
10-lecie Caritas Diecezji Sandomierskiej, 5-lecie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – to trzy ważne rocznice, o których pamiętano w Rudniku Nad Sanem.
Caritas prowadzi kilka placówek w Rudniku nad Sanem, są to: Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Interwenci Kryzysowej, Dom Samotnej Matki, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet. Prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej, w których aktualnie biorą udział 55 osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności. Celem warsztatów jest rehabilitacja zawodowa i społeczna. Środowiskowy Dom Samopomocy to placówka powołana w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Udzielane jest w niej wsparcie, prowadzona jest rehabilitacja ruchowa. Ośrodek Interwencji Kryzysowej zapewnia czasowe zakwaterowania dla osób, które nie radzą sobie z kryzysem lub przemocą w rodzinie.
Na jubileusz działalności przybyło wiele znamienitych gości, przygotowano specjalną mszę św., wstąpienia gościa oraz program artystyczny. Ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas mszy św. mówił o tym, jak ważna w życiu jest obecność drugiego człowieka.
– Każda placówka, która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi jest konieczna i potrzebna. Nie możemy iść na ilość, najważniejsze jest podejście do tych osób. Nie może być powierzchowne czy biznesowe – mówił biskup sandomierski.
Burmistrz Rudnika nad Sanem przedstawił krótką historię powstania Środowiskowego Domu Samopomocy, wspomniał o tych, dzięki którym placówka istnieje oraz o potrzebach ośrodka.
– Z radością spotykamy się z okazji jubileuszu. Utworzenie warsztatów rozwiązało kilka palących problemów w naszej gminie, udało się zaspokoić potrzebę opieki nad osobami, które jej potrzebowały. Zauważamy postępy i jesteśmy pełni uznania dla efektów pracy terapeutów – mówił Waldemar Grochowski.
Wśród gości był obecny także starosta niżański.
– Z okazji jubileuszu warsztatów składam gratulacje i wyrazy uznania wszystkim pracownikom, wolontariuszom oraz opiekunom, którzy przyczyniają się do poprawy życia osób niepełnosprawnych. Obchody Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną są okazją do refleksji nad podjętą i realizowaną przez Was misją. Poprzez państwa zaangażowanie, pracę pełną wyrzeczeń oraz wielką wrażliwość na cierpienie ludzkie, osoby niepełnosprawne z całego powiatu mogą żyć godnie i aktywnie, realizować swoje pasje i rozwijać umiejętności. Warsztaty są dla podpieczonych drugim domem, miejscem gdzie czują się zauważeni i docenieni przez społeczeństwo – mówił Robert Bednarz.
Również słowa uznania padły ze strony Macieja Szymańskiego dyrektora PEFRON, przedstawicieli Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i samorządowców.
W programie artystycznym przygotowanym przez uczestników warsztatów znalazł się m.in. spektakl „Róża” oraz pokaz tańców dworskich.
Małgorzata Petecka
Facebook
RSS