W Nisku

Jak wygląda sytuacja niżańskiego szpitala?

Jak wygląda sytuacja niżańskiego szpitala?

Mimo trudnej sytuacji finansowej, wciąż brakujących środków, dyrekcja niżańskiego szpitala stara się utrzymać płynność finansową, dbać o dobro pacjentów i jakość wykonywanych usług, a także pozyskiwać dotacje z rożnych instytucji. 

Na ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego Roman Ryznar, który pełni obowiązki dyrektora Szpitala im. PCK w Nisku przedstawił radnym obszerny materiał dotyczący całego obszaru działalności lecznicy, począwszy od zatrudnienia, poprzez realizację kontraktów, sytuację finansową, po działalność inwestycyjną.

-Zatrudnienie musimy dostosować tak, by z jednej strony zapewnić pacjentom opiekę, a z drugiej bierzemy pod uwagę nasze możliwości finansowe, dlatego też ono systematycznie maleje. Coraz więcej osób jest zatrudnionych na kontraktach, nie zaś na stałej umowie o pracę. Staramy się bardziej efektywnie wykorzystywać personel w obrębie szpitala – mówił Roman Ryznar.

Dodał, że zrezygnowano z obsługi parkingu, wprowadzono monitoring. W porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyła się ilość pacjentów oraz osób korzystających z opieki ambulatoryjnej i rehabilitacyjnej. Zdaniem dyrektora świadczy to o tym, że szpital wciąż cieszy się bardzo dobrą renomą wśród mieszkańców powiatu niżańskiego.

-Realizacja kontraktów z NFZ przebiega dobrze, w większości obszarów mamy nadwykonania. Co ważne, udało nam się powstrzymać dynamikę narastania ujemnego wyniku finansowego. Pod koniec września wynik ten wynosił ok. 3 mln zł na minusie. Te dane zmienią się pod koniec roku albo na początku 2017 roku bo będą płacone przez NFZ nadwykonania i będą one mieć duży wpływ na wynik finansowy. Z naszych wyliczeń wynika, że nie bedzie on gorszy niż ubiegłoroczny – mówił dyrektor.

Sytuacja finansowa szpitala jest trudna, jednak jak podkreślał Roman Ryznar, nie odbiega od sytuacji innych szpitali. Potęguje to brak jasnej informacji dotyczącej przyszłego roku, kiedy to ma wejść w życie nowa ustawa o sieci szpitali. Niżańska lecznica kwalifikuje się do tego systemu, jako placówka 1 stopnia. Nie wiadomo także jak w nowej sytuacji szpitale będą finansowane.

Dyrektor dodał, że radni muszą mieć świadomość, że szpital szuka nawet najmniejszych oszczędności, jednak z roku na rok wzrastają koszty związane z diagnostyką pacjentów, którzy są coraz bardziej świadomi swoich praw.
W tym roku w odróżnieniu od 2015 roku udało się dokonać dość dużych zakupów sprzętu medycznego, którego łączna wartość przekracza 1 mln 400 tys zł. Środki dyrekcja pozyskuje z różnych instytucji.

-Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 300 tys. zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów na zakup karetki, a od powiatu niżańskiego 140 tys. zł na ten cel. Na ramię C na potrzeby oddziału ortopedycznego gmina Nisko przyznała nam 300 tys. zł, a 60 tys. zł na aparat USG. Gmina Rudnik nad Sanem przyznała nam 10 tys. na aparat USG, a 35 tys. zł na remont łazienki w rudnickiej przychodni. Również z gmin Jeżowe i Ulanów, otrzymaliśmy po 20 tys. zł na sprzęt. Powiat przyznał dotację w kwocie 270 tys. zł na sprzęt na potrzeby oddziału ortopedycznego. Dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia w kwocie ponad 60 tys. zł udało się kupić 4 kardiometry – wyliczał dyrektor szpitala.
Dodał, że jest duża szansa na pozyskanie dodatkowego zespołu ratowniczego od wojewody, który stacjonował by w wymiarze 12 godzin w Jeżowem.

