W Nisku

Ile piasku i soli wysypano na drogi w powiecie niżańskim?

Ile piasku i soli wysypano na drogi w powiecie niżańskim?

91,5 tys. zł – tyle w ubiegłym roku kosztowało zimowe utrzymanie dróg powiatowych w Nisku. Najwięcej wydano na drogi w gminie Jeżowe – prawie 17 tys. zł, a najmniej w Jarocinie – 10,4 tys. zł. W sumie Zarząd Dróg Powiatowych posiadał w swoim utrzymaniu prawie 300 km dróg powiatowych. Odśnieżaniem i zwalczaniem śliskości było objęte 279,5 km, zużyto także 1 279,14 ton mieszanki piaskowo-solnej.

Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych, prowadzone są w oparciu o plan zimowego utrzymania i o przyjęte standardy. Na drogach III i IV standardu w warunkach normalnych, zarówno odśnieżanie jak i zwalczanie śliskości dróg odbywało się od 4.00-22.00. W porze nocnej od godz. 22.00 – 4.00 nie były prowadzone roboty tak w zakresie odśnieżania jak i likwidacji śliskości. W stałej dyspozycji niżańskiego zarządu było 7 pługo-piaskarek.

– Jeżeli chodzi o zamierzenia na ten rok, myślę, że powiat niżański jest na dobrej drodze. Mamy bardzo dużo inwestycji. Czasami mamy problem z koordynacją ruchu ponieważ mosty i drogi są pozamykane. Jest to bardzo uciążliwe dla mieszkańców, jeżeli dany rejon jest komunikacyjnie sparaliżowany. Staramy się to koordynować i robić tak, aby nie było utrudnień – mówił podczas ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego, dyrektor ZDP Zbigniew Lach.

Zaznaczył, że zarząd nie skupia się na odśnieżaniu, a na zwalczaniu śliskości, co jest bardzo trudne, ponieważ kilometraż utrzymania dróg jest długi.
– Chcąc utrzymywać drogi w wyższych kategoriach, musimy ponieść duże koszty. Staramy się więc „gasić pożary”, jak możemy, za te środki, które mamy – mówił Lach.

Choć do zimy jeszcze daleko, ZDP już przygotowuje się do kolejnej „akcji zima”. Jednym z zadań, które będzie chciał wykonać w tym roku zarząd, będzie budowa wiaty na mieszankę piaskowo-solną na bazie Obwodu Drogowo-Mostowego w Harasiukach.

– Mamy teraz spartańskie warunki, mieszanka znajduje się na zewnątrz, pada na nią deszcz, jest mokra i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Budowa wiaty znacznie poprawi efektywność zimowego utrzymania. W tej sprawie będę wnioskował do zarządu powiatu – wyjaśniał.

W 2017 r., ZDP prowadził na drogach powiatowych roboty polegające m.in. na remontach cząstkowych nawierzchni bitumicznych, uzupełnieniu i odnowieniu oznakowania pionowego i poziomego, czyszczeniu ulic po zimowym utrzymaniu dróg, zbieraniu nadmiaru ziemi z poboczy, wycince drzew czy zbieranie śmieci z pasa drogowego.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021