W Nisku

Kierowcy, murarze, pielęgniarki poszukiwani

Kierowcy, murarze, pielęgniarki poszukiwani

Jakich pracowników brakuje, kogo poszukują pracodawcy, jakich specjalistów jest za dużo na rynku pracy w powiecie niżańskim? Dane o zawodach przedstawił Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w „Barometrze zawodów 2017”.

Dokument „Barometr zawodów 2017” to prognoza sytuacji w zawodach. Dzieli się on na trzy grupy: zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Tym samym pokazuje zapotrzebowanie na pracowników w zarówno każdym województwie, jak i powiecie w Polsce.

W tym roku w powiecie niżańskim prognozuje się, że pracę znajdą pracownicy w takich zawodach jak: m.in. betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle, elektromechanicy i elektromonterzy, graficy komputerowi, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, kucharze, mechanicy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, przedstawiciele handlowi oraz spedytorzy i logistycy. Jest to lista zawodów deficytowych, zapotrzebowanie pracodawców jest w ich przypadku duże, natomiast ilość pracowników jest niewielka.

Grupa zawodów zrównoważonych, czyli takich gdzie liczba ofert pracy jest zbliżona do osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia, jest 2 razy większa od deficytowej. Znalazły się w niej takie zawody jak m.in. administratorzy stron internetowych, agenci ubezpieczeniowi, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, architekci, archiwiści i muzealnicy, bibliotekarze, cukiernicy, dentyści, farmaceuci, geodeci, portierzy, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, lekarze, magazynierzy, monterzy, operatorzy maszyn, opiekunki dziecięce, pracownicy poczty, pracownicy służb mundurowych, prawnicy, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, specjaliści ds. PR, reklamy, sprzedawcy i kasjerzy, technicy informatycy czy wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

W powiecie niżańskim nadwyżkę pracowników odnotowano w zawodach takich jak: ekonomiści,
inżynierowie inżynierii środowiska, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, nauczyciele, pedagodzy, pracownicy ochrony fizycznej, rolnicy i hodowcy, specjaliści administracji publicznej
specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, a także technicy budownictwa czy elektrycy.

Co ciekawe w 2016 roku betoniarze i zbrojarze, a także murarze stanowili nadwyżkę parowników w powiecie. Natomiast nadal brakuje robotników obróbki skóry oraz pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, a także ankieterów.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Klara

    24 lutego 2017 at 11:38

    W końcu deficyt wśród pielęgniarek i położnych, może ich praca w tym kraju zostanie doceniona

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Funkcjonowanie Urzędu Gminy i Miasta w Nisku

rni24.eu28 maja 2020

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej ul Sandomierskiej w Nisku

rni24.eu28 maja 2020

Trzydziestolecie samorządu terytorialnego

rni24.eu27 maja 2020

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie

rni24.eu27 maja 2020
wojsko

Uwaga ! Zakaz wstępu na poligon

rni24.eu27 maja 2020

Kino samochodowe w Stalowej Woli – ruszyła sprzedaż biletów

rni24.eu27 maja 2020

Ruszyły zajęcia opiekuńcze w szkołach Powiatu Niżańskiego

rni24.eu26 maja 2020
prąd

Planowane wyłączenia prądu

rni24.eu26 maja 2020

Policjanci zabezpieczyli nielegalny tytoń

rni24.eu26 maja 2020