W Nisku

Język polski przez wieki

Język polski przez wieki

Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, niżański Areszt Śledczy oraz ksiądz proboszcz Franciszek Grela z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowali imprezę kulturalną na temat historii języka polskiego i ciekawostek z nim związanych.

Przedstawiciele biblioteki i aresztu spotkali się z uczniami w bibliotece Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku. Zaproszeni uczniowie chętnie odpowiadali na pytania o naszej ojczystej mowie, wśród których znalazły się zagadnienia dotyczące pierwszego zapisanego zdania, pierwszego tekstu oraz interesujące fakty o gramatyce i leksyce.

Duże zainteresowanie wzbudził blok tematyczny poświęcony gwarze. Okazało się, że dzieci potrafią rozpoznać różne gwary oraz znają najbardziej charakterystyczne dla nich słowa. Bardzo ciekawe było wystąpienie dyrektora Aresztu Śledczego, podpułkownika Jerzego Bassy, który opowiedział o specyficznej i szerzej nieznanej gwarze, jaką jest gwara więzienna. Dyrektor złapał świetny kontakt z dziećmi i wzbudził szczery entuzjazm wśród uczestników.

Urozmaiceniem imprezy były recytacje wierszy z różnych epok literackich: „Bogurodzicę” w wersji recytowanej i śpiewanej oraz fraszkę „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego zadeklamował ksiądz proboszcz Franciszek Grela; „Pana Hilarego” w gwarze poznańskiej i utwór „Do tego, co czytał” Mikołaja Reja czytała starszy szeregowy Karolina Sikora; „Pana Hilarego” po śląsku oraz Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń” młodszy chorąży Małgorzata Wierzbińska; legendę góralską „Gąsienica” oraz wiersz Cypriana Kamila Norwida „Język ojczysty” zaprezentował major Dariusz Kozioł.

Po części prezentacyjnej nastąpiła część rozrywkowa. Dzieci bardzo chętnie brały udział w przygotowanych zabawach, wśród których znalazły się: rozpoznawanie utworu po jego fragmencie, łamańce językowe i rebusy. Ochotnicy i aktywni uczestnicy zostali nagrodzeni słodkim poczęstunkiem oraz zakładkami do książek.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w listopadzie 1999 roku dla uczczenia wydarzeń z Bangladeszu z 1952 roku, gdzie walczono o uznanie języka bengalskiego za język użytkowy. W Polsce to święto obchodzone jest od 2012 roku.

MBP Nisko

biblioteka (2) biblioteka (3) biblioteka (4) biblioteka (5) biblioteka (6)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Nabór wniosków na realizację zadań przez kluby sportowe

rni24.eu8 marca 2021

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Na tej ulicy spodziewaj się częstych kontroli drogowych

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021