W Nisku

„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy”

„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy”

Słowa wiersza Mariana Hemara to motto tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w powiecie niżańskim.

W Nisku uroczyście obchodzono 77. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Podczas dwudniowych uroczystości odbyła msza św. ku czci pomordowanych oraz akademia przygotowana przez uczniów z niżańskiego LO.

-Pamięć o tragedii sprzed 77 lat zgromadziła nas tutaj podczas Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Pamięć o 21 tysiącach polskich jeńców z obozów i więzień NKWD wśród, których znaleźli się także mieszkańcy naszego powiatu, naszego miasta i absolwenci tej szkoły – mówił Jerzy Stelmach, dyrektor LO w Nisku.

Dzień pamięci to hołd składany pomordowanym oficerom i polskiej inteligencji, ludziom uznanym za wrogów władzy sowieckiej. Wśród nich znalazło się ponad 80 osób z powiatu niżańskiego, blisko 20 absolwentów LO. Nauczyciel historii w liceum, dr Konrad Krzyżak, wygłosił krótki wykład „Katyń a sprawa polska podczas II wojny światowej”.

-Dzisiejsze materiały pokazują rozmach tej strasznej zbrodni, zbrodni ludobójstwa. Natomiast nie zastanawiamy się często jak wyglądałaby sprawa polska, gdyby tej zbrodni nie było. Przede wszystkim z tego względu, że sama śmierć najlepszych synów polskiej ziemi jest wystarczającą tragedią. Ale historia międzynarodowa jest tak skonstruowana, że zbrodnie mają często ogromne znaczenie polityczne. I zbrodnia katyńska dla sprawy polskiej była bardzo znacząca – mówił dr Konrad Krzyżak.

Zaznaczył, że nie wiele się mówi o układzie Sikorski-Majski z 1941 roku. Część postanowień wtedy zawartych dotyczyła uwolnienia Polaków czy stworzenia polskiej armii na ziemiach rosyjskich.
-Zbrodnia katyńska wyszła i dzisiaj stanowi silny element polskiej tożsamości historycznej, polskiej tożsamości narodowej – dodał dr Konrad Krzyżak.

Wśród gości obecnych na akademii znalazł się ks. Franciszek Grela, który zwracał uwagę na historię.
-Historia jest nauczycielką życia. Jan Paweł II powiedział, że naród, który nie pamięta swojej historii, swojej przeszłości, nie ma również przyszłości. My tą pamięć mamy. Chociaż ta pamięć była zabijana przez pół wieku. Polacy pomordowani w Katyniu dali przykład umiłowania ojczyzny, wielkiej rycerskości, dotrzymywania danego słowa, tylko kilku okazało się zdrajcami – mówił ks. Franciszek Grela.

Starosta niżański dziękując zebranym za obecność, za wykład, mówił o pamięci.

-Ważne abyśmy o tej historii pamiętali, abyśmy tą historią zostali zaszczepieni i aby ta historia nie tylko w naszych głowach, ale również w naszych sercach wbiła pamięć o polskich bohaterach, o tych wszystkich, którzy oddali życie za Polskę – mówił Robert Bednarz, starosta niżański.

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie niżańskiego liceum. Wręczono także nagrody zwycięzcom corocznego Testu Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. W tym roku wzięło w nim udział 40 uczniów LO.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom dnia pamięci są dwie wystawy „Katyń – Golgota Wschodu” oraz „Zbrodnia Katyńska” ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu Filia w Nisku, które można obejrzeć w niżańskim liceum.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021”

rni24.eu20 lipca 2021

VI edycja biegu „Nisko na piątkę” i XI edycja „Niżańskich regat”

rni24.eu16 lipca 2021

Wielkie Otwarcie Zalewu Podwolina w Nisku

rni24.eu15 lipca 2021

Nisko na ścieżce dynamicznego rozwoju – Fundusze Norweskie

rni24.eu15 lipca 2021

Będzie nowa droga pomiędzy ulicami Reymonta i Głowackiego

rni24.eu9 lipca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wieczór wspomnień

rni24.eu8 lipca 2021