W powiecie

Kontrowersje wokół S19

Kontrowersje wokół S19

Budowa drogi ekspresowej S19 to potężna inwestycja, które może mieć dla powiatu niżańskiego ogromne znaczenie. Około 174 km trasy będzie przebiegać przez Podkarpacie. S19 ma połączyć wschodnią część kraju, pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy a granicą ze Słowacją w Barwinku.

Jednak póki co mieszkańcy powiatu protestują przeciwko nie tyle samej drodze, co węzłowi Zapacz, który ma znajdować się w miejscowości Zarzecze w gminie Nisko.
– Złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, który wydał dla inwestycji decyzję środowiskową. Sąd skargę oddalił – mówi Grzegorz Bis, radny gminy Nisko.

Węzeł Zapacz połączy S19 z drogami istniejącymi. Podczas projektowania trasy okazało się, że w miejscowości Nowosielec są obszary objęte Naturą 2000, a w miejscowości Zarzecze obowiązuje strefa ochronna ujęcia wody i zakaz wykonywania prac, które mogą negatywnie wpłynąć na ujęcie, zaś droga w wykopie naruszyła by warstwę wodonośną. Aby ominąć te tereny i uchronić ludność przed wysiedleniem planowano poprowadzić drogę przez Lasy Państwowe pomiędzy Rudnikiem nad Sanem a Nowosielcem. Jednak Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem zapobiegło temu wariantowi. Opracowało blokadę lasu, poprzez manipulowanie programem Natura 2000. Stworzono sztuczny Rezerwat Przyrody Jeżowe w miejscu planowanej drogi.

Od 2014 roku główni przeciwnicy powstania węzła w Zarzeczu zaczęli protestować przed siedzibą GDDKiA w Rzeszowie, jednak protesty nic nie przyniosły.
– Dowiedzieliśmy się, że wariant biegnący przez nasze miejscowości jest tańszy, biegnie przez lasy i nieużytki. A nasze ujęcie wody nie zostanie narażone na szkodę – mówi Bis.
Dodaje, że walczą nie tylko o to by woda w Zarzeczu nadal była zdatna do użytku, ale również o to by mieszkańcy nie zostali przesiedleni z ziemi, na której nie rzadko mieszkają od pokoleń.

Trzeba zaznaczyć, że cały odcinek S19 od granicy województwa lubelskiego do Sokołowa Małopolskiego jest zaprojektowany prawidłowo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tworząc projekt drogi współpracowała z gminami. Dlaczego więc gmina Nisko nie mogła bardziej postarać się o dobro swoich mieszkańców? Radny Bis twierdzi, że burmistrz i starosta nie myślą o mieszkańcach tylko o interesach. Te ostatnie to inwestorzy, którzy mieli pojawić się wraz z S19, jednak do tej pory nie przygotowano dla nich terenów inwestycyjnych.

Weronika Przestój

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nowe holtery dla Szpitala dzięki środkom Powiatu Niżańskiego

rni24.eu8 kwietnia 2021

Sukces niżańskich licealistek w Olimpiadzie ZUS

rni24.eu6 kwietnia 2021

Matka zabiła dwójkę małych dzieci i odebrała sobie życie

rni24.eu30 marca 2021

Przetarg na budowę dróg w gminie Jeżowe

rni24.eu30 marca 2021

Obchody Wielkiego Tygodnia – Zalecenia diecezjalne

rni24.eu26 marca 2021

Uwaga! W weekend zmiana czasu na letni

rni24.eu26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich

rni24.eu25 marca 2021
szpital

Gmina Nisko wspiera Szpital Powiatowy

rni24.eu25 marca 2021

Od soboty nowe zasady bezpieczeństwa. Zamknięte przedszkola, żłobki…

rni24.eu25 marca 2021