W Nisku

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Nikt nie lubi nadmiernie chwalić się swoim majątkiem. Są jednak tacy, dla których jest to obowiązek. To samorządowcy i kierownicy instytucji i przedsiębiorstw samorządowych. Każdy z nich ma obowiązek co roku składać oświadczenie majątkowe.

Składa je do 30 kwietnia danego roku za rok wcześniejszy. Jeżeli nie zrobi tego w tym terminie ma jeszcze dwa tygodnie na poprawkę. Jeżeli i tym czasie tego nie zrobi grożą mu poważne kary. Dla burmistrza, wójta czy prezydenta jest to utrata funkcji, a dla kierownika gminnej instytucji utrata pracy. Nie koniec na tym. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia zagrożone jest karą więzienia do lat trzech. Dowcip w tych przepisach prawa polega między innymi na tym, że wójt, który nie złożył oświadczenia ma obowiązek zwolnienia z pracy na przykład dyrektora miejskiej spółki, który również nie wykonał w odpowiednim czasie tego obowiązku.

Mimo tych groźnych zapisów większość samorządowców chyba nie za bardzo się przejmuje tymi przepisami. Dodajmy, że złożone oświadczenia wójt, burmistrz, prezydent i starosta maja obowiązek opublikować na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Co prawda przepisy nie precyzują w jaki okresie mają to zrobić, ale większość specjalistów od prawa samorządowego stoi na stanowisku, że powinni to zrobić niezwłocznie po otrzymaniu oświadczeń. Więc jak to wygląda w powiecie niżańskim. Krótko mówiąc źle. Przejrzeliśmy strony BIP-u w gminach i starostwie. Nigdzie poza jedną gminą nie opublikowanych oświadczeń majątkowych za rok 2016. Tym wyjątkiem jest Rudnik, gdzie wszystko jest jak prawo wymaga. Mówiąc bez złośliwości, czy jest to efekt długotrwałych kontroli w urzędzie miasta i gminy?

Ktoś, kto szukał haka na burmistrza, być może spowodował, że wszelkie procedury są prowadzone wzorowo. Jak już powiedziano w pozostałych samorządach ostatnie, zamieszczone w BIP oświadczenia dotyczą 2015 roku. To samo jest w starostwie. Czyżby panie i panowie samorządowcy kusili los? A może po zniknięciu groźby, że po dwóch kadencjach będą musieli odejść, poczuli się tak pewnie, że machnęli ręką na przepisy i procedury? Sprawdzimy to za kilka dni. Ciekawe jak poradzą sobie z tym zaniedbaniem.

Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021