W Nisku

Kto ma pilot, ten ma władzę

Kto ma pilot, ten ma władzę

Parking przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku to temat, który wielokrotnie podejmowany był na obradach sesji powiatu niżańskiego. Dawniej, wyjechać na teren szkoły mógł każdy, ale od niedawna jest już dostępny tylko dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz starostwa powiatowego i Urzędu Skarbowego.

Sprawę tę podczas wczorajszej sesji poruszył radny Gabriel Waliłko. Tym samym rozpoczął dyskusję na ten temat. Niektórzy radni nie kryli oburzenia, co do tego faktu. Chcą, aby parking przy RCEZ-ie był otwarty dla wszystkich. Jednak, aby wyjechać na plac szkolny, trzeba mieć pilot, który otworzy szlaban.

Parking ten jest usytuowany na terenie szkoły i za bezpieczeństwo na tym obiekcie odpowiada dyrektor Wacław Piędel, który uporządkował sprawy dotyczące parkowania. Wcześniej dochodziło tam do rożnych incydentów.

– Odpowiadam za bezpieczeństwo na obiekcie, którym zarządzam. Rozmawiałem z komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, który stwierdził, że droga pożarowa nie może tak wyglądać jak wyglądała kiedyś. Wszyscy pracownicy szkoły, starostwa, Urzędu Skarbowego mogą wyjeżdżać na parking i parkować swoje samochody. To nie jest park miejski. Zanim taką decyzję podjąłem, pozwoliłem sobie odwiedzić kilka szkół, nie tylko w powiecie niżańskim, ale i w ościennych powiatach. Np. w szkole w Leżajsku, gdzie jest około 1000 uczniów i ponad 100 nauczycieli, na placu szkolnym jest 20 samochodów i brama jest zamykana. Czy chcemy zrobić to co było kiedyś, kiedy odbywało się pijaństwo, „warsztaty samochodowe”, sprzedaż alkoholu i narkotyków. Czy do tego chcemy wrócić? Jeżeli rada podejmie decyzje, że odpowiada za bezpieczeństwo na placu szkolnym może robić co chce. Ja dopóki zarządzam, na to nie pozwolę – mówił podczas sesji Wacław Piędel, dyrektor RCEZ w Nisku.

Radny Gabriel Waliłko, twierdzi, że opinie mieszkańców na temat założonego szlabanu nie są zbyt optymistyczne.

– Dziś po raz pierwszy, samochód musiałem zostawić poza terenem tej szkoły. Mogę przejść i kilometr, ale tu ludzie przyjeżdżają codziennie do wydziału komunikacji, do wydziału którego dziennie odwiedza bardzo wielu mieszkańców. My służmy tu ludziom i na ile miejsce pozwoli to powinno być to udostępnione. Były taki okres, że szlabany były otwarte i nikomu nic się nie stało – mówił radny Gabriel Waliłko.

Podobnego zdania był radny Jan Kowal. Twierdził, że na plac mogą wyjechać tylko ci, którzy mają pilot do szlabanu. – Znaczna część osób ma pilota, a kto ma pilot ten ma władzę. Mamy lepszych i gorszych, tych którzy mogą i nie mogą wjechać na parking przy RCEZ-ie – mówił radny Jan Kowal.

Z kolei radny Sławomir Czwal zwrócił uwagę na to, że nie zawsze otwierana jest bramka. – Warto zapytać o klucz, ponieważ jak jest sesja to czasami bramka jest otwierana, chociaż nie zawsze – mówił.

Głos w tej sprawie zabrał starosta niżański Robert Bednarz. Wyjaśniał, że nie ma dowolności czy też wyboru, co do posiadania pilota. Zostały one przekazane odpowiednim służbom czyli straży pożarnej, policji oraz do szpitala dla ratowników medycznych. Ponadto mają go wszyscy pracownicy RCEZ-u, Urzędu Skarbowego, wydziału komunikacji i osoby, które tam parkują, gdyż jest też firma, prowadząca działalność gospodarczą.

– Jeśli chodzi o kwestie swobodnego parkowania, to widzimy, że obiektów na tym terenie przybywa, jest budowane boisko wielofunkcyjne. Przypominam sobie sytuacje taką, że wiele samochodów było właśnie parkowanych w tym miejscu, gdzie obecnie budowane jest boisko, chociażby z uwagi na fakt, że po prostu na tych parkingach się nie mieściły. W szczytowym momencie parkują pracownicy starostwa powiatowego, urzędu skarbowego, nauczyciele i pracownicy RCEZ-u,  tych miejsc faktycznie zaczyna być mało – mówił starosta.

Zaznacza, że jeśli chodzi o bramę i szlaban, jest on otwierany w sytuacjach, kiedy jest jakieś ważne wydarzenie na terenie szkoły.

– Z tego co mi wiadomo, ten obiekt o godz. 9.00 powinien być otwarty do swobodnego wjazdu dla uczestników sesji. Musimy się zastanowić, co jest dla nas większą wartością. Czy zagospodarowanie tego obiektu na potrzeby uczniów i danie możliwości korzystania z miejsc parkingowych, czy też otworzenie parkingu i wtedy każdy będzie mógł wyjechać i parkować. Dodatkowo furtka od ponad miesiąca nie jest zamykana na klucz – wyjaśniał starosta.

Władze myślą już o kolejnych miejsca parkingowych w tym rejonie. Przygotowywane są miejsca przed internatem. Podjęte zostały pierwsze działania w tej sprawie.

Agata Piotrowska

7 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021