W Nisku

Nagrodzono młodych poetów i literatów

Nagrodzono młodych poetów i literatów

W Zespole Szkół w Jeżowem odbył się VI finał Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”. Największe sukcesy odniosła młodzież z Rzeszowa i Stalowej Woli.

Konkurs od 6 lat cieszy się dużą popularnością, promuje i wspiera talenty literackie młodzieży z podkarpacia. W tym roku w kategorii poezja nagrodzono uczennice z Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli. I nagrodę zdobyła Zuzanna rzyk z Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Dwie równorzędne II nagrody otrzymały Małgorzata Sobkiewicz i Aleksandra Walkowicz, zaś nagrodę III – Kinga Panek. Wszystkie są uczennicami stalowowolskiego gimnazjum.

W kategorii proza I nagrodę zdobył uczeń Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie – Radosław Bogusz. Uczennice tego Gimnazjum zdobyły także dwa inne znaczące laury: Kinga Wais nagrodę drugą, zaś Maria Trybus trzecią. Nagroda druga przypadła także Joannie Warchoł z Zespołu Szkół w Nowosielcu, zaś trzecia – Bartoszowi Konopelskiemu z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Pysznicy.

IMG_3865

Podczas finału odbyła się promocja almanachu „Pomiędzy wersami świata”, który został wydany dzięki staroście niżańskiemu i środkom z powiatu. Autorem opracowania był Ryszard Mścisz, który otrzymał nagrodę za promowanie twórczości młodzieży od Zarządu Oddziału ZLP.

Specjalne dyplomy i nagrody książkowe (zbiór recenzji Ryszarda Mścisza „Czytanie nieobojętne” i wybraną pozycję książkową rzeszowskiej „Frazy” bądź Uniwersytetu Rzeszowskiego) otrzymali także opiekunowie laureatów. Spośród nich szczególnymi sukcesami mogły się pochwalić Monika Dulińska (6. laureatów) i Joanna Markowska (4. laureatów) z Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz Zofia Wlazło z Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli (4. laureatów). Nagrody sfinansował powiat niżański oraz anonimowy.

Laureaci nagród głównych w kategorii prozy

Wśród specjalnych gości VI Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej znaleźli się przedstawiciele instytucji patronujących konkursowi: Maria Gugała-Chmiel, reprezentująca Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzatę Rauch, Starosta Niżański Robert Bednarz i dyrektor Gminnego Centrum Kultury – Zbigniew Bednarz.

Patronat nad konkursem objęli Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Starosta Niżański Robert Bednarz, kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie, Związek Literatów Polskich – Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli i Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.

źródło: Starostwo Powiatowe Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021