
Marihuana, mefedron i amfetamina – to jedne z najczęściej ujawnianych narkotyków na terenie Niska. Według danych uzyskanych z Komendy Powiatowej Policji w Nisku od 2015 na terenie gminy odnotowano 48 przestępstw dotyczących narkomanii, 46 z nich dotyczyło posiadania narkotyków, natomiast 2 handlu nimi.
Uchwałę w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Nisko na lata 2018-2020 podjęli radni podczas ostatniej sesji rady miasta. W tym roku na realizację tego programu przeznaczono 10 tys. zł. Środki te pochodzą z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Program obejmuje realizację zadań własnych gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów związanych z narkomanią. Jest on kontynuacją i rozwinięciem działań prowadzonych w latach ubiegłych. Ma na celu zapobieganie i ograniczenie używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych przez mieszkańców Niska, poprzez m. in prowadzenie działalności wychowawczej, edukacyjnej i profilaktycznej oraz udzielanie osobom i rodzinom, dotkniętym narkomanią pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej.
Narkomania jest niepokojącym zjawiskiem głównie wśród młodzieży mającej problemy psychologiczne i emocjonalne. Narkotyki stały się dostępne w wielu miejscach chociażby na ulicach, w dyskotekach czy w szkołach. W związku z opracowywaniem Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, przeprowadzono w Publicznych Szkołach Podstawowych na terenie Niska oraz w Gimnazjum nr 1 diagnozę dotyczącą występowania zjawisk patologicznych. Na podstawie informacji nauczycieli i pedagogów szkolnych za przyczynę występowania nieprawidłowych zachowań wśród dzieci i młodzieży uznano właśnie dysfunkcje rodzin. Zjawiska patologiczne wśród dzieci i młodzieży związane są m. in z nieobecnością dorosłych w życiu dzieci z uwagi na pracę i obowiązki, trudną sytuacją finansową, bezrobociem rodziców, wyjazdami rodziców za granicę czy rozbiciem rodzin, brakiem pracy i perspektyw życiowych, chorobą, przemocą w rodzinie czy alkoholizmem.
W ubiegłym roku, funkcjonariusze niżańskiej policji uczestniczyli w spotkaniach z młodzieżą na temat skutków zdrowotnych, społecznych oraz prawnych naruszania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dzielnicowi na bieżąco informowali mieszkańców o zagrożeniach jakie niosą ze sobą narkotyki. Przeprowadzano rozmowy interwencyjne i motywacyjne. Ponadto informowano o możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej w placówkach pomocowo-leczniczych, tj. Poradni Leczenia Uzależnień w Nisku, Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem, Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz Poradni Profilkatyczno-Konsultacyjnej Monnar w Stalowej Woli.
Od 2015 roku w Poradni Leczenia Uzależnień w Nisku udzielono 40 specjalistycznych porad osobom używającym substancji psychoaktywnych. W ubiegłym roku w 5 przypadkach Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nisku, rozpoznała, że jednym ze źródeł problemów jest również zażywanie substancji psychoaktywnych.
Agata Piotrowska
Facebook
RSS