sport

Mistrz warcabów z Niska

Mistrz warcabów z Niska

Jan Hetnar z Niska od ponad 20 lat gra w warcaby i odnosi na tym polu liczne sukcesy. Jego udział w dziesiątkach turniejów świadczy nie tylko o pasji, ale również o wielkim poświęceniu i zaangażowaniu. I nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że pan Jan jest niewidomy.

Problemy ze wzrokiem u pana Jana zaczęły się już w dzieciństwie. Wtedy nie zdawał sobie jeszcze sprawy z tego co się dzieje. Niestety choroba pogłębiała się i wkrótce uświadomił sobie, że już nie będzie widział. Szkołę Podstawową skończył jeszcze w Nisku. Później dalszą naukę kontynuował w Lublinie w szkole dla niedowidzących i w specjalnej szkole zawodowej. Następnie kilka lat pracował w spółdzielni.

Jan Hetnar jest orędownikiem postępu, społecznikiem i działaczem. Wiele lat był prezesem i zastępcą prezesa Koła PZN w Stalowej Woli, a później w Tarnobrzegu. Cały czas stara się polepszyć sytuację osób niepełnosprawnych, a szczególnie osób niewidomych. Jak twierdzi nie ma dla niego nic ważniejszego niż praca na rzecz społeczeństwa.

Ale prawdziwą miłością pana Jana jest gra w warcaby 100-polowe. Należy nawet do Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Osób Niewidomych i Słabowidzących „CROSS”.

– Dawniej grywało się w warcaby 64-polowe. Od kilku lat mamy do dyspozycji warcaby 100-polowe. Swoją przygodę z tą grą zacząłem w 2000r., w Olszanach. Były to I Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących. Tam też uczyłem się zasad dotyczących rozgrywek. Zająłem wówczas 30 miejsce na 68 zawodników. I to był dobry wynik – wspomina Jan Hetnar.

Jak twierdzi podczas gry w warcaby odpoczywa psychicznie, zapomina o problemach i codzienności. – To dla mnie taka odskocznia od wszystkiego. Przy warcabach wyciszam się i nie myślę o codziennych troskach – mówi pan Jan.

Widać, że odpoczynek podczas gry w szachy służy panu Janowi, bo zdobywa przy tym również liczne laury. Tylko ostatnio zajął II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Warcabowym Osób Niewidomych i Słabowidzących im. Ludwika Hetnara w Krynicy Morskiej i III miejsce w V Mistrzostwach Polski Całkowicie Niewidomych w Warcabach 100-polowych w Dusznikach Zdroju. Warcabista z Niska przez dwie dekady grania osiągnął wiele. Na koncie ma kilka mistrzowskich tytułów i wyróżnień. Planuje także dalszy udział w wielu mistrzostwach, o ile te będą się odbywać.

 

 

 

 

Źródło U.M. Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sport

Więcej w sport

Nabór wniosków na realizację zadań przez kluby sportowe

rni24.eu8 marca 2021

Voster ATS Team rozpoczyna ściganie w Chorwacji

rni24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021

“Sportowa Polska ” – Budowa hali sportowej ogólnodostępnej

rni24.eu9 grudnia 2020

Maciej Paterski zawodnikiem Voster ATS Team

rni24.eu16 listopada 2020

Szymon Krawczyk zasili Voster ATS Team

rni24.eu9 listopada 2020

Szymon Rekita dołącza do Voster ATS Team

rni24.eu4 listopada 2020