W Nisku

Jolanta Kaczmarska-Waltos dziennikarka z Chicago odwiedziła Nisko

Jolanta Kaczmarska-Waltos dziennikarka z Chicago odwiedziła Nisko

Do niecodziennego spotkania doszło w środę 14 kwietnia w Urzędzie Gminy i Miasta w Nisku. Gościem burmistrza Waldemara Ślusarczyka była Jolanta Kaczmarska-Waltos, dziennikarka polonijna z Chicago.

Jolanta Kaczmarska-Waltos pochodzi z okolic Sanoka. Od ponad 30 lat mieszka w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień współpracuje z wieloma redakcjami i portalami. Jest brokerem radiowym i autorką wielu programów, w tym programu Studio SOHO w amerykańskim Radiu WPNA. W swych audycjach prezentuje tematy z takich dziedzin jak moda, uroda, zdrowie, muzyka, psychologia, literatura oraz sztuka, polityka, ekonomia i gospodarka. Wiele miejsca poświęca także historii i to właśnie zamiłowanie do niej doprowadziło chicagowską dziennikarkę do Niska. Wszystko przez fascynację polskimi dziejami regionalnymi ale też historią II Wojny Światowej, a szczególnie losami Żydów w tym okresie.

– Tuż przed moim wyjazdem do Polski obejrzałam przypadkiem film „Ostateczna operacja” o Adolfie Eichmannie i o rozwiązaniu sprawy żydowskiej na terenie Niska. Bardzo mnie ta historia zainteresowała. Ale to nie tylko te znane fakty przyciągnęły mnie w te strony. Stąd przecież, spod Niska pochodził bardzo znany aktor Klaus Kinski. W encyklopediach mowa jest o Sopocie pod Gdańskiem, ale prawda jest taka, że był to Sopot koło Niska. To dla mnie bardzo ważne wydarzenia, dlatego postanowiłam je lepiej zgłębić – mówi Jolanta Kaczmarska-Waltos.

W spotkaniu i ciekawej dyskusji o historii Niska i regionu oprócz gościa z Chicago i burmistrza Gminy i Miasta Nisko Waldemara Ślusarczyka uczestniczyli także Zbigniew Kotuła zastępca burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Amanda Siudy kierownik Referatu Promocji, Spraw Społecznych, Działalności Gospodarczej i Sportu, Małgorzata Jakubów sekretarz Gminy i Miasta Nisko, Mariusz Kowalik wiceprezes zarządu Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, Ewa Krzyżek sekretarz zarządu Towarzystwa Ziemi Niżańskiej oraz Janusz Ogiński regionalista niżański, fotograf, autor wielu artykułów i książek historycznych o Nisku.

 

 

 

 

Źródło U.M. Nisko

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021