W Nisku

Nie chcą kanalizacji w gminie Nisko

Nie chcą kanalizacji w gminie Nisko

W rocznej analizie stanu gospodarki odpadami komunalnymi jaką wykonał Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej działający w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko przedstawiono sprawozdanie dotyczące kanalizacji sanitarnej w Nisku.

W ubiegłym roku na 4200 gospodarstw domowych na terenie gminy 1618 nie podpisało umów na zrzut ścieków do kanalizacji sanitarnej. Najwięcej z nich, bo aż 638 znajduje się w Nisku. W Nowosielcu 369 gospodarstw nie podpisało umów. W Zarzeczu były to 272 gospodarstwa bez umów, w Wolinie 100, w Kończycach 87, w Racławicach 79, zaś w Nowej Wsi 69.

Gmina Nisko co roku oddaje do użytku nowe kilometry kanalizacji sanitarnej, jednak tylko część mieszkańców się do niej podłącza. Blisko 500 mieszkańców z Niska, Zarzecza i Racławic nie chce podłączenia, mimo takiej możliwości. Chcą w ten sposób ograniczyć koszty związane z utrzymaniem gospodarstw domowych.

W miejscowościach Nowosielec, Kończyce, Nowa Wieś, Wolina oraz Zarzecze niezbędne jest wykonanie sieci kanalizacyjnej, jednak od kilku lat stanowi to niemały problem dla gminy. Część mieszkańców nie zgadza się na poprowadzenie kanalizacji przez ich posesje, część nie widzi potrzeby podłączenia się. Gmina stoi na stanowisku, że gdyby nie upór i niechęć mieszkańców, już dawno kanalizacja byłaby skończona.

W ubiegłym roku Miejski Zakład Komunalny w Nisku w imieniu gminy prowadził rozmowy z mieszkańcami aby przyłączyli się do kanalizacji. Stwierdzono, że w centrum Niska na kilku ulicach mieszkańcy nadal używają szamba. Niestety wywóz nieczystości beczkowozem jest niewystarczający. Wykazano również, że blisko 20% mieszkańców gminy żyje w ubóstwie. Żyją bez łazienki, bieżącej wody i szamba, wodę pobierają ze studni, myją się w misce, a ścieki wylewają na podwórze. Nie wyrażają zgody na przyłączenie do kanalizacji, gdyż ich na to nie stać.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

I Komunia Święta – Kuria informuje jak ma wyglądać

rni24.eu23 kwietnia 2021

Voster ATS Team na Belgrade-Banjaluka

rni24.eu21 kwietnia 2021

Pod wspólną banderą na rzecz Wisły, Sanu i Tanwi – czyli VI edycja porządków na wodzie

rni24.eu21 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rni24.eu21 kwietnia 2021

Jolanta Kaczmarska-Waltos dziennikarka z Chicago odwiedziła Nisko

rni24.eu19 kwietnia 2021

W RCEZ w Nisku zakończono projekt interdyscyplinarny

rni24.eu15 kwietnia 2021

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Hucie Deręgowskiej

rni24.eu14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

rni24.eu13 kwietnia 2021

Mandaty za brak maseczki

rni24.eu13 kwietnia 2021