W Nisku

Masz stare dokumenty i zdjęcia? Udostępnij je innym

Masz stare dokumenty i zdjęcia? Udostępnij je innym

Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku tworzy cyfrowe archiwum powiatu niżańskiego. Zachęcamy do udostępniania zdjęć i skanów dokumentów.

– Chcemy utrwalić to, co odchodzi w zapomnienie. To jest głównym celem naszego projektu „Pamiątki z przeszłości” – mówi Marta Piłat z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku, pomysłodawczyni akcji.

Archiwum cyfrowe ma działać na zasadzie archiwum społecznego. Każdy, kto ma jakiekolwiek zdjęcia czy dokumenty z przeszłości może je przynieść do biblioteki. Tam pracownicy wykonają skan materiału i w ten sposób tego samego dnia zabierzemy nasze zbiory do domu.

– Zdjęcia mają dokumentować minione życie społeczeństwa niżańskiego. Nie ma ograniczeń tematycznych. Wystarczy otworzyć swoje albumy i pochwalić się zdjęciami. Fotografie mogą dotyczyć życia prywatnego – uroczystości rodzinnych, sposobu spędzania wolnego czasu, wakacji, rożnego rodzaju prac domowych czy polowych, ponadto wydarzeń z życia kulturalnego – np. spotkań kół gospodyń wiejskich i politycznego m.in. pochodów pierwszomajowych. Na zdjęciach może być udokumentowana architektura miast, wsi, a także przedmioty użytkowe, takie jak monety i bilety – wyjaśnia Piłat.

Biblioteka gromadzi również skany różnego rodzaju dokumentów.

Zbiory mogą zostać przekazane anonimowo lub imiennie. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, pod każdym naszym zdjęciem w cyfrowym archiwum zostanie umieszczone nasze imię i nazwisko oraz rok z którego pochodzi dana fotografia czy dokument. Materiały można zobaczyć w cyfrowym archiwum na stronie biblioteki.

Akcja jest bezterminowa, dlatego w dowolnym momencie można dostarczyć zdjęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku przy ul. Kościuszki 1a.

Weronika Przestój
fot. MBP Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021

KULTURA I ROZRYWKA Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rni24.eu9 lutego 2021