-Bez pomocy środków zewnętrznych będzie bardzo trudno utrzymać działalność szpitala, dlatego zwróciliśmy się do powiatu o pomoc finansową. Przedstawiliśmy sytuację lecznicy, jej zadłużenie wobec ZUSu i naszych wierzycieli, tak aby można było uzyskać zdolność płatniczą w tych obszarach, gdzie nie możemy zawrzeć porozumień i rozłożyć płatności w czasie – mówił Roman Ryznar.

Radny Henryk Siek zapytał dyrektora o to czy szpital brał jakiś kredyt w 2016 roku i jak wygląda program naprawczy.

-Na 22 listopada mamy ponad 2 mln zł do spłaty w ZUS-ie, mamy podpisane porozumienia i spłacamy zobowiązania regularnie. W tym roku nie zaciągaliśmy żadnego kredytu, spłacamy natomiast kredyt ubiegłoroczny. Program naprawczy został w zasadzie zrealizowany w całości w tych obszarach, w których było to możliwe. Musimy mieć na uwadze, że przez ostatni rok zmieniły się realia funkcjonowania szpitala i to co udało się zaoszczędzić w wyniku programu pochłonął wzrost kosztów utrzymania szpitala. Dlatego też sytuacja finansowa jaką państwu przedstawiłem jest na poziomie roku ubiegłego, nie uległa istotnej poprawie. Jednak zatrzymanie dynamiki przyrostu wyniku finansowego daje nadzieję, na to że sytuacja szpitala w następnych latach się poprawi – mówił Roman Ryznar.

Dodał, że proces wychodzenia szpitala z trudnej sytuacji to nie jest proces na rok czy półtora, ale na kilka lat. A mając na uwadze zmiany jakie zachodzą w służbie zdrowia, nie można określić wszystkich procesów, jakie szpital powinien przejść.

Radny Sławomir Czwal miał z kolei pytanie do Zarządu Powiatu Niżańskiego.

-Jaki jest stosunek Zarządu do wniosku pana dyrektora, jaką kwotą i w jaki sposób wesprze szpital w tej trudnej sytuacji? – pytał radny.
Dodał, że sytuacja placówki jest trudna, że są 3 mln straty bilansowej z tego roku za 9 miesięcy, a z ubiegłego roku blisko 3 mln zł. A placówka będzie mieć ogromne problemy finansowe jeśli chodzi o płynność.
-Dyrektor mówił, że program naprawczy jest na kilka lat, a nie na półtora roku, jak ten który państwo zrobiliście. Powiat wydał 4 mln zł, szpital miał się zbilansować, a znów będzie na lekkim minusie, choć zakładaliście zysk. Dyrektor cieszy się, że koszty nie rosną i to rzeczywiście jest ważne, jednak tak naprawdę nie mamy żadnej pewności co będziemy robić dalej. Brakuje nam nowych kontraktów, budowa SORu została zawieszona – mówił Sławomir Czwal.

Dyrekcja niżańskiej lecznicy wystąpiła o 2 mln zł, które zdaniem starosty są kroplą w morzu potrzeb.
-Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji szpitala i się do niej odniesiemy. Dyrektor wnioskuje o udzielenie pożyczki dla placówki i na kolejnej sesji będziemy już wiedzieli na jakich warunkach jesteśmy w stanie jej udzielić. Dzisiaj trudno nam powiedzieć również o jej wysokości. Powiat jest w dobrej sytuacji, dysponujemy wolnymi środkami, jednak musimy wszystko wyliczyć i przeanalizować – tłumaczył Robert Bednarz, starosta niżański.

Na najbliższej sesji rady powiatu Zarząd przedstawi w jaki sposób i w jakiej kwocie wesprze niżański szpital.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021