W Nisku

Milionowa pożyczka dla szpitala w Nisku

Milionowa pożyczka dla szpitala w Nisku

Rada Powiatu Niżańskiego udzieliła Szpitalowi im. PCK w Nisku 1 mln zł pożyczki na spłatę części zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dostawców.

W listopadzie 2016 roku dyrektor niżańskiej lecznicy wystąpił z wnioskiem do Zarządu Powiatu Niżańskiego o udzielenie ponad 2 mln zł pożyczki. Swoją prośbę argumentował trudną sytuacją finansową szpitala, środki przyznane przez powiat pozwoliłby otrzymać płynność finansową i właściwe funkcjonowanie szpitala.
Na ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego radni przychylili się do prośby dyrektora. Dyskutowali także jak pomóc niżańskiej lecznicy.

-Bardzo dużo mówiliśmy na temat sytuacji finansowej szpitala. Ten milion nie wystarczy na długo, musimy już myśleć o drugim półroczu 2017 roku. Zarząd powinien się głębiej nad tym pochylić, być może powołać zespół lub zlecić firmie zewnętrznej opracowanie koncepcji – mówił radny Sławomir Czwal.

Dodał, że oczekuje opracowania koncepcji wyjścia z trudnej sytuacji i przedstawienia wytycznych nowemu dyrektorowi.
-Mamy zagadnienia do wdrożenia, oczekiwałbym, że radni przedstawią swoje pomysły i propozycję. Można powołać zespół, można go poszerzyć o fachowców, którzy wskażą pewne działania. Siądźmy i dyskutujmy, żeby wypracować rozwiązania – mówił starosta niżański Robert Bednarz.

Roman Ryznar przyznał, że składając wniosek o pożyczkę, nie liczył na otrzymanie ponad 2 mln zł.
-Generalnie założenia co można zrobić zostały już zrobione, wynikają z otoczenia prawnego, w którym szpital funkcjonuje i będzie funkcjonował w związku z wejściem nowej ustawy o sieci szpitali. To co będzie można zrobić będzie wynikać z ustawy i mapy potrzeb zdrowotnych – mówił Roman Ryznar.

Dodał, że w niżańskim szpitalu warto rozwijać dwa kierunki, czyli geriatrię i rehabilitację w zakresie kardiologii i neurologii.
-W przypadku geriatrii jest ogromny problem kadrowy, w Polsce jest ok. 200 geriatrów. Jeśli nie wypracujemy, nie wykształcimy własnych pracowników to niestety prawdopodobieństwo pozyskania lekarza geriatry będzie bardzo małe. Czekamy na ogłoszenie specjalizacji w zakresie geriatrii, mamy lekarza, który wyraził zgodę na specjalizację w tym kierunku, trwa ona 2,5 roku – mówił Roman Ryznar.
Jego zdaniem oczekiwania żeby w ciągu roku wyprowadzić szpital z trudnej sytuacji finansowej były nierealne. Pożyczka wpłynie na udrożnienie zatorów płatniczych jakie powstały w szpitalu, a także pozwoli na spokojnie opracowanie strategii funkcjonowania lecznicy na najbliższy okres i kolejne lata.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021