sport

Mistrz warcabów z Niska

Mistrz warcabów z Niska

Jan Hetnar z Niska od ponad 20 lat gra w warcaby i odnosi na tym polu liczne sukcesy. Jego udział w dziesiątkach turniejów świadczy nie tylko o pasji, ale również o wielkim poświęceniu i zaangażowaniu. I nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że pan Jan jest niewidomy.

Problemy ze wzrokiem u pana Jana zaczęły się już w dzieciństwie. Wtedy nie zdawał sobie jeszcze sprawy z tego co się dzieje. Niestety choroba pogłębiała się i wkrótce uświadomił sobie, że już nie będzie widział. Szkołę Podstawową skończył jeszcze w Nisku. Później dalszą naukę kontynuował w Lublinie w szkole dla niedowidzących i w specjalnej szkole zawodowej. Następnie kilka lat pracował w spółdzielni.

Jan Hetnar jest orędownikiem postępu, społecznikiem i działaczem. Wiele lat był prezesem i zastępcą prezesa Koła PZN w Stalowej Woli, a później w Tarnobrzegu. Cały czas stara się polepszyć sytuację osób niepełnosprawnych, a szczególnie osób niewidomych. Jak twierdzi nie ma dla niego nic ważniejszego niż praca na rzecz społeczeństwa.

Ale prawdziwą miłością pana Jana jest gra w warcaby 100-polowe. Należy nawet do Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Osób Niewidomych i Słabowidzących „CROSS”.

– Dawniej grywało się w warcaby 64-polowe. Od kilku lat mamy do dyspozycji warcaby 100-polowe. Swoją przygodę z tą grą zacząłem w 2000r., w Olszanach. Były to I Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących. Tam też uczyłem się zasad dotyczących rozgrywek. Zająłem wówczas 30 miejsce na 68 zawodników. I to był dobry wynik – wspomina Jan Hetnar.

Jak twierdzi podczas gry w warcaby odpoczywa psychicznie, zapomina o problemach i codzienności. – To dla mnie taka odskocznia od wszystkiego. Przy warcabach wyciszam się i nie myślę o codziennych troskach – mówi pan Jan.

Widać, że odpoczynek podczas gry w szachy służy panu Janowi, bo zdobywa przy tym również liczne laury. Tylko ostatnio zajął II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Warcabowym Osób Niewidomych i Słabowidzących im. Ludwika Hetnara w Krynicy Morskiej i III miejsce w V Mistrzostwach Polski Całkowicie Niewidomych w Warcabach 100-polowych w Dusznikach Zdroju. Warcabista z Niska przez dwie dekady grania osiągnął wiele. Na koncie ma kilka mistrzowskich tytułów i wyróżnień. Planuje także dalszy udział w wielu mistrzostwach, o ile te będą się odbywać.

 

 

 

 

Źródło U.M. Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sport

Więcej w sport

Maciej Paterski zawodnikiem Voster ATS Team

rni24.eu16 listopada 2020

Szymon Krawczyk zasili Voster ATS Team

rni24.eu9 listopada 2020

Szymon Rekita dołącza do Voster ATS Team

rni24.eu4 listopada 2020

Projekt ” 8 tygodni dla zdrowia” w każdy wtorek na kanale You Tube

rni24.eu21 października 2020

Voster ATS Team podsumowuje sezon 2020

rni24.eu13 października 2020

Nowy klub Xtreme Fitness w VIVO! Stalowa Wola

rni24.eu30 września 2020

Zawodnicy Jacht Klub Nisko na podium w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa

rni24.eu30 września 2020

Fotorelacja i wyniki  III Leśnego Charytatywnego Festiwalu Sportu

rni24.eu28 września 2020

Piękny gest Lewandowskiego

rni24.eu25 września 2020