Kronika Policyjna

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Międzynarodowy Dzień Mediacji

19 października br. przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji – święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów. Odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii “Tydzień Mediacji” zainicjowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Policja wspiera te działania.

303-143126

Od 16 do 20 października 2017 r. trwa “Tydzień Mediacji”. Jej inicjatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości, a Policja jest jednym z partnerów działań.

Przez cały tydzień m.in. w sądach i siedzibach organizacji pozarządowych dyżurują mediatorzy, którzy udzielają bezpłatnych porad i informacji o korzyściach płynących z mediacji. Także w komendach miejskich i powiatowych policji można dowiedzieć się jak skierować sprawę do mediacji, jak ona przebiega i czym skutkuje.

Program obchodów Tygodnia Mediacji i listy dyżurów mediatorów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Podobne informacje można znaleźć na stronach internetowych prokuratur i sądów.

Zalety mediacji:

Mediator jako bezstronna i neutralna osoba, profesjonalnie przygotowana do pełnienia swej roli, wspomaga i ułatwia porozumienie między stronami pozostającymi w konflikcie lub sporze pomagając wypracować najlepsze i akceptowalne , wypracowane i zaakceptowane przez obie strony rozwiązanie.

Nieformalność i szybkość postępowania pozwala na szybkie zakończenie sporu, bez konieczności udziału w postępowaniu sądowym.

Postępowanie mediacyjne to również niższe koszty w porównaniu do tych, jakie generuje postępowanie procesowe.

W mediacji to strony decydują o sposobie rozstrzygnięcia swojego konfliktu.

Zadaniem neutralnego mediatora jest ułatwianie komunikacji pomiędzy nimi bez sugerowania rozwiązań i jego ocenienia.

Zaspokojenie istotnych dla obu stron potrzeb i interesów daje satysfakcję stronom konfliktu z rozwiązania sporu. Wspólna, dobrowolna praca nad osiągnięciem porozumienia zwiększa jego skuteczność.

Odbywająca się na neutralnym gruncie, bez udziału osób trzecich, a jedynie w obecności bezstronnego negocjatora mediacja gwarantuje zachowanie poufności i dyskrecji w procesie wypracowywania porozumienia.

Szczegółowe informacje o metodzie pokojowego rozwiązywania konfliktów jaką są mediacje, znajdziesz na stronie.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 30 w ciągu “Tygodnia Mediacji” w godzinach 7.30-15.30 w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym policjanci pełnić będą dyżury, udzielając zainteresowanym informacji o zasadach pozasądowego rozwiązywania sporów.

źródło: KWP Rzeszów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Nietrzeźwi mężczyźni leżeli na jezdni

rni24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Policjanci uratowali kobietę

rni24.eu17 lutego 2021

Za kradzież perfum trafił do aresztu

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Mężczyzna podtruł się czadem

rni24.eu9 lutego 2021

Niżańska Policja ostrzega przed oszustami

rni24.eu5 lutego 2021

Spotkanie z uczniami w ramach zbliżającego się “Dnia bezpiecznego internetu”

rni24.eu1 lutego 2021

Policjanci i funkcjonariusze KAS zabezpieczyli narkotyki

rni24.eu29 stycznia 2021