W powiecie

Kontrowersje wokół S19

Kontrowersje wokół S19

Budowa drogi ekspresowej S19 to potężna inwestycja, które może mieć dla powiatu niżańskiego ogromne znaczenie. Około 174 km trasy będzie przebiegać przez Podkarpacie. S19 ma połączyć wschodnią część kraju, pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy a granicą ze Słowacją w Barwinku.

Jednak póki co mieszkańcy powiatu protestują przeciwko nie tyle samej drodze, co węzłowi Zapacz, który ma znajdować się w miejscowości Zarzecze w gminie Nisko.
– Złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, który wydał dla inwestycji decyzję środowiskową. Sąd skargę oddalił – mówi Grzegorz Bis, radny gminy Nisko.

Węzeł Zapacz połączy S19 z drogami istniejącymi. Podczas projektowania trasy okazało się, że w miejscowości Nowosielec są obszary objęte Naturą 2000, a w miejscowości Zarzecze obowiązuje strefa ochronna ujęcia wody i zakaz wykonywania prac, które mogą negatywnie wpłynąć na ujęcie, zaś droga w wykopie naruszyła by warstwę wodonośną. Aby ominąć te tereny i uchronić ludność przed wysiedleniem planowano poprowadzić drogę przez Lasy Państwowe pomiędzy Rudnikiem nad Sanem a Nowosielcem. Jednak Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem zapobiegło temu wariantowi. Opracowało blokadę lasu, poprzez manipulowanie programem Natura 2000. Stworzono sztuczny Rezerwat Przyrody Jeżowe w miejscu planowanej drogi.

Od 2014 roku główni przeciwnicy powstania węzła w Zarzeczu zaczęli protestować przed siedzibą GDDKiA w Rzeszowie, jednak protesty nic nie przyniosły.
– Dowiedzieliśmy się, że wariant biegnący przez nasze miejscowości jest tańszy, biegnie przez lasy i nieużytki. A nasze ujęcie wody nie zostanie narażone na szkodę – mówi Bis.
Dodaje, że walczą nie tylko o to by woda w Zarzeczu nadal była zdatna do użytku, ale również o to by mieszkańcy nie zostali przesiedleni z ziemi, na której nie rzadko mieszkają od pokoleń.

Trzeba zaznaczyć, że cały odcinek S19 od granicy województwa lubelskiego do Sokołowa Małopolskiego jest zaprojektowany prawidłowo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tworząc projekt drogi współpracowała z gminami. Dlaczego więc gmina Nisko nie mogła bardziej postarać się o dobro swoich mieszkańców? Radny Bis twierdzi, że burmistrz i starosta nie myślą o mieszkańcach tylko o interesach. Te ostatnie to inwestorzy, którzy mieli pojawić się wraz z S19, jednak do tej pory nie przygotowano dla nich terenów inwestycyjnych.

Weronika Przestój

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zakończono odbiór inwestycji stacji uzdatniania wody w Jeżowem

rni24.eu13 października 2021

Nowe drogi w Gminie Ulanów

rni24.eu13 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021

Odbyła się gra edukacyjna „Niepodległa w sercach, konstytucja marcowa”

rni24.eu6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

rni24.eu4 października 2021

Policyjne działania „Motocykl”

rni24.eu4 października 2021

Uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”

rni24.eu4 października 2021

Ogólnopolska akcja #sadziMY

rni24.eu4 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021