W Nisku

Mają nowego proboszcza

Mają nowego proboszcza

O Przędzelu, w gminie Rudnik nad Sanem, jeszcze kilka miesięcy temu było głośno. Mieszkańcy protestowali pod drzwiami kościoła i domagali się przywrócenia proboszcza ks. Leszka Kruzela, który z niewiadomych przyczyn opuścił parafię. Domysłów było dużo, jedni mówili, że chodzi o sprawy finansowe, drudzy że o problemy osobiste.

Do tej pory funkcję administratora i zastępcy proboszcza pełnił tam ks. Lesław Biłas. Pomimo, że trochę czasu już minęło od odejścia poprzednika, niektórzy mieszkańcy, nadal nie mogą pogodzić z faktem, że księdza nie ma już w parafii.

2 lipca 2017r. Rzecznik Prasowy Diecezji Sandomierskiej ks. Tomasz Lis wydał oświadczenie: „Mianowanie Administratora dla parafii Przędzel i odejście dotychczasowego proboszcza, nie było spowodowane tym, jak zdaje się insynuować wymieniony z nazwiska w wywiadzie radny Rudnika, że „do biskupa wpływa mniej pieniędzy”. Jest dokładnie odwrotnie. Na prośbę byłego Proboszcza ks. Leszka Kruzla, Parafia Przędzel została zwolniona z opłat, które zapewniają materialne funkcjonowanie Diecezji, a Ekonom Diecezjalny polecił pisemnie proboszczowi, żeby pieniądze te zostały przeznaczone na budowę kościoła”. Jednak nie ma tu podanego żadnego powodu odejścia proboszcza.

O co i o kogo może chodzić?

W liście którzy otrzymali parafianie od biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, również nie podano przyczyny odejścia księdza.
– Sytuacja, która doprowadziła do obecnych napięć, ma wymiar ludzki, duszpasterski i prawny – pisze w liście biskup sandomierski.
Chcę jednocześnie poinformować, że ta sprawa dotyczy również innych sióstr i braci spoza parafii Przędzel. Oni także muszą być brani pod uwagę – dodaje duchowny.
Ponadto zaznacza, że zaistniała konieczność wdrożenia procedury karno-administracyjnej, która właśnie dobiega końca na poziomie pierwszej instancji. Dotychczasowemu proboszczowi zakomunikowane zostało orzeczenie dotyczące jego osoby. Duchowny zapewnia, że nie chodzi o kwestie materialne, czy konflikt z przełożonym.

Mimo całej „walki” o księdza mieszkańcy muszą pogodzić się z jego odejściem. W minioną niedzielę, decyzją biskupa w obecności ks. dziekana Waldemara Fariona, ks. Lesław Biłas złożył oficjalne ślubowanie na proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Przędzelu. Teraz to on będzie oficjalnie pełnić obowiązki proboszcza.

Mieszkańcy Przędzela w dalszym ciągu kontynuują budowę nowego kościoła – dzieła które rozpoczęli z poprzednim proboszczem.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021