W Nisku

Nie chcą kanalizacji w gminie Nisko

Nie chcą kanalizacji w gminie Nisko

W rocznej analizie stanu gospodarki odpadami komunalnymi jaką wykonał Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej działający w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko przedstawiono sprawozdanie dotyczące kanalizacji sanitarnej w Nisku.

W ubiegłym roku na 4200 gospodarstw domowych na terenie gminy 1618 nie podpisało umów na zrzut ścieków do kanalizacji sanitarnej. Najwięcej z nich, bo aż 638 znajduje się w Nisku. W Nowosielcu 369 gospodarstw nie podpisało umów. W Zarzeczu były to 272 gospodarstwa bez umów, w Wolinie 100, w Kończycach 87, w Racławicach 79, zaś w Nowej Wsi 69.

Gmina Nisko co roku oddaje do użytku nowe kilometry kanalizacji sanitarnej, jednak tylko część mieszkańców się do niej podłącza. Blisko 500 mieszkańców z Niska, Zarzecza i Racławic nie chce podłączenia, mimo takiej możliwości. Chcą w ten sposób ograniczyć koszty związane z utrzymaniem gospodarstw domowych.

W miejscowościach Nowosielec, Kończyce, Nowa Wieś, Wolina oraz Zarzecze niezbędne jest wykonanie sieci kanalizacyjnej, jednak od kilku lat stanowi to niemały problem dla gminy. Część mieszkańców nie zgadza się na poprowadzenie kanalizacji przez ich posesje, część nie widzi potrzeby podłączenia się. Gmina stoi na stanowisku, że gdyby nie upór i niechęć mieszkańców, już dawno kanalizacja byłaby skończona.

W ubiegłym roku Miejski Zakład Komunalny w Nisku w imieniu gminy prowadził rozmowy z mieszkańcami aby przyłączyli się do kanalizacji. Stwierdzono, że w centrum Niska na kilku ulicach mieszkańcy nadal używają szamba. Niestety wywóz nieczystości beczkowozem jest niewystarczający. Wykazano również, że blisko 20% mieszkańców gminy żyje w ubóstwie. Żyją bez łazienki, bieżącej wody i szamba, wodę pobierają ze studni, myją się w misce, a ścieki wylewają na podwórze. Nie wyrażają zgody na przyłączenie do kanalizacji, gdyż ich na to nie stać.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021