W Nisku

Kierowcy, murarze, pielęgniarki poszukiwani

Kierowcy, murarze, pielęgniarki poszukiwani

Jakich pracowników brakuje, kogo poszukują pracodawcy, jakich specjalistów jest za dużo na rynku pracy w powiecie niżańskim? Dane o zawodach przedstawił Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w „Barometrze zawodów 2017”.

Dokument „Barometr zawodów 2017” to prognoza sytuacji w zawodach. Dzieli się on na trzy grupy: zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Tym samym pokazuje zapotrzebowanie na pracowników w zarówno każdym województwie, jak i powiecie w Polsce.

W tym roku w powiecie niżańskim prognozuje się, że pracę znajdą pracownicy w takich zawodach jak: m.in. betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle, elektromechanicy i elektromonterzy, graficy komputerowi, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, kucharze, mechanicy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, przedstawiciele handlowi oraz spedytorzy i logistycy. Jest to lista zawodów deficytowych, zapotrzebowanie pracodawców jest w ich przypadku duże, natomiast ilość pracowników jest niewielka.

Grupa zawodów zrównoważonych, czyli takich gdzie liczba ofert pracy jest zbliżona do osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia, jest 2 razy większa od deficytowej. Znalazły się w niej takie zawody jak m.in. administratorzy stron internetowych, agenci ubezpieczeniowi, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, architekci, archiwiści i muzealnicy, bibliotekarze, cukiernicy, dentyści, farmaceuci, geodeci, portierzy, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, lekarze, magazynierzy, monterzy, operatorzy maszyn, opiekunki dziecięce, pracownicy poczty, pracownicy służb mundurowych, prawnicy, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, specjaliści ds. PR, reklamy, sprzedawcy i kasjerzy, technicy informatycy czy wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

W powiecie niżańskim nadwyżkę pracowników odnotowano w zawodach takich jak: ekonomiści,
inżynierowie inżynierii środowiska, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, nauczyciele, pedagodzy, pracownicy ochrony fizycznej, rolnicy i hodowcy, specjaliści administracji publicznej
specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, a także technicy budownictwa czy elektrycy.

Co ciekawe w 2016 roku betoniarze i zbrojarze, a także murarze stanowili nadwyżkę parowników w powiecie. Natomiast nadal brakuje robotników obróbki skóry oraz pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, a także ankieterów.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021