W Nisku

Katastrofy nie będzie – burmistrz odpiera zarzuty opozycji

Katastrofy nie będzie – burmistrz odpiera zarzuty opozycji

W tym roku ruszy gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków. Gmina Nisko pozyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wniosek o dofinansowanie przygotował wspólnie z niżańskim magistratem Miejski Zakład Komunalny w Nisku. Całość inwestycji to ok. 20 mln zł, w tym 3 mln zł gmina wyda na budowę kanalizacji i wodociągów, a także na wykonanie tzw. rękawa w ul. Sandomierskiej. Gminna oczyszczalnia ścieków do tej pory spełniała swoje zadanie w 100%. Modernizacja jednak jest konieczna ze względu na coraz większą ilość ścieków i ograniczone moce przerobowe.

Wokół tematu modernizacji oczyszczalni ścieków narosło wiele spekulacji, m.in. o grożącej miastu katastrofie ekologicznej. Klub Porozumienia Samorządowo – Gospodarczego wytyka włodarzowi Niska, że mógł zmodernizować oczyszczalnię wcześniej.

-Zawracam się do tzw. opozycji, jeżeli krytykujecie to krytykujcie to co trzeba. Po co było remontować oczyszczalnię wcześniej, jeżeli była sprawna i dobrze oczyszczała ścieki? Dzisiaj jeżeli coś nie gra na oczyszczalni, jeżeli są zużyte urządzenia to oczywiście, że będziemy remontować i nie będzie zrzutu ścieków nieoczyszczonych – mówi Julian Ozimek, burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

W chwili obecnej MZK w Nisku czeka na podpisanie umowy na dofinansowanie. Następnie ogłaszane będą przetargi na poszczególne zadania w tym na modernizację oczyszczalni ścieków. Koszt przebudowy samej oczyszczalni ścieków wyniesie ok. 15 mln zł. Zmodernizowane zostaną takie obiekty jak: budynek socjalno-techniczny, budynek wentylacji grawitacyjnej, garaż, budynek odwadniania osadu, dwa zbiorniki osadu czynnego, komora wyrównawcza, osadnik wtórny, zagęszczacz osadu, rozdzielacz dopływu, koryto pomiarowe Venturiego, pompownia osadu czynnego, zbiornik wody gospodarczej, zbiornik ścieków dowożonych. W ramach projektu wybudowane zostaną nowe obiekty w tym m.in. budynek mechanicznego oczyszczania ścieków oraz studnia szlamu, budynek dmuchaw, wiata osadu, stacja zlewcza. Ponadto na terenie oczyszczalni pojawią się niezbędne sieci uzbrojenia tj. kanalizacja grawitacyjna wraz ze studniami, kanalizacja tłoczna, kable energetyczne zasilające i sterownicze, przyłącze wodociągowe, sieć wodociągowa wody gospodarczej, przewody ciepłownicze.

Modernizacja stacji uzdatniania ruszy w trzecim kwartale 2017 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa zakończy się pod koniec 2018 roku.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021