W Nisku

Nasi strażacy świętowali

Nasi strażacy świętowali

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Święto było okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i awansów na wyższe stopnie służbowe. Strażakom życzono, aby trud, który z odwagą i męstwem wkładają w ratowanie życia, dawał im dużo satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku, który przyjął Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej str. bryg. Andrzej Babiec.

Mimo, że dzień strażaka przypada na 4 maja, czyli dniu św. Floriana, tradycyjnie uroczystość związane z tym świętem odbywają się na przełomie całego miesiąca maja. Jak podkreślał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, bryg. Krzysztof Skrzypek, ten rok jest szczególny, bowiem zbliża się 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W dziele odzyskania suwerenności naszego kraju, udział mieli również strażacy.

– W jednostkach straży ogniowej, prowadzona była działalność wychowawcza, konspiracyjna, kultywowana o patriotyczne tradycje, prowadzono ćwiczenia nie tylko ze sprzętem strażackim, ale i z bronią w ręku. Ukryty wojskowy charakter straży ogniowych, przyczynił się do tego, że strażacy masowo wzięli udział rozbrojeniu oddziałów okupacyjnych, a także pełnili służbę porządkową w miastach i miasteczkach. Wielu strażaków wstąpiło do Wojska Polskiego wielu brało udział w powstaniach narodowych. Dziś w wolnej Polsce, praca strażaków polega na niesieniu pomocy wszędzie tam, gdzie zagrożone jest ludzie życie i mienie. Strażacka służba polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również m.in. na likwidacji skutków, wypadków drogowych, katastrof budowlanych, zdarzeń wywołanych siłami natury – mówił bryg. Krzysztof Skrzypek, Komendant PSP w Nisku.

Asp. Jacek Janiec – Strażakiem Roku 

W uznaniu zasług dla ochrony pożarowej strażacy otrzymali odznaczenia państwowe, resortowe i awanse na wyższe stopnie służbowe. Ponadto przyznano również nagrodę dla Strażaka Roku. Nagroda ta przyznawana jest corocznie, za wybitne osiągnięcia w służbie lub pracy społecznej w dwóch kategoriach: Strażak Państwowej Straży Pożarnej w Nisku oraz Strażak Ochotnik.

Kapituła konkursu, spośród trzech zgłoszonych kandydatów z komendy PSP w Nisku wyłoniła zwycięzcę. Tytuł Strażaka Roku powędrował do asp. Jacka Jańca.

Natomiast nagroda dla strażaka ochotnika z terenu powiatu niżańskiego wręczona zostanie 20 maja, w trakcie Powiatowego Dnia Strażaka Ochotniczych Straży Pożarnych w Nowym Narcie.

Odznaczenia Srebrną Odznaką Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:

-Szewczyk Ireneusz
– Przybysz Dariusz

Odznaczenia Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:

– Bąk Arkadiusz
– Bąk Stanisław
– Pławiak Jacek
– Nawrocki Sławomir
– Krokos Tomasz

Awanse zawodowe otrzymali:

– stopień brygadiera: mł. bryg. Szewczyk Ireneusz
– stopień kapitana: mł. kpt. Dec Mateusz
– stopień aspiranta: mł. asp. Pławiak Jacek

– stopień ogniomistrza: mł. ogn. Krokos Tomasz oraz mł. ogn. Sokal Paweł
– stopień starszego sekcyjnego: sekcyjnemu Jocek Krzysztof, sekcyjnemu Kata Mariusz – oraz sekcyjnemu Peśniarski Zbigniew.
– stopień starszego strażaka: str. Garbacz Wojciech oraz Kulig Krzysztof

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021