Fotorelacje

Mój drugi dom, moje drugie życie

Mój drugi dom, moje drugie życie

10-lecie Caritas Diecezji Sandomierskiej, 5-lecie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – to trzy ważne rocznice, o których pamiętano w Rudniku Nad Sanem.

Caritas prowadzi kilka placówek w Rudniku nad Sanem, są to: Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Interwenci Kryzysowej, Dom Samotnej Matki, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet. Prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej, w których aktualnie biorą udział 55 osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności. Celem warsztatów jest rehabilitacja zawodowa i społeczna. Środowiskowy Dom Samopomocy to placówka powołana w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Udzielane jest w niej wsparcie, prowadzona jest rehabilitacja ruchowa. Ośrodek Interwencji Kryzysowej zapewnia czasowe zakwaterowania dla osób, które nie radzą sobie z kryzysem lub przemocą w rodzinie.

Na jubileusz działalności przybyło wiele znamienitych gości, przygotowano specjalną mszę św., wstąpienia gościa oraz program artystyczny. Ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas mszy św. mówił o tym, jak ważna w życiu jest obecność drugiego człowieka.

– Każda placówka, która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi jest konieczna i potrzebna. Nie możemy iść na ilość, najważniejsze jest podejście do tych osób. Nie może być powierzchowne czy biznesowe – mówił biskup sandomierski.
Burmistrz Rudnika nad Sanem przedstawił krótką historię powstania Środowiskowego Domu Samopomocy, wspomniał o tych, dzięki którym placówka istnieje oraz o potrzebach ośrodka.
– Z radością spotykamy się z okazji jubileuszu. Utworzenie warsztatów rozwiązało kilka palących problemów w naszej gminie, udało się zaspokoić potrzebę opieki nad osobami, które jej potrzebowały. Zauważamy postępy i jesteśmy pełni uznania dla efektów pracy terapeutów – mówił Waldemar Grochowski.

Wśród gości był obecny także starosta niżański.
– Z okazji jubileuszu warsztatów składam gratulacje i wyrazy uznania wszystkim pracownikom, wolontariuszom oraz opiekunom, którzy przyczyniają się do poprawy życia osób niepełnosprawnych. Obchody Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną są okazją do refleksji nad podjętą i realizowaną przez Was misją. Poprzez państwa zaangażowanie, pracę pełną wyrzeczeń oraz wielką wrażliwość na cierpienie ludzkie, osoby niepełnosprawne z całego powiatu mogą żyć godnie i aktywnie, realizować swoje pasje i rozwijać umiejętności. Warsztaty są dla podpieczonych drugim domem, miejscem gdzie czują się zauważeni i docenieni przez społeczeństwo – mówił Robert Bednarz.
Również słowa uznania padły ze strony Macieja Szymańskiego dyrektora PEFRON, przedstawicieli Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i samorządowców.

W programie artystycznym przygotowanym przez uczestników warsztatów znalazł się m.in. spektakl „Róża” oraz pokaz tańców dworskich.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

Zima w Nisku

rni24.eu26 stycznia 2021

Tydzień na budowie S19 -Fotorelacja

rni24.eu4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

rni24.eu30 lipca 2020

Zbiornik Podwolinia zmieni się nie do poznania

rni24.eu25 maja 2020

Budowa obwodnicy Nisko – Stalowa Wola. Fotorelacja

rni24.eu14 maja 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rni24.eu11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

rni24.eu10 sierpnia 2018

Myśliwi świętowali w Żabnie

rni24.eu1 października 2017

KONKURS NIE PO TO, ŻEBY KOGOŚ WYBRAĆ?

rni24.eu9 maja 2017