wydarzenia

Międzygminne porozumienie szansą na rozwój

Międzygminne porozumienie szansą na rozwój

Gmina Nisko przystąpi do dwóch projektów partnerskich w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonowania Stalowa Wola. Taką decyzję podjęli niżańscy radni miejscy na ostatniej sesji Rady Miasta. Dzięki projektom samorząd Niska ma szansę na realizację planów dotyczących rozbudowy Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” i stworzenia sieci ścieżek rowerowych w gminie.

Miejski Obszar Funkcjonowania Stalowa Wola tworzą gmina Stalowa Wola wraz z sąsiadującymi gminami, czyli Niskiem, Pysznicą i Zaleszanami. Stalowa Wola jest również liderem MOF, który odpowiada za przygotowanie, realizację i rozliczenie projektów.
Przygotowano dwa projekty partnerskie w ramach MOF Stalowa Wola. Pierwszy z nich „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola” daje możliwość rozbudowy Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, drugi zaś „Mobilny MOF Stalowej Woli” to szansa na wybudowanie ścieżek rowerowych na terenie gminy Nisko. Oba projekty zostaną złożone do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

W pierwszym projekcie wezmą udział gminy Stalowa Wola, Nisko oraz Pysznica. Jego celem jest stworzenie wspólnej oferty kulturalnej dla mieszkańców. Szacunkowa wartość projektu wynosi 13 mln zł, a maksymalne dofinansowanie wynosi 6 mln zł.

W gminie Nisko dzięki MOF zostanie przebudowane i rozbudowane NCK „Sokół” wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia. Szacunkowa wartość dofinansowania to 2 mln zł. W gminie Stalowa Wola budynek Miejskiego Domu Kultury zostanie zmodernizowany, placówka zyska nowoczesny sprzęt i wyposażenie, zostaną także zagospodarowane zabytkowe tarasy wokół budynku. Dofinansowanie szacuje się na 3 mln 400 tys. zł. W gminie Pysznica część budynku po byłej szkole zostanie zaadaptowana na potrzeby Domu Kultury, a także zostanie zakupiony nowy sprzęt, wyposażenie, a teren wokół budynku zostanie zagospodarowany. Szacunkowa wartość dofinansowania to 600 tys. zł.

Drugi projekt partnerski „Mobilny MOF Stalowa Wola” to porozumienie między gminami Stalowa Wola, Nisko, Pysznica oraz Zaleszany. W jego ramach zrealizowane zostaną inwestycje w zakresie infrastruktury oraz zakupu autobusów, a także wdrożona zostanie dynamiczna informacja pasażerska. Zadania mają wprowadzić zmiany w mobilności miejskiej i ograniczyć emisję związaną z transportem. Szacunkowa wartość projektu to blisko 50 mln zł, a dofinansowanie może wynieść ponad 40 mln zł.

W jego ramach w gminie Stalowa Wola zakupione zostaną autobusy elektryczne, system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz zostanie przebudowana infrastruktura drogowa, tak aby poprawić system transportu drogowego. Szacunkowa wartość dofinansowania to 45 mln zł.

W gminie Nisko wybudowane zostanie centrum przesiadkowe u zbiegu ul. 11 Listopada i ul. Wolności wraz ze ścieżkami rowerowymi na osiedlu Podwolina i osiedlu Warchoły. Środki z RPO na to zadanie mogą wynieść ponad 3 mln zł. W gminie Pysznica zostanie zbudowana pętla autobusowa, zatoki autobusowe oraz wiaty przystankowe oraz zostanie przebudowana ul. Błońska.
Dofinansowanie na tę inwestycję to ponad 600 tys. zł. W gminie Zaleszany zostaną wybudowane parkingi oraz towarzysząca infrastruktura techniczna w miejscowościach Zaleszany, Turbia i Agatówka, a także wiaty przystankowe w ciągu drogi krajowej nr 77 na terenie gminy Zaleszany. Szacunkowa kwota dofinansowania to 530 tys. zł.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Gmina Jeżowe liderem w zakresie szybkości realizacji spisu!

rni24.eu29 października 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Śmiertelne potrącenie pieszego w Nisku

rni24.eu25 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021