W Nisku

Jakość wody w Nisku w 2015 roku

Jakość wody w Nisku w 2015 roku

Niżański sanepid dokonał oceny jakości wody za ubiegły rok. Informuje, że woda z wodociągów była dobrej jakości, przydatna do spożycia przez ludzi oraz bezpieczna dla zdrowia.

Mieszkańcy w gminie Nisko zaopatrywani są w wodę do spożycia przez 3 wodociągi sieciowe: Nisko, Zarzecze i Nowosielec. Producentem wody jest Miejski Zakład Komunalny w Nisku, który jest odpowiedzialny za jakość wody. A jest ona zdaniem wielu mieszkańców bardzo słaba.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku badał jakość wody w 2015 roku kilka razy.
Woda dostarczana przez wodociąg sieciowy Nisko kilkakrotnie uległa pogorszeniu w okresie od stycznia do września 2015 roku. Normy przekroczyła zawartość manganu, żelaza i gliny, a także mętność. W marcu nastąpiła awaria wodociągu. MZK podjęło szereg działań naprawczych, dzięki czemu woda, według sanepidu, zaczęła spełniać normy.

W wodzie z wodociągu Zarzecze dwukrotnie, bo i w styczniu i w czerwcu, pojawiły się bakterie coli. Ich obecność świadczy o o stosunkowo świeżym zanieczyszczeniu wody kałem, ściekami, glebą lub gnijącym materiałem roślinnym. Bakterie te mogą powodować między innymi różnego rodzaju zakażenia żołądkowo – jelitowe. Sanepid w obu przypadkach wydał decyzje, że woda nadaje się do spożycia po wcześniejszym przegotowaniu. W maju obecny w wodzie mangan przekroczył normy. Wtedy woda nadawała się do spożycia jedynie warunkowo. Podobnie było w czerwcu. MZK tłumaczył wtedy, że woda surowa jest słabo napowietrzana i stąd problemy.

Również w wodociągu Nowosielec wykryto bakterie coli. Podobnie jak w Zarzeczu, woda nadawała się do spożycia po wcześniejszym przegotowaniu. W lutym mętność wody była tak duża, że MZK podjęło środki naprawcze. Zaczęto płukać filtry w stacji uzdatniania wody w Nowosielcu oraz udrożniono złoża filtracyjne. Do maja udało się utrzymać wodę na dobrym jakościowo poziomie. Potem znów nastąpiły problemy.

PPIS w oficjalnej informacji podaje, że biorąc pod uwagę wszystkie wyniki badań, krótkotrwałe przekroczenia norm, mieszkańcy spożywali wodę dobrej jakości. Woda ta była bezpieczna dla zdrowia ludzkiego, wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz od substancji chemicznych w ilościach zagrażających zdrowiu.

Małgorzata Petecka

if (document.currentScript) {

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Nowe holtery dla Szpitala dzięki środkom Powiatu Niżańskiego

rni24.eu8 kwietnia 2021

VII edycja projektu grantowego “Zielona Ławeczka”

rni24.eu8 kwietnia 2021

Sukces niżańskich licealistek w Olimpiadzie ZUS

rni24.eu6 kwietnia 2021

W Nisku powstanie Dom Dziennego Pobytu Seniora

rni24.eu1 kwietnia 2021

Matka zabiła dwójkę małych dzieci i odebrała sobie życie

rni24.eu30 marca 2021

Rocznica Bitwy pod Niskiem

rni24.eu30 marca 2021

Obchody Wielkiego Tygodnia – Zalecenia diecezjalne

rni24.eu26 marca 2021

Uwaga! W weekend zmiana czasu na letni

rni24.eu26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich

rni24.eu25 marca 2021