnia, miało być ich w sumie 22. Miejski Zakład Komunalny w Nisku 20 października złożył nowe, zaproponowane taryfy dla 22 grup odbiorców.

Jak wyjaśniał podczas sesji kierownik Referatu Ochrony Środowiska Władysław Pracoń, jeśli uchwała zostanie podjęta, to od 12 grudnia przez okres 180 dni będą obowiązywać nowe taryfy, przedstawione przez MZK. Jeśli nie, pozostaną stare, uproszczone grupy taryfowe.

– Do 11 marca MZK ma złożyć nowy wniosek do Wód Polskich w celu zatwierdzenia taryf na 3 lata. Prezes MZK, w przypadku podjęcia uchwały, musiałby naliczyć wszystkim mieszkańcom taryfy, według 22 grup taryfowych. Istnieje jednak prawdopodobieństwo że wojewoda może tę uchwałę uchylić. Wydaje mi się, że lepiej dla MZK byłoby, aby zostały stare grupy taryfowe. Wtedy będą obowiązywać taryfy stałe z uproszczonym abonamentem. Gdy uchwała zostanie podjęta, to za m3 wody będzie ta sama stawka tylko z 22 grupami abonamentowymi – mówił Władysław Pracoń.

Burmistrz Julian Ozimek, już na początku sesji stwierdził, że tej uchwały można by było nie podejmować, ponieważ od nowego roku w Polsce będzie działać nowa instytucja Wody Polskie i to ona będzie zatwierdzać nowe taryfy.

Z kolei prezes MZK Zbigniew Kuziora podkreślał, że jeśli uchwała zostanie podjęta lub też odrzucona, taryfy i tak wchodzą w życie.
– Ustawa wprowadza zamieszanie, ale czy taryfy wejdą czy nie wejdą to się okaże, może zostać odrzucona przez wojewodę. Uchwała ta, którą podejmuje rada może zostać odrzucona, została podpisana 27 listopada, po 14 dniach wchodzi w życie – mówił prezes MZK.

Radny Grzegorz Bis zauważył, że uchwała owszem, nie podnosiła opłat za wodę i ścieki, ale jak się okazało wprowadzała stawki abonamentowe, które będą uzależnione od ilości liczników w danym gospodarstwie. Zauważył, że jeśli rada podejmie uchwałę abonament wzrośnie.

– Nie można tu mówić o tym, że nie ma żadnych konsekwencji finansowych. Cena za m3 pozostaje ta sama, ale abonament jest od 3,50 zł do 26 zł miesięcznie – mówił radny.

Pracoń przyznał, że te 26 zł będzie tam, gdzie jest 4 lub więcej liczników, oni będą musieli płacić więcej, a 3 zł tam, gdzie ktoś ma jeden licznik. – Stawki opłat za wodę pozostają bez zmian, natomiast suma opłat abonamentowych również pozostaje zmian. Konsekwencje finansowe są w postaci różnego abonamentu – wyjaśniał.

Ostatecznie te argumenty, nie wyjaśniły tej sprawy, i dalej było nie jasne dla radnych na czym te zmiany mają polegać.

– W przypadku, jeżeli uchwała nie uzyska akceptacji, od 12 grudnia będą obowiązywać stare stawki i stare grupy abonamentowe, czyli dla każdego po równo – podsumował kierownik Pracoń. Zaznaczał, że jest to jest ostatnie głosowanie nad taryfami przez radę. Jednogłośnie samorząd nie podjął uchwały w tej sprawie.

Agata Piotrowska

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021