W Nisku

Leczą wszystkich, płacimy tylko my

Leczą wszystkich, płacimy tylko my

Szpital Powiatowy w Nisku to źródło niekończących się problemów na własne życzenie. Od dawna wiadomo o bardzo złej sytuacji finansowej tej placówki. Mówiąc w przenośni szpital to ropiejący wrzód na i tak cherlawym ciele powiatu. I wiele wskazuje, że zawołanie lekarzu lecz się sam ma się nijak do tego, co dzieje się w tym szpitalu. dochodzi do wręcz sytuacji paradoksalnych, łamane przez kuriozalne. W czym rzecz?

Duże ambicje i małe możliwości

Szpital powiatowy w Nisku, a bardziej jego dyrekcja i chyba część lekarzy maja ambicję stworzenia ośrodka wszczepiania endoprotez biodrowych i kolanowych. Zainwestowano już ponoć w sprzęt i szkolenia personelu. Gdyby przedsięwzięcie się powiodło niżański szpital byłby jednym z dwóch w województwie podkarpackim, w którym dokonywano by takich zabiegów. Cel ambitny, wart zachodu i powinien być nawet opłacalny. O opłacalności mówimy na końcu, ponieważ jak wzniośle nie zacząć by rozmowy o służbie zdrowia, to każda skończy się na pieniądzach. Ile razy by nie powtarzać, że zdrowie ludzkie nie ma ceny, to dwa razy tyle okaże się, że za jego ratowanie trzeba płacić. z tym wszczepianiem endoprotez problem polega na tym, ze jak nie będzie odpowiedniej liczby zabiegów, to Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwróci finansowania. a jak mawiał Ferdek Kiepski, to nie są tanie rzeczy. Zabieg wszczepienia endoprotezy kolanowej kosztuje około dziesięć tysięcy złotych, a wszczepienie endoprotezy biodrowej jest ponad tysiąc złotych droższe.

Hojny pan starosta

w 2018 roku w niżańskim szpitalu przeprowadzono 34 zabiegi wszczepienia endoprotez. Problem w tym, że tyko cztery zabiegi zrobiono dla pacjentów z powiatu niżańskiego. Pełniący obowiązki dyrektora szpitala Roman Ryznar, w piśmie do starosty Roberta Bednarza, bronił decyzji dokonywania zabiegów bez kontraktu z NFZ tym, że jeśli szpital chce w przyszłości mieć kontrakt, to musi robić zabiegi w takiej liczbie, która NFZ uważa za wystarczającą do podpisania kontraktu. W przeciwnym razie na marne pójdą nakłady na sprzęt i szkolenie personelu. Niby logiczne i wszystko kupy się trzyma, ale jednak coś nie tak. Za rok 2018 NFZ odmówił refinansowania, a całą kwotę w wysokości około 660 tysięcy złotych pokryło starostwo niżańskie. Tym samym starostwo dołożyło mniej więcej ponad 600 tysięcy do leczenia pacjentów z kilkunastu powiatów z województwa podkarpackiego. Sprawa zaniepokoiła niektórych radnych powiatowych. I pewnie bez ich zainteresowania cały problem nie ujrzałby światła dziennego.

Nie wiesz co zrobić? Zapłać, bo i tak nie twoje

Patrząc z boku można powiedzieć, że władze powiatu niżańskiego zrobiły piękny gest, że nie ma co się czepiać, bo leczy się ludzi i tak czy inaczej wszyscy za to płacimy i koniec końców utrzymanie możliwości robienia takich zabiegów, to i tak wyjdzie na plus również finansowy tak szpitalowi, jak i powiatowi. Być może tak, ale raczej nie. Wygląda to bardziej na nieprzygotowane działanie, co prawda w dobrej wierze, którego skutki musi ponosić powiat. Starosta Bednarz zamiast przeanalizować problem i rozliczyć odpowiedzialne osoby lekka ręką wydał 660 tysięcy. Wystarczy przyjść na pierwszą lepsza sesję Rady Powiatu, żeby przekonać się o skali potrzeb finansowych w powiecie. Te ponad 600 tysięcy bardzo by się przydało. Zamiast tego z własnej kasy finansuje się leczenie osób spoza powiatu. Żaden z okolicznych szpitali powiatowych tego nie robi czy to ze względu dyrekcji, które nie ryzykują takich działań w ciemno, czy to ze względu na władze powiatów, które nie tolerują takich działań dyrekcji szpitali. Wygląda to trochę tak jakby władze powiatu na czele ze starostą Bednarzem nie radziły sobie z problemami szpitala i swoją nieudolność przykrywały z i bez tego chudej kiesy powiatu. Na koniec zadajmy pytanie retoryczne. Czy gdyby starosta Bednarz był prywatnym właścicielem niżańskiego szpitala, to tak chętnie wyłożyłby ponad sześćset tysięcy ze swojej kieszeni?

Grzegorz Poniedzielski 

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Nabór wniosków na realizację zadań przez kluby sportowe

rni24.eu8 marca 2021

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021