W Nisku

Nie daj się grypie

Nie daj się grypie

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe.

Sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem.
W poprzednim sezonie w Polsce zanotowano ponad 4 miliony przypadków zachorowania na grypę i choroby grypopodobne, ponad 16 tys. chorych wymagało hospitalizacji.1

ulotka-flu-2

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:
objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;
objawów ze strony układu oddechowego – suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu).

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, stajemy się nosicielami wirusa i możemy być źródłem zagrożenia dla osób z najbliższego otoczenia.
Zapobieganie grypie poprzez szczepienia jest najskuteczniejszą drogą do ustrzeżenia się przed chorobą. Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych m.in. zapalenia oskrzeli lub płuc, zapalenia zatok, zapalenia opon mózgowych.

ulotka-flu

Zlekceważona grypa może prowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Na grypę najbardziej narażeni są seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży oraz pacjenci
z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i diabetycy. Należy jednak pamiętać, że szczepienie przeciwko grypie zalecane jest nie tylko osobom z grup ryzyka, ale wszystkim tym, które ukończyły 6. miesiąc życia. Najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest bez czas od września do listopada.
Niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka tej choroby, poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70–80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy.

źródło: PPIS Nisko

} else {

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021

Będzie nowa droga pomiędzy ulicami Reymonta i Głowackiego

rni24.eu9 lipca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wieczór wspomnień

rni24.eu8 lipca 2021