W Nisku

Magdaleno – kneblowania mediów nie będzie!!!

Magdaleno – kneblowania mediów nie będzie!!!

CZEGO SIĘ BOISZ MAGDALENO?

Podobno jedną z najważniejszych zasad funkcjonowania normalnego państwa jest jawność. Ta jawność jest szczególnie ważna w odniesieniu do mediów. Mówi się, że to media są zobowiązane dbać o jawność i mówić i pokazywać, to co uczestniczący w polityce, gospodarce itd. chcieliby ukryć. Staramy się trzymać tych zasad i raz po razie przekonujemy się, że mówienie prawdy bywa bolesne.

Kilka miesięcy temu opisaliśmy jak to jeden stalowowolski portal, mocno wspierający byłą władzę, wkrada się w łaski nowej władzy i jakie z tego czerpie korzyści. Na reakcję nie czekaliśmy długo. Obrażona poczuła się pani Magdalena z tego portalu, która pozwała nas do sądu o naruszenie dóbr osobistych. Mówiąc normalnie, pani Magdalena uznała, że już nawet samo tylko pytanie o to, czy została członkiem rady nadzorczej publicznego Radia Rzeszów z powodu swoich wybitnych kompetencji, czy też raczej z partyjnego klucza PiS, jest tym powodem dla którego nas pozwała.

Pozew, pozwem i pewnie jeszcze nie raz będziemy skarżeni do sądu za zadawanie trudnych pytań i mówienie niewygodnej prawdy. Jedno nas jednak i dziwi i zastanawia. Jeżeli pani Magdalena jest przekonana, że ją skrzywdziliśmy, to dlaczego zażądała żebyśmy mieli sądowy zakaz pisania o tej sprawie i o niej samej? Przecież sama wykonywała, czy nadal wykonuje od dość dawna, zawód dziennikarki i chyba rozumie albo przynajmniej słyszała, że podstawa dziennikarstwa to jawność, a dziennikarz jest osobą publiczną, która także podlega ocenie. No bo chyba pani Magdalena nie stosuje moralności Kalego; jak ja piszę o kimś, to wszystko jawne, ale jak ktoś pisze o mnie, to jawne to, na co ja pozwolę. Niestety dla pani Magdaleny, a na szczęście dla wolności słowa, sądy dwóch instancji nie uznały jej argumentów i zgodziły się z naszymi, oddalając wniosek Pani Magdaleny o zakaz publikacji prasowych na jej temat.

KNEBLOWANIA NIE BĘDZIE

Nie będziemy przytaczać szczegółowej argumentacji sądu i w skrócie powiemy, że wspomniana jawność jest wartością chronioną przez konstytucję i sąd stanął na takim stanowisku. Na szczęście są jeszcze w Polsce sądy, które szanują wartości konstytucyjne. Dlatego będziemy pisać o przebiegu procesu bez względu czy wygramy, czy przegramy. Jesteśmy jednak dobrej myśli, bo uważamy, że występujemy w słusznej sprawie. Zastanawia nas jeszcze coś innego. Jeżeli pani Magdalena jest pewna swoich racji, to dlaczego tak bardzo zależy jej żeby nie pisać o tej sprawie? Jest taka stara piosenka Jana Kaczmarskiego, której refren brzmi mniej więcej tak: “czego się boisz […], czemu nie chcesz iść na całość?” Więc czego się boisz Magdaleno, czemu nie chcesz pójść na całość?

Małgorzata Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021