W Nisku

W maju ruszają z obwodnicą

W maju ruszają z obwodnicą

Jest decyzja zezwalająca na budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Ostatnio wszyscy z niepokojem patrzyli w kierunku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, a wojewoda Ewa Leniart zbierała dokumenty. Gdy je skompletowała wydała zgodę na budowę drogi, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Oznacza to, że drogowcy z konsorcjum Mostostal Warszawa & Acciona Construction mogą wejść na teren budowy w najbliższym możliwym czasie. Odpowiednim terminem do rozpoczęcia długo oczekiwanej inwestycji są pierwsze dni maja, czyli zaraz po długim weekendzie. Prace rozpoczną się od ronda na skrzyżowaniu ul. Podskarpowej i Chopina, by za dwa lata zakończyć się między Niskiem i Rudnikiem, gdzie powstanie łącznik z budowaną S19. Całość drogi obwodowej liczyć będzie 15,3 km, a kosztować 200 mln. zł. Niestety, na całości będzie to droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu. Kto zna realia, ten już wie, że większych prędkości na tej arterii nie rozwiniemy. Tym bardziej, że prędkości będą spowalniać ronda. I to ronda wcale nie przestrzenne, jak chociażby turborondo na ul. Energetyków.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem zapewnia, że nawierzchnia drogi będzie odporna na koleinowanie. Ponadto powstaną na niej skrzyżowania jedno- i dwupoziomowe, dwa łączniki drogowe, mosty, przepusty i wiadukty. Jeden z łączników będzie łączył obwodnicę ze wspomnianym turborondem na ul. Energetyków. Drugi – już istniejący – połączy drogę obwodową z centrum Niska. W pierwotnych założeniach droga między rondem przy VIVO! i łącznikiem ze strefą przemysłową (Głównie chodzi o HSW) miała mieć cztery pasy i dopiero później przejść w jedną jezdnię. W rzeczywistości wyszło inaczej, gdyż ruch samochodów przejeżdżających przez Stalową Wolę nie ma takiego natężenia jak w Leżajsku czy Sanoku, które to miasta cieszą się czterema pasami na drogach obwodowych.

Warto zajrzeć na stronę rzeszowskiego Oddziału GDDKiA, gdzie są dokładne mapy i wizualizacje nowej drogi. Dowiedzieć się z nich można, że dwa dwupoziomowe skrzyżowania to ul. Czarnieckiego w Stalowej Woli i zjazd w ul. Lubelską w Nisku. Jedno z czterech skrzyżowań jednopoziomowych, czyli rond będzie tam, gdzie znajdzie się zjazd na ekspresową „dziewiętnastkę”. Mieszkańcy Stalowej Woli nie zostaną odcięci od błoni nad Sanem dzięki dwóm tunelom pod obwodnicą, które powstaną w centrum obecnych działek „Hutnik 1” i koło Oczka. Zapewne najtrudniejszym odcinkiem dla wykonawcy będzie budowa przeszło 0,5-kilometrowej estakady koło Elektrowni SW. M.in. dzięki tej estakadzie nie zostaną naruszone ogrody działkowe „Energetyk”. Po zakończeniu budowy obwodnicy stanie się ona częścią DK 77, która prowadzi z centrum Polski do przejść granicznych w Korczowej i Medyce. Ul. Staszica i Al. Jana Pawła II wrócą wówczas we władanie miasta.

Marcin Swobodny 

24132

24133

24135

mapa_obw. Stalowa Wola Nisko

Materiały prasowe

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021