
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku z okazji zbliżających się Walentynek, zachęca przede wszystkim osoby młode, pełnoletnie do wykonania testu w kierunku HIV.
Na co dzień troszczymy się o zdrowie zarówno swoje własne jak i naszego Walentego/Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.
Jednym z elementów Walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. Z myślą o tym można wykorzystać elektroniczną pocztówkę z krótką informacją
o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.
W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 30 września 2017 r. stwierdzono zakażenie HIV u 22 334 osób, wśród których było co najmniej 6 334 zakażonych w związku
z używaniem narkotyków, 1 735 poprzez kontakty heteroseksualne oraz 3 405 poprzez kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami. Ogółem w Polsce odnotowano 3 530 zachorowań na AIDS; 1 376 chorych zmarło.
W województwie podkarpackim od wdrożenia badań w roku 1985 do 30 września 2017 r. odnotowano ogółem 399 zakażeń HIV potwierdzonych serologicznie.
Zakażenia HIV stwierdzono u: 306 mężczyzn, 81 kobiet, 5 dzieci do lat 15-tu, 7 osób bez podanych danych. Ogółem na terenie województwa podkarpackiego odnotowano 78 zachorowań na AIDS; 35 chorych zmarło.
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny anonimowego, bezpłatnego testowania w kierunku HIV znajduje się w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
ul. Wierzbowa 16 (czynny w środy i soboty-informacja na stronie WSSE i KC ds. AIDS).
Źródło: PPIS Nisko
Facebook
RSS