W Nisku

Kultura w nowym i ładnym opakowaniu

Kultura w nowym i ładnym opakowaniu

Warto było poświęcić kilkanaście miesięcy tułaczki, by wrócić w to samo, a jakże inne miejsce. Stare mury „Gniazda Sokolego” przesiąkły dobudowaną nowoczesnością. Między wiekowe cegły wdarły się płasko rzeźbione muzy, a nowe ściany przez szkło stały prawie przeźroczyste. Porównując siedzibę Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” sprzed dwóch lat z obecną, w oczy rzuca się jasność. Niby ten sam adres i mury, a coś zupełnie innego. Co tu dużo mówić – udał się projekt architektowi, a i budowlańcy stanęli na wysokości zadania.

1 marca oficjalnie został oddany odbudowany gmach NCK „Sokół”. Odrestaurowane zostały stare mury i pomieszczenia, a przez dobudowanie nowej części, gmach niżańskiej kultury zyskał 30 proc. powierzchni. I żeby tylko powierzchni. Udało się zagospodarować piwnice i strych, a to już rozluźniło tłok na parterze i piętrze. Parter jest iście reprezentacyjny; z dużym foyer przeznaczonym nie tyle na pogawędki przy kawie, a na wystawy oraz salą kinowo-widowiskową. Sala niby w tym samym miejscu, ale z nowym nagłośnieniem i oświetleniem. Piętro, to pokoje administracji i kilka pracowni dla muzykujących, malujących i tańczących. Dwie pracownie są na strychu. Duże możliwości daje sala multimedialna, którą można wykorzystać na konferencje i szkolenia. Wszystkie sale są wzorowo wyposażone. Całość jest bardzo funkcjonalna i co bardzo istotne, zniknęły wreszcie bariery architektoniczne.

Nie ma wątpliwości, że nowy „Sokół” będzie nawiedzany przez mieszkańców Niska. Przed wejściem do gmachu warto „zawiesić oko” na murach. Jasne płaskorzeźby muz zupełnie je odmieniają. A drzwi wyjściowe z kina aż chce się dotknąć. Ktoś z obecnych na otwarciu zażartował, że nie trzeba teraz jeździć do Katedry Gnieźnieńskiej. I jeszcze jeden ukłon w stronę projektantów za całkiem spory parking. Kto próbował wcześniej gdzieś obok zaparkować auto, ten wie, co to znaczy. Przebudowa kosztowała 7,8 mln. zł. Nisko dostało na nią 2 mln. zł dofinansowania. NCK-owi brakuje jeszcze tylko cyfrowego projektora. Obiecał go zakupić Polski Instytut Sztuki Filmowej i na razie trwa oczekiwanie. Gdy jednak będzie się przedłużać, burmistrz Waldemar Ślusarczyk obiecał kupić urządzenie za pieniądze miasta. Przy prawie 6 mln. zł już wydanych, to nie będzie wydatek druzgocący.

Budynek przy ul. Kościuszki ma już 115 lat. Na początku wieku został wzniesiony ze składek mieszczan, dotacji Zarządu Miasta i hr. Marii Resseguier dla Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W wielu miastach takie powstały i mają prawie identyczną architekturę w stylu secesyjnym. „Gniazdo Sokole” służyło członkom TG do wyrabiania charakterów i tężyzny, a wszystkim jako miejsce spotkań, występów i zebrań. W kronikach zapisał się rok 1908, kiedy to w Nisku, a dokładnie w gmachu „Sokoła” wyświetlony został pierwszy film. Po wojnie (drugiej) zostało już tylko kino, ale żeby nie drażnić nowej władzy starym patriotyzmem, kino zmieniło nazwę na „San”, by po kolejnych dziesięcioleciach wrócić do „Sokoła”. Dzisiaj w różnych kołach i sekcjach talenty rozwija 350 młodych mieszkańców Niska i okolic. Pomaga im w tym 10. instruktorów.

nck1

nck2

nck3

nck4

nck5

nck6

nck7

nck8

nck9

nck10

nck11

nck12

nck13

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021