W Nisku

Inauguracja obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Inauguracja obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Po 123 latach zaborów odrodziła się wolna i niepodległa Rzeczpospolita. Listopadowe święto obchodzone jest coraz bardziej radośnie. Tak też było dziś w Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, gdzie odbyła się Powiatowa Inauguracja Roku Obchodów 100-lecia Odzyskania Nieodległości.

Po raz kolejny, uczniowie niżańskiego „ogólniaka” upamiętnili jakże ważną datę w historii naszego kraju. W bogatym programie artystycznym przedstawili swoje talenty wokalne i aktorskie. Przygotowali interesujące wystawy, które upamiętniały odzyskanie wolności po 123 latach niewoli.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie dr Konrad Krzyżak wygłosił prelekcję pt. „Odzyskanie Niepodległości 1918”. Przypomniał o najważniejszych datach i nazwiskach poległych za ojczyznę rodaków. Podkreślał, że wolność okupiona była ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem kilku pokoleń Polaków.

Starosta niżański Robert Bednarz, zwrócił uwagę na znaczenie słowa patriotyzm i zachęcał młodzież do włączenia się w przygotowania do 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

– 99 lat temu Polska odzyskała Niepodległość i powróciła na mapę Europy. Zgodnie z tradycją spotykamy się, aby wspólnie oddać cześć i hołd, tym którzy zginęli walcząc o wolną Polskę. Rocznica odzyskania niepodległości stanowi niewątpliwie okazję do tego, aby zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu. Patriotyzm, przywiązanie do własnej ojczyzny, to nie tylko pamięć o ważnych wydarzeniach, świętach i rocznicach. Dobry patriota powinien znać historię swojego kraju, interesować się sprawami dotyczącymi swojego państwa, powiatu, gminy i brać czynny udział w życiu społecznym, wnosić cząstkę siebie w budowanie naszego wspólnego domu – mówił starosta Robert Bednarz.
Podkreślał, że święto Niepodległości jest świętem nas wszystkich, dlatego też zachęcał również młodzież, do włączenia się w przygotowania 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

– Zwracam się do wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, przedstawicieli samorządów, wszystkich którym leży na sercu troska o wychowanie następnego pokolenia Polaków. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny, wychowujmy nasza młodzież w duchu patriotyzmu, według najlepszych przekazywanych wzorców. Zapraszam także przedstawicieli różnych środowisk i organizacji oraz indywidualnych mieszkańców, do prac w Komitecie Organizacyjnym Powiatowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, który zostanie powołany celem omówienia i wypracowania wspólnych działań organizacyjnych tak wzniosłego wydarzenia – mówił starosta niżański.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021