W Nisku

Ile wydali na utrzymanie dróg w zimie?

Ile wydali na utrzymanie dróg w zimie?

Zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Nisko, w sezonie 2016/2017, kosztowało ponad 95 tys. zł. Podobnie jak w poprzednich latach gmina została podzielona na trzy rejony: Nisko i sołectwo Nowosielec sołectwa Racławice, Wolina i nowa Wieś oraz sołectwo Zarzecze.

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Nisku radni zapoznali się z informacją o stanie zimowego utrzymania dróg w sezonie zimowym 2016/2017. Trzy firmy dbały o stan nawierzchni od listopada 2016 roku do końca marca 2017 roku. Poszczególny koszt utrzymania dróg wyniósł: w Nisku i sołectwie Nowosielec 61 tys. zł, w sołectwie Racłwice, Wolina i Nowa Wieś ponad 12 tys. zł, natomiast w sołectwie Zarzecze 21 tys. zł. Jak tłumaczył kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w niżańskim magistracie na terenie gminy znajdują się drogi w w standardzie IV, V, VI, na których dopuszczane jest zaleganie śniegu do 6 godzin po ustaniu opadów.
-Jeśli uleglibyśmy ludziom, którzy chcą mieć czarną jezdnię, po pierwsze trzeba by zwiększyć nakłady na akcję Zima, a po drugie skutki byłyby takie jak zniszczone przez sól elewacje, płoty, ogródki – mówił Władysław Pracoń, kierownik Referatu Ochrony Środowiska.

W tym roku gmina planuje zakup ciągnika do Zakładu Usług Mieszkaniowych.
-Ten mały zakład będzie sukcesywnie przyjmować usługi samorządu, będziemy schodzić z tych wszystkich przetargów, wychodzi to to taniej, a może nie tyle taniej co efektywniej. Do ciągnika zamieszamy dokupić piaskarkę – mówił Julian Ozimek, burmistrz Niska.
Dodał, że gmina planuje zejść maksymalnie z używania soli, która niszczy krzewy i infrastrukturę. W przyszłym sezonie mogą zmienić się także przynależności osiedli do rejonów. Ma to związek z skargami mieszkańców os. Podwolina, gdzie drogi nie były odśnieżane.
-Zdecydowanie Podwolinę trzeba wyłączyć z terenu miejskiego. Spróbujemy w nowym kontrakcie zawrzeć umowę z kimś miejscowym, kto będzie się rozliczał przed społeczeństwem – mówił Julian Ozimek.
Zmienią się także sposoby wyboru firm. Nadal głównym kryterium będzie cena, jednak brane będą pod uwagę także doświadczenie i opinia.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Nisku

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

rni24.eu18 października 2021

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021

Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Ulanowie zyskała nowe ogrodzenie

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Umowa na budowę kanalizacji w Nowej Wsi już podpisana

rni24.eu12 października 2021

Do skradzionej betoniarki dotarli po śladach kół

rni24.eu8 października 2021