
Okazuje się, że nie wszędzie jest przestrzegany przywilej, jeśli chodzi o pierwszeństwo w kolejce do lekarza. Jak informuje Podkarpacki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ostatnio pojawiły się sygnały o nieprzestrzeganiu uprawnień kombatantów do uzyskiwania świadczeń zdrowotnych poza kolejnością.
Jak informuje Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zgodnie z obowiązującymi przepisem kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
Świadczenie to powinno być udzielone w dniu zgłoszenia, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, to placówka powinna wyznaczyć inny termin poza prowadzoną poza kolejnością przyjęć. Przy czym świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
NFZ przypomina, że poza kolejnością ze wspomnianych świadczeń mogą korzystać: honorowi dawcy krwi i dawcom przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi, kobiety w ciąży, osoby do
do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani z powodów politycznych, uprawnionym żołnierzom i pracownikom oraz weteranom poszkodowanym w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Jak zaznacza fundusz, kombatanci mają prawo do korzystania bez skierowania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych z wyłączeniem badań diagnostycznych kosztochłonnych oraz świadczeń z zakresu rehabilitacji, do których wymagane jest skierowanie. Te uprawnienia mają również m.in: inwalidzi wojenni i wojskowi, represjonowani, działacze opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanych z powodów politycznych,
osoby do 18. roku życia, które były wspomniane wyżej w artykule.
NFZ zaznacza, że niedopuszczalne są sytuacje, w których osoba uprawniona odsyłana jest przez pracownika rejestracji do lekarza celem uzyskania zgody na udzielenie wspomnianych świadczeń.
Joanna Piechuta
Facebook
RSS