W Nisku

Jaki był rok 2016 dla Niska i powiatu?

Jaki był rok 2016 dla Niska i powiatu?

 Kończy się rok 2016. Wypada go podsumować i zastanowić się co dobrego i co złego przyniósł dla Niska i powiatu niżańskiego. Gdyby określić mijający rok jednym zdaniem, to należałoby powiedzieć, że był to rok przejściowy. Nie było w nim wyborów. Nie ruszyły jeszcze duże programy inwestycyjne, dofinansowane z UE. Ani w Nisku, ani w żadnej gminie  w powiecie nie miały miejsca doniosłe wydarzenia, mające wpływ na większą zmianę w życiu gospodarczym, politycznym i społecznym. Scharakteryzujmy krótko każdy z tych obszarów.

GOSPODARKA

W mijającym roku niestety nie pojawił się w Nisku i w powiecie żaden większy inwestor. Co prawda również żaden znaczący inwestor nie zbankrutował, ani się nie wyniósł, ale mimo tego trudno mówić, żeby Nisko i powiat pod względem gospodarczym szybciej się rozwijały. Miał miejsce jeden znaczący fakt, ważny dla Niska, ale można powiedzieć, że Nisko zostało okradzione z rangi tego wydarzenia. Chodzi o podpisanie porozumienia – umowy dotyczącego budowy obwodnicy Niska i Stalowej Woli. Wiadomo od kilku lat, że budowa rozpocznie się w Nisku i niżański odcinek obwodnicy ma być budowany jako pierwszy. Dziwnym dlatego było, że wielką fetę z tego tytułu zrobiono w Stalowej Woli. Jest to bardziej zrozumiałe, jeżeli weźmie się pod uwagę, że lokalne struktury PiS-u chciały z tego zrobić swój sukces, choć wiadomo, że większość prac przygotowawczych została zrealizowana w latach ubiegłych. Teraz wypada czekać na jak najszybszą realizację inwestycji.

POLITYKA

Życie polityczne było raczej nudne. Ożywiło się tylko raz za sprawą zamieszania ze zmianą dyrektora szpitala powiatowego. Najpierw po partyjnej linii PiS-u sprowadzono dyrektora, który miał w dorobku “rozłożenie”jednego czy dwóch szpitali. A po kilkunastu miesiącach okazało się, że ten dyrektor nie radzi sobie z trudną sytuacją szpitala i po cichu znalazł posadę dyrektora w innym szpitalu i dosłownie zwiał z Niska. Wszystko to działo się w brzydko pachnących oparach partyjnej polityki PiS-u. Za tę skandaliczną sytuację nikt konsekwencji nie poniósł. Sprawa Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego , który pod wpływem alkoholu doprowadził do wypadku drogowego i uszkodził samochód starostwa, jest przy sprawie szpitala niedużym incydentem ale strasznie wstydliwym iż zabrakło komuś przysłowiowych COJONES . Dla porządku dodajmy, jeszcze iż były vice starosta Sławomir Czwal został radnym powiatowym .

Poza tym w roku 2016 nie było znaczących wydarzeń politycznych.

SPRAWY SPOŁECZNE

W roku 2016 powiat niżański nadal należał do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia w województwie podkarpackim. Biorąc to pod uwagę i fakt stagnacji gospodarczej dziwnym wydaje się wysokie miejsce Niska w jednym z wojewódzkich rankingów gmin najlepiej gospodarujących. Jednak bez wdawania się w szczegóły tworzenia podobnych rankingów, to dobrze, że Nisko jest dostrzegane i doceniane. Przy tej okazji trzeba podkreślić sukcesy uczniów niżańskiego liceum, a zwłaszcza te, na skalę międzynarodową. Dobrze funkcjonowało również życie kulturalne. Warto odnotować tu sukces gminy Ulanów, która z wieńcem dożynkowym dotarła aż na salony prezydenta RP.

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Pomóżmy absolwentce Liceum Ogólnokształcącego w Nisku

rni24.eu16 czerwca 2021

Nominacja Burmistrza do Podkarpackiej Nagrody Samorządowej

rni24.eu16 czerwca 2021

Uczennice RCEZ w Nisku wśród laureatów specjalnej, internetowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży

rni24.eu16 czerwca 2021

Wielkie otwarcie zalewu “Podwolina” w Nisku już wkrótce

rni24.eu15 czerwca 2021

Premierowy pokaz filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” w NCK “Sokół”

rni24.eu15 czerwca 2021

Andżelika Guściora Laureatką 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu14 czerwca 2021

Plac budowy pod Sąd i Prokuraturę Rejonową już przekazany

rni24.eu14 czerwca 2021

Daniel Dybka na podium w tenisowym Turnieju Grand Prix Stalowej Woli

rni24.eu10 czerwca 2021

Ośmioletnia Jagoda z Wólki Tanewskiej zaprojektowała maskotkę dla TSSE

rni24.eu9 czerwca 2021