W Nisku

„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy”

„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy”

Słowa wiersza Mariana Hemara to motto tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w powiecie niżańskim.

W Nisku uroczyście obchodzono 77. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Podczas dwudniowych uroczystości odbyła msza św. ku czci pomordowanych oraz akademia przygotowana przez uczniów z niżańskiego LO.

-Pamięć o tragedii sprzed 77 lat zgromadziła nas tutaj podczas Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Pamięć o 21 tysiącach polskich jeńców z obozów i więzień NKWD wśród, których znaleźli się także mieszkańcy naszego powiatu, naszego miasta i absolwenci tej szkoły – mówił Jerzy Stelmach, dyrektor LO w Nisku.

Dzień pamięci to hołd składany pomordowanym oficerom i polskiej inteligencji, ludziom uznanym za wrogów władzy sowieckiej. Wśród nich znalazło się ponad 80 osób z powiatu niżańskiego, blisko 20 absolwentów LO. Nauczyciel historii w liceum, dr Konrad Krzyżak, wygłosił krótki wykład „Katyń a sprawa polska podczas II wojny światowej”.

-Dzisiejsze materiały pokazują rozmach tej strasznej zbrodni, zbrodni ludobójstwa. Natomiast nie zastanawiamy się często jak wyglądałaby sprawa polska, gdyby tej zbrodni nie było. Przede wszystkim z tego względu, że sama śmierć najlepszych synów polskiej ziemi jest wystarczającą tragedią. Ale historia międzynarodowa jest tak skonstruowana, że zbrodnie mają często ogromne znaczenie polityczne. I zbrodnia katyńska dla sprawy polskiej była bardzo znacząca – mówił dr Konrad Krzyżak.

Zaznaczył, że nie wiele się mówi o układzie Sikorski-Majski z 1941 roku. Część postanowień wtedy zawartych dotyczyła uwolnienia Polaków czy stworzenia polskiej armii na ziemiach rosyjskich.
-Zbrodnia katyńska wyszła i dzisiaj stanowi silny element polskiej tożsamości historycznej, polskiej tożsamości narodowej – dodał dr Konrad Krzyżak.

Wśród gości obecnych na akademii znalazł się ks. Franciszek Grela, który zwracał uwagę na historię.
-Historia jest nauczycielką życia. Jan Paweł II powiedział, że naród, który nie pamięta swojej historii, swojej przeszłości, nie ma również przyszłości. My tą pamięć mamy. Chociaż ta pamięć była zabijana przez pół wieku. Polacy pomordowani w Katyniu dali przykład umiłowania ojczyzny, wielkiej rycerskości, dotrzymywania danego słowa, tylko kilku okazało się zdrajcami – mówił ks. Franciszek Grela.

Starosta niżański dziękując zebranym za obecność, za wykład, mówił o pamięci.

-Ważne abyśmy o tej historii pamiętali, abyśmy tą historią zostali zaszczepieni i aby ta historia nie tylko w naszych głowach, ale również w naszych sercach wbiła pamięć o polskich bohaterach, o tych wszystkich, którzy oddali życie za Polskę – mówił Robert Bednarz, starosta niżański.

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie niżańskiego liceum. Wręczono także nagrody zwycięzcom corocznego Testu Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. W tym roku wzięło w nim udział 40 uczniów LO.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom dnia pamięci są dwie wystawy „Katyń – Golgota Wschodu” oraz „Zbrodnia Katyńska” ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu Filia w Nisku, które można obejrzeć w niżańskim liceum.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

Serce czeka na nakrętki

rni24.eu18 lutego 2021

Podkarpacie- Słowacja zamknęła część przejść granicznych

rni24.eu16 lutego 2021

Policjanci poszukują zaginionego

rni24.eu15 lutego 2021

Voster ATS Team w gotowości do nowego sezonu

rni24.eu12 lutego 2021