W Nisku

Milionowa pożyczka dla szpitala w Nisku

Milionowa pożyczka dla szpitala w Nisku

Rada Powiatu Niżańskiego udzieliła Szpitalowi im. PCK w Nisku 1 mln zł pożyczki na spłatę części zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dostawców.

W listopadzie 2016 roku dyrektor niżańskiej lecznicy wystąpił z wnioskiem do Zarządu Powiatu Niżańskiego o udzielenie ponad 2 mln zł pożyczki. Swoją prośbę argumentował trudną sytuacją finansową szpitala, środki przyznane przez powiat pozwoliłby otrzymać płynność finansową i właściwe funkcjonowanie szpitala.
Na ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego radni przychylili się do prośby dyrektora. Dyskutowali także jak pomóc niżańskiej lecznicy.

-Bardzo dużo mówiliśmy na temat sytuacji finansowej szpitala. Ten milion nie wystarczy na długo, musimy już myśleć o drugim półroczu 2017 roku. Zarząd powinien się głębiej nad tym pochylić, być może powołać zespół lub zlecić firmie zewnętrznej opracowanie koncepcji – mówił radny Sławomir Czwal.

Dodał, że oczekuje opracowania koncepcji wyjścia z trudnej sytuacji i przedstawienia wytycznych nowemu dyrektorowi.
-Mamy zagadnienia do wdrożenia, oczekiwałbym, że radni przedstawią swoje pomysły i propozycję. Można powołać zespół, można go poszerzyć o fachowców, którzy wskażą pewne działania. Siądźmy i dyskutujmy, żeby wypracować rozwiązania – mówił starosta niżański Robert Bednarz.

Roman Ryznar przyznał, że składając wniosek o pożyczkę, nie liczył na otrzymanie ponad 2 mln zł.
-Generalnie założenia co można zrobić zostały już zrobione, wynikają z otoczenia prawnego, w którym szpital funkcjonuje i będzie funkcjonował w związku z wejściem nowej ustawy o sieci szpitali. To co będzie można zrobić będzie wynikać z ustawy i mapy potrzeb zdrowotnych – mówił Roman Ryznar.

Dodał, że w niżańskim szpitalu warto rozwijać dwa kierunki, czyli geriatrię i rehabilitację w zakresie kardiologii i neurologii.
-W przypadku geriatrii jest ogromny problem kadrowy, w Polsce jest ok. 200 geriatrów. Jeśli nie wypracujemy, nie wykształcimy własnych pracowników to niestety prawdopodobieństwo pozyskania lekarza geriatry będzie bardzo małe. Czekamy na ogłoszenie specjalizacji w zakresie geriatrii, mamy lekarza, który wyraził zgodę na specjalizację w tym kierunku, trwa ona 2,5 roku – mówił Roman Ryznar.
Jego zdaniem oczekiwania żeby w ciągu roku wyprowadzić szpital z trudnej sytuacji finansowej były nierealne. Pożyczka wpłynie na udrożnienie zatorów płatniczych jakie powstały w szpitalu, a także pozwoli na spokojnie opracowanie strategii funkcjonowania lecznicy na najbliższy okres i kolejne lata.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021