kultura i rozrywka

Młodzieżowa poezja „dorasta” w Stalowej Woli, a proza w Leżajsku

Młodzieżowa poezja „dorasta” w Stalowej Woli, a proza w Leżajsku

Finał V edycji Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, który organizuje dla młodzieży gimnazjalnej Zespół Szkół w Jeżowem, miał miejsce 25 maja 2016 r. w auli tej szkoły.

Główny laur w kategorii poezji przypadł w nim Kindze Panek z Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli, zaś trzecią nagrodę zdobyły ex aequo jej koleżanki ze szkoły – Roksana Pokwapisz i Julia Lewandowska.

W kategorii prozy tryumfowała Julia Darnia z Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy, zaś nagrodę II zdobyły Alicja Karasińska i Wiktoria Bzdoń z Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku.

Można więc powiedzieć, że kategorię poezji zdominowały gimnazjalistki ze Stalowej Woli, zaś prozę uczennice gimnazjalne z Leżajska (Dąbrowica jest w gminie Kuryłówka w powiecie leżajskim).

II nagrodę w poezji zdobyli Anita Róg z Zespołu Szkół w Cmolasie i Damian Sobieszek z Publicznego Gimnazjum w Jeżowem, natomiast III nagrodę w kategorii prozy Gabriela Skrzypczak z Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli i Katarzyna Marut z Zespołu Szkół w Starym Narcie. Taki był werdykt jury w obu kategoriach konkursowych odnośnie głównych laurów tegorocznego konkursu, który po raz pierwszy miał oficjalnie status wojewódzkiego i został umieszczony w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Jury konkursowemu przewodniczyła Małgorzata Żurecka – poetka ze Stalowej Woli, będąca członkiem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. W składzie jury byli ponadto – poetka i prozaiczka Marta Gdula-Żukowicz, należąca do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem i Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu – Irena Czyżowska-Smusz, oraz organizator konkursu, polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, poeta i krytyk literacki Ryszard Mścisz.

Patronat nad konkursem objęli: Starosta Niżański Robert Bednarz, kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli i Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.

Zapewne w jakiejś mierze wojewódzki status konkursu a także coraz większe uznanie, jakim się cieszy, zdecydowały o tym, że w tym roku zgłosiła się do niego rekordowa ilość gimnazjalnych twórców, bo aż 124: przy tym 87 w kategorii prozy i 37 w kategorii poezji.

Na jury czekało więc sporo pracy, każdy juror otrzymał do przeczytania i ocenienia około 600 stron tekstu. Teksty literackie nadesłali gimnazjaliści z 24 miejscowości, a laureaci wywodzą się z 16 miejscowości, zlokalizowanych w ośmiu powiatach: niżańskim, stalowowolskim, leżajskim, rzeszowskim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, łańcuckim i przemyskim.

Jury przyznało 10 nagród głównych (podwójne nagrody II i III w obu kategoriach) oraz 22 wyróżnienia. Ponadto dwie nagrody specjalne przyznał organizator konkursu Ryszard Mścisz, jedną zaś jurorka Marta Gdula-Żukowicz.

Swoją obecnością zaszczycił tą edycję konkursu Starosta Niżański Robert Bednarz oraz prezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich – Mieczysław Arkadiusz-Łyp. Z zaproszenia organizatora konkursu skorzystał także Mirosław Grudzień – poeta, krytyk literacki i tłumacz, należący do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli.

Sfinansowanie konkursu, zwłaszcza nagród dla laureatów, możliwe było dzięki Powiatowi Niżańskiemu i właścicielowi jednej z pracowni projektowych ze Stalowej Woli. Sporą ilość książek dla opiekunów laureatów przekazało także wydawnictwo prowadzone przez „Frazę” i Uniwersytet Rzeszowski.

Źródło: Powiat Niżański

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”

rni24.eu4 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021

Koncert Kapel Ludowych „Na straży tradycji”

rni24.eu13 września 2021

Konkurs fotograficzny „Latające cuda natury”

rni24.eu13 września 2021

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu13 września 2021