W Nisku

Młode kobiety w ciąży znajdą pomoc

Młode kobiety w ciąży znajdą pomoc

„Za życiem” – to nazwa rządowego, kompleksowego programu, który realizuje powiat niżański. Swoimi działaniami obejmuje on pełną pomoc dla kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu oraz rozwój wsparcia dla matek z małoletnimi dziećmi. Zapewnia on także podniesienie jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększenie efektywności i dostępności do rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę. Ponadto, program przewiduje również wsparcie dla rodzin w opiece nad osobą niepełnosprawną czy zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych.

Zadania z zakresu administracji rządowej, wynikających właśnie z programu „Za życiem” przyjął Zarząd Powiatu Niżańskiego. W pomoc zaangażowało się dwie placówki. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, będzie zapewniało miejsce w internacie dla uczennicy w ciąży. Dzięki czemu, będzie tam czekać odrębny, jednoosobowy pokój, w którym zapewnione zostaną maksymalnie komfortowe warunki pobytu uczennicy do czasu urodzenia dziecka. Kobiety, będą mogły również skorzystać z pomocy ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego, którym to będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem.

Program  realizowany będzie do 2021 roku, na co powiat niżański otrzymał dotację w wysokości 245 360 zł. Pierwsza transza wynosi 25 760 zł i wydatkowana została na wyposażenie i przygotowanie pokoju w niżańskim internacie RCEZ – u dla uczennic w ciąży w wys. 5 tys. zł. Natomiast pozostała kwota przeznaczona została przez SOSW w Rudniku nad Sanem – na wyposażenie w środki dydaktyczne oraz realizację 96 godzin wczesnego wspomagania rozwoju.

Do zadań Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem, jako wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego, należy m. in: udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka, wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.

A.Piotrowska/powiat Nisko
fot.powiat niżański

za życiel - logo DSCF0427 DSCF0440 IMG_9668

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021