kultura i rozrywka

Młodzieżowa poezja „dorasta” w Stalowej Woli, a proza w Leżajsku

Młodzieżowa poezja „dorasta” w Stalowej Woli, a proza w Leżajsku

Finał V edycji Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który organizuje dla młodzieży gimnazjalnej Zespół Szkół w Jeżowem, miał miejsce 25 maja 2016 r. w auli tej szkoły.

Główny laur w kategorii poezji przypadł w nim Kindze Panek z Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli, zaś trzecią nagrodę zdobyły ex aequo jej koleżanki ze szkoły – Roksana Pokwapisz i Julia Lewandowska.

W kategorii prozy tryumfowała Julia Darnia z Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy, zaś nagrodę II zdobyły Alicja Karasińska i Wiktoria Bzdoń z Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku.

Można więc powiedzieć, że kategorię poezji zdominowały gimnazjalistki ze Stalowej Woli, zaś prozę uczennice gimnazjalne z Leżajska (Dąbrowica jest w gminie Kuryłówka w powiecie leżajskim).

II nagrodę w poezji zdobyli Anita Róg z Zespołu Szkół w Cmolasie i Damian Sobieszek z Publicznego Gimnazjum w Jeżowem, natomiast III nagrodę w kategorii prozy Gabriela Skrzypczak z Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli i Katarzyna Marut z Zespołu Szkół w Starym Narcie. Taki był werdykt jury w obu kategoriach konkursowych odnośnie głównych laurów tegorocznego konkursu, który po raz pierwszy miał oficjalnie status wojewódzkiego i został umieszczony w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Jury konkursowemu przewodniczyła Małgorzata Żurecka – poetka ze Stalowej Woli, będąca członkiem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. W składzie jury byli ponadto – poetka i prozaiczka Marta Gdula-Żukowicz, należąca do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem i Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu – Irena Czyżowska-Smusz, oraz organizator konkursu, polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, poeta i krytyk literacki Ryszard Mścisz.

Patronat nad konkursem objęli: Starosta Niżański Robert Bednarz, kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli i Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.

Zapewne w jakiejś mierze wojewódzki status konkursu a także coraz większe uznanie, jakim się cieszy, zdecydowały o tym, że w tym roku zgłosiła się do niego rekordowa ilość gimnazjalnych twórców, bo aż 124: przy tym 87 w kategorii prozy i 37 w kategorii poezji.

Na jury czekało więc sporo pracy, każdy juror otrzymał do przeczytania i ocenienia około 600 stron tekstu. Teksty literackie nadesłali gimnazjaliści z 24 miejscowości, a laureaci wywodzą się z 16 miejscowości, zlokalizowanych w ośmiu powiatach: niżańskim, stalowowolskim, leżajskim, rzeszowskim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, łańcuckim i przemyskim.

Jury przyznało 10 nagród głównych (podwójne nagrody II i III w obu kategoriach) oraz 22 wyróżnienia. Ponadto dwie nagrody specjalne przyznał organizator konkursu Ryszard Mścisz, jedną zaś jurorka Marta Gdula-Żukowicz.

Swoją obecnością zaszczycił tą edycję konkursu Starosta Niżański Robert Bednarz oraz prezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich – Mieczysław Arkadiusz-Łyp. Z zaproszenia organizatora konkursu skorzystał także Mirosław Grudzień – poeta, krytyk literacki i tłumacz, należący do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli.

Sfinansowanie konkursu, zwłaszcza nagród dla laureatów, możliwe było dzięki Powiatowi Niżańskiemu i właścicielowi jednej z pracowni projektowych ze Stalowej Woli. Sporą ilość książek dla opiekunów laureatów przekazało także wydawnictwo prowadzone przez „Frazę” i Uniwersytet Rzeszowski.

Źródło: Powiat Niżański

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Uroczyste rozdanie nagród -„Bezpieczne Wakacje 2021”

rni24.eu22 października 2021

Zawody wędkarskie o Puchar Starosty Niżańskiego

rni24.eu21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu21 października 2021

Jeżowe – Wycieczki z Ministerstwa Edukacji i Nauki

rni24.eu19 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021