W Nisku

Kontrole drobiu w gminie Nisko

Kontrole drobiu w gminie Nisko

W ubiegłym tygodniu ruszyła szczegółowa kontrola drobiu w gminie Nisko. Ma to związek z występującymi na terenie kraju przypadkami ptasiej grypy.

Włodarz Niska na ostatniej sesji rady miejskiej poinformował o kontrolach i uczulił sołtysów by zwracali uwagę na to jak przestrzegane są zalecenia.

-Weterynaria rozpoczyna szczegółową kontrolę hodowli kur, związane jest to z grypą i innymi chorobami. Nie może ptactwo chodzić po podwórkach, ma przebywać w zamknięciu. Karma również ma być w pomieszczeniach. Kontrola zaleciła centrala w trybie pilnym, bo prawdopodobnie część przenosi się na nasze tereny. Żeby później nie było nierozumień, bo to są dość wysokie grzywny, a wcześniej komunikat był uchwalony – mówił Julian Ozimek.

W Polsce od grudnia 2016 roku obowiązuje zalecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące trzymania ptactwa w zamknięciu, w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami, także dzikimi. Hodowcy drobiu powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, które minimalizują ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W szczególności powinni zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, stosować odzież i obuwie ochronne przy kontaktach z drobiem, po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem, stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, gdzie trzymany jest drób.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii w marcu odkryto już sześćdziesiąte piąte ognisko wysoce zjadliwej grypy podtypu H5N8. Gospodarstwo w Skawinie w powiecie krakowskim utrzymywało 23 sztuki drobiu. Obecnie trwają tam procedury zwalczania choroby.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021

Odbyła się gra edukacyjna „Niepodległa w sercach, konstytucja marcowa”

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

rni24.eu4 października 2021

Policyjne działania „Motocykl”

rni24.eu4 października 2021