W Nisku

Jubileuszowa edycja turnieju szachowego “O Złotego Jeża”

199 pasjonatów gry w szachy rywalizowało w X Ogólnopolskim Turnieju Szachowym „O Złotego Jeża”. W ubiegłą sobotę w hali sportowej Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jeżowem rozegrano jubileuszową edycję.

„Złotego Jeża” w X Ogólnopolskim Turnieju Szachowym w Jeżowem wywalczył 15-letni Miłosz Szpar, reprezentant LKSz GCKiP Czarna. Młody szachista zdobył 7,5 pkt i pokonał tym samym osiemnastu zawodników grupy A (od rankingu 1801 wzwyż), otrzymując również nagrodę finansową w wysokości tysiąca złotych. Kolejne miejsca w grupie zajęli: Mirosław Lewicki z Czarnej i Maciej Marszałek z Nowego Sącza.

W grupie B (zawodnicy do rankingu 1800) zwycięzcą okazał się 16-letni Konrad Mucha z Leżajska (nagroda 400 zł + puchar).

Z kolei w grupach C (dzieci do lat 15) oraz D (dzieci do lat 10) pierwsze miejsca zajęli: Kamil Cisek i Paweł Borek z Tomaszowa Lubelskiego, Karolina Niedorys z Tomaszowa Lubelskiego i Jakub Krawiec z Pilzna.

Każdy z uczestników otrzymał jubileuszowy upominek. Nagrody wręczali: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Dyrektor Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum Katarzyna Sudoł oraz Opiekun Sekcji Szachowej Tadeusz Matyka, którzy bacznie obserwowali zmagania szachistów.

W trakcie rozgrywek na uczestników turnieju czekał gorący posiłek, a w przerwach między rundami ciastka, napoje chłodzące oraz kawa i herbata. W czasie trwania tegorocznych rozgrywek atmosferę podgrzewał duży dwumetrowy jeż – maskotka UKS „Centrum” Jeżowe, głównego organizatora turnieju.

Sędzią głównym zawodów był arbiter FIDE Marian Bysiewicz, który tak jak każdego roku, poprowadził je w życzliwej i przyjaznej atmosferze. Pan Bysiewicz wszystkich zawodników traktuje jednakowo, zarówno starszego seniora, jak i początkującego adepta sztuki szachowej, dzięki czemu, zawody miały bardzo ciepły, a także i rodzinny charakter.

Organizatorem turnieju był Uczniowski Klub Sportowy ,,Centrum” Jeżowe.  Turniej prowadzili: Prezes UKS ,,Centrum” Jeżowe Jacek Dąbek oraz Opiekun Sekcji Szachowej „Spartakus” Jeżowe Tadeusz Matyka. Patronat nad Turniejem objęli: Starosta Niżański Robert Bednarz i Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak.