W Nisku

I po budżetowych bólach

I po budżetowych bólach

Radni obecnej kadencji spieszą się z uchwalaniem budżetów jak nigdy dotąd. Mają jeszcze kilka miesięcy zapasu, ale większość samorządów uchwala budżety na przyszły rok w roku jeszcze bieżącym. Może to i wygodne, ale nie zawsze pośpiech jest wskazany. Na przykład gmina miejska Niska mogłaby plan dochodów i wydatków dopracować. Choćby dla jednej drogi w Zarzeczu, której nie ma w planie wydatków, a spokojnie mogła się znaleźć.

W porównaniu do sąsiedniej Stalowej Woli Nisko ma budżet maleńki, ale i takim można bez fajerwerków mądrze gospodarować. Prawie 86 mln. zł po stronie dochodów i o trzy miliony mniej wydatków. Zwykle bywa odwrotnie, bo liberalne prawo pozwala samorządom się zadłużać. Rajcy miejscy Niska postawili na oszczędności. Warto tu podać, że Nisko na koniec przyszłego roku zadłuży się do poziomu 6,7 mln. zł, czyli mniej niż 10 proc. budżetu. Stalowa Wola przekroczy już wtedy poziom 50 proc., a radni stalowowolscy specjalnie się tym nie przejęli.

Mimo oszczędności w Nisku będzie się inwestycyjnie działo. Najdroższą inwestycją (ponad 7 mln. zł) będzie budowa sali gimnastycznej przy szkole nr 1. Budowana będzie jeszcze w 2020 r., ale burmistrz Waldemar Ślusarczyk liczy, że minister Bańka zwróci w końcu uwagę na jego starania i wesprze sześciocyfrową kwotą jak najbardziej sportową inwestycję. Szczęścia do takiej dotacji nie miały miejskie plany budowy w Racławicach krytej pływalni. Zadanie to na wniosek burmistrza wypadło z budżetowych planów, ale Nisko z nie rezygnuje. – Bez rządowego wsparcia nie podołamy temu zadaniu – wyjaśniał. – Jest jednak duża szansa na wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu. Interwencję u ministra obiecał pos. Rafał Weber. Do tematu wrócimy, gdy tylko z rządu napłyną oczekiwane sygnały.

Tym sposobem pos. Weber wytyczył sobie najtrudniejsze zadanie w kadencji i to na sam jej koniec. Zadaniem dla Niska będzie za to rewitalizacja zabytkowego parku. Pochłonie ponad 3 mln. zł, ale miasto dostało na to znaczącą dotację i mieszkańcy spokojnie będą mogli przyglądać się wycince starych i sadzeniom nowych drzew. Niepokój do ułożonego wydawało by się planu wydatków budżetowych wniósł radny Paweł Tofil. Upomniał się u ul. Przemysłową w Zarzeczu. Ulica jest, a jakoby jej nie było. Nie ma chociażby oświetlenia, a przy ulicy tej jest zakład zatrudniający ponad 70 osób. Pracownicy po drugiej zmianie wracają przez ciemny las. Ich doli i strachowi można byłoby ulżyć przez zdjęcie 0,5 mln. zł z planowanej budowy drogi do Nowosielca. To był kij w mrowisku dla burmistrza.

– Drogę do Nowosielca miasto buduje w oparciu o tzw. specustawę i musi mieć zabezpieczone w budżecie