W Nisku

Kontrole drobiu w gminie Nisko

Kontrole drobiu w gminie Nisko

W ubiegłym tygodniu ruszyła szczegółowa kontrola drobiu w gminie Nisko. Ma to związek z występującymi na terenie kraju przypadkami ptasiej grypy.

Włodarz Niska na ostatniej sesji rady miejskiej poinformował o kontrolach i uczulił sołtysów by zwracali uwagę na to jak przestrzegane są zalecenia.

-Weterynaria rozpoczyna szczegółową kontrolę hodowli kur, związane jest to z grypą i innymi chorobami. Nie może ptactwo chodzić po podwórkach, ma przebywać w zamknięciu. Karma również ma być w pomieszczeniach. Kontrola zaleciła centrala w trybie pilnym, bo prawdopodobnie część przenosi się na nasze tereny. Żeby później nie było nierozumień, bo to są dość wysokie grzywny, a wcześniej komunikat był uchwalony – mówił Julian Ozimek.

W Polsce od grudnia 2016 roku obowiązuje zalecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące trzymania ptactwa w zamknięciu, w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami, także dzikimi. Hodowcy drobiu powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, które minimalizują ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W szczególności powinni zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, stosować odzież i obuwie ochronne przy kontaktach z drobiem, po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem, stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, gdzie trzymany jest drób.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii w marcu odkryto już sześćdziesiąte piąte ognisko wysoce zjadliwej grypy podtypu H5N8. Gospodarstwo w Skawinie w powiecie krakowskim utrzymywało 23 sztuki drobiu. Obecnie trwają tam procedury zwalczania choroby.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021