Kronika Policyjna

Mniej kradzieży i włamań. Policja podsumowała 2017 rok

Mniej kradzieży i włamań. Policja podsumowała 2017 rok

Znaczący spadek przestępczości kryminalnej. Skuteczna walka z przestępczością ekonomiczną i narkotykową. Poprawa bezpieczeństwa na drogach. Przywracanie kolejnych posterunków Policji i dobra współpraca z samorządami. Angażowanie się mieszkańców województwa w sprawy bezpieczeństwa przez wykorzystywanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To tylko niektóre wnioski z podsumowania pracy podkarpackiej Policji w 2017 roku.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryk Moskwa podczas odprawy służbowej z udziałem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka omówił osiągnięcia podkarpackich policjantów. Przedstawił też poziom realizacji zadań i przedsięwzięć w garnizonie. Zaprezentował plany i wyzwania na najbliższy rok, które mają zagwarantować skuteczność Policji, a mieszkańcom zapewnić bezpieczeństwo.

W odprawie oprócz kierownictwa podkarpackiej Policji, komendantów miejskich i powiatowych, naczelników wydziałów KWP, komendantów komisariatów udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich – Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar. Wymiar sprawiedliwości reprezentował Prokurator Regionalny w Rzeszowie Jerzy Dybus.

Kadry podkarpackiej Policji

W garnizonie podkarpackim służy 4479 policjantów, 534 urzędników korpusu służby cywilnej oraz 607 pracowników cywilnych. Najwięcej, bo 2910 policjantów służy w prewencji, w pionie kryminalnym 1371, a w służbie wspomagającej 107. Zdecydowana większość policjantów posiada staż służby od 4 do 15 lat. W 2017 r. do służby przyjęto 185 policjantów, a tym roku planujemy przyjąć kolejnych 97 funkcjonariuszy.

Spadek przestępczości kryminalnej, skuteczna walka z przestępczością ekonomiczną i narkotykową

Podkarpacie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju. Od lat odnotowujemy spadek przestępczości, zwłaszcza o charakterze kryminalnym. W 2017 roku doszło do 13 963 przestępstw kryminalnych, a rok wcześniej było ich o 846 więcej. Jednocześnie wzrosła wykrywalność, a więc skuteczność policyjnych działań. Wykrywalność przestępstw kryminalnych wyniosła blisko 64%, a wykrywalność wszystkich stwierdzonych przestępstw jest na wysokim poziomie 80%.

Statystyki wskazują, że w ubiegłym roku mniej było przestępstw określanych jako pospolite, tych najbardziej uciążliwych dla mieszkańców. Spadła liczba kradzieży aż o 650 (odnotowano ich 2702), mniej było włamań – 1720 (spadek o 210), Mniej było rozbojów, bójek i pobić. W ciągu roku w województwie podkarpackim skradziono 71 samochodów (rok wcześniej 89).

Podkarpaccy policjanci ujawnili blisko tysiąc przestępstw narkotykowych, likwidując 29 upraw oraz zabezpieczając około 332 kg narkotyków.

Niemal trzykrotnie wzrosła liczba przestępstw gospodarczych, z niespełna 4 tysięcy do 11 126. Zwalczanie przestępczości ekonomicznej, zwłaszcza w obszarze przestępczości podatkowej, akcyzowej i na szkodę interesów Unii Europejskiej, a także zwalczanie cyberprzestępczości to wyzwania, jakie Policja stawia sobie w najbliższym czasie.

Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach

W 2016 roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1703 wypadków, w których śmierć poniosły 124 osoby (o 7 mniej ), a 2023 zostały ranne (ta liczba zmniejszyła się o 9). Wzrosła liczba kolizji, w ciągu całego roku odnotowano ich 18372. Spadła liczba kierujących pod wpływem alkoholu. W 2017 roku ujawniono ich 3082 (rok wcześniej 3365).

Policja bliżej społeczeństwa

W minionym roku wprowadzono zmiany, które przybliżają Policję do obywateli. To nie tylko wprowadzenie innowacyjnych narzędzi informatycznych – Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji “Moja Komenda”. To też większa liczba bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. W ciągu roku policjanci przeprowadzili 92 debaty, podczas których rozmawiano o sprawach związanych z bezpieczeństwem. Zmieniła się też formuła pracy dzielnicowego. Większość służby spędza w swoim rejonie, jest policjantem “pierwszego kontaktu”.

Komendant wojewódzki podsumował też funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Do tej pory mieszkańcy Podkarpacia wskazali ponad 26 tysięcy miejsc lub zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne bądź uciążliwe. Wszystkie zostały zweryfikowane, a duża część została potwierdzona. Mieszkańcy jako najbardziej uciążliwe wskazują przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Od wielu już lat sami mieszkańcy Podkarpacia uważają swoje województwo za najbezpieczniejsze w Polsce. Potwierdza to Polskie Badanie Przestępczości przeprowadzone w 2017 roku. Ponad 80% mieszkańców naszego województwa czuje się bezpiecznie spacerując po zmroku w swojej okolicy. Równie wysoko przez mieszkańców Podkarpacia oceniana jest praca i skuteczność Policji. Ponad 75% mieszkańców uważa, że Podkarpacka Policja jest skuteczna w swoich działaniach, a 78% osób pozytywnie ocenia pracę policjantów pełniących służbę w swojej okolicy.

Przywracanie posterunków

Od 2016 r. złożono 23 wnioski o przywrócenie bądź utworzenie posterunku Policji. Część z nich już zyskała akceptację. Do tej pory przywrócono sześć posterunków: w Korczynie, Wiśniowej, Kamieniu, Ulanowie, Jasienicy Rosielnej i Niebylcu. W najbliższym czasie służbę rozpoczną policjanci z Chorkówki i Polańczyka, a w drugim półroczu 2018 roku również funkcjonariusze posterunku w Baligrodzie.

Najważniejsze inwestycje

W 2017 r. ruszyły dwie największe inwestycje – budowa nowych siedzib komend powiatowych w Jaśle i Lesku. Łączny koszt to blisko 49 mln złotych. Przebudowano i zmodernizowano budynki posterunków w Polańczyku i Chorkówce. Rozpoczęto prace modernizacyjne policyjnych obiektów. Środki na ten cel pochodzą z Programu Modernizacji Policji. Wartość inwestycji zaplanowanych na lata 2017-2020 to blisko 74 mln. złotych.

źródło: KWP Rzeszów

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policjanci poszukują właścicieli skradzionych przedmiotów

rni24.eu3 marca 2021

Czujność sąsiadów pomogła zatrzymać włamywaczy

rni24.eu3 marca 2021

Nietrzeźwy, nastoletni włamywacz- zamknięty w sklepie

rni24.eu2 marca 2021

Zabrał kluczyki pijanemu kierowcy

rni24.eu1 marca 2021

Nietrzeźwi mężczyźni leżeli na jezdni

rni24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Policjanci uratowali kobietę

rni24.eu17 lutego 2021

Za kradzież perfum trafił do aresztu

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021