W Nisku

Nie chcą kanalizacji w gminie Nisko

Nie chcą kanalizacji w gminie Nisko

W rocznej analizie stanu gospodarki odpadami komunalnymi jaką wykonał Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej działający w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko przedstawiono sprawozdanie dotyczące kanalizacji sanitarnej w Nisku.

W ubiegłym roku na 4200 gospodarstw domowych na terenie gminy 1618 nie podpisało umów na zrzut ścieków do kanalizacji sanitarnej. Najwięcej z nich, bo aż 638 znajduje się w Nisku. W Nowosielcu 369 gospodarstw nie podpisało umów. W Zarzeczu były to 272 gospodarstwa bez umów, w Wolinie 100, w Kończycach 87, w Racławicach 79, zaś w Nowej Wsi 69.

Gmina Nisko co roku oddaje do użytku nowe kilometry kanalizacji sanitarnej, jednak tylko część mieszkańców się do niej podłącza. Blisko 500 mieszkańców z Niska, Zarzecza i Racławic nie chce podłączenia, mimo takiej możliwości. Chcą w ten sposób ograniczyć koszty związane z utrzymaniem gospodarstw domowych.

W miejscowościach Nowosielec, Kończyce, Nowa Wieś, Wolina oraz Zarzecze niezbędne jest wykonanie sieci kanalizacyjnej, jednak od kilku lat stanowi to niemały problem dla gminy. Część mieszkańców nie zgadza się na poprowadzenie kanalizacji przez ich posesje, część nie widzi potrzeby podłączenia się. Gmina stoi na stanowisku, że gdyby nie upór i niechęć mieszkańców, już dawno kanalizacja byłaby skończona.

W ubiegłym roku Miejski Zakład Komunalny w Nisku w imieniu gminy prowadził rozmowy z mieszkańcami aby przyłączyli się do kanalizacji. Stwierdzono, że w centrum Niska na kilku ulicach mieszkańcy nadal używają szamba. Niestety wywóz nieczystości beczkowozem jest niewystarczający. Wykazano również, że blisko 20% mieszkańców gminy żyje w ubóstwie. Żyją bez łazienki, bieżącej wody i szamba, wodę pobierają ze studni, myją się w misce, a ścieki wylewają na podwórze. Nie wyrażają zgody na przyłączenie do kanalizacji, gdyż ich na to nie stać.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021

Będzie nowa droga pomiędzy ulicami Reymonta i Głowackiego

rni24.eu9 lipca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wieczór wspomnień

rni24.eu8 lipca 2021