W Nisku

Jakie obowiązki ma pracodawca podczas mrozów?

Jakie obowiązki ma pracodawca podczas mrozów?

Temperatura w biurze nie niższa niż 18 stopni C., posiłki regeneracyjne, ciepłe napoje i odzież, a w przypadku pracujących na zewnątrz pomieszczenie do ogrzania się. Państwa Inspekcja Pracy przypomina o obowiązkach pracodawców wobec pracowników podczas niskich temperatur.

Inspekcja przypominam, że przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązki związane z ograniczeniem negatywnych skutków związanych z pracą na mrozie.
Podstawowym obowiązkiem pracodawców jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Według przepisów BHP w biurach temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C, a w halach produkcyjnych, nie niższa niż 14 stopni C.

Ci, którzy pracują na wolnej przestrzeni powinni mieć zapewnioną odzież ochronną, posiłki  regeneracyjnych i ciepłe napoje przy temperaturze powietrza niższej niż 10 stopni C w okresie od od 1 listopada do 31 marca. Oni też powinni mieć możliwość ogrzania się lub zmienienia odzieży w pomieszczeniach, w których jest nie mniej niż 16 stopni C.

PIP zwraca również uwagę na to, że ci, którzy usuwają zalegający śnieg i lód na dachach powinni mieć zapewnione środki ochrony przed upadkiem z wysokości, czyli szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz specjalne obuwie.

Ponadto inspekcja przypomina, że  montaż, eksploatacja i demontaż rusztowań, ruchomych podestów roboczych są zabronione, gdy jest gęsta mgła, pada deszczu lub śniegu, jest gołoledź, a także w czasie burzy oraz przy wietrze powyżej 10 m/s.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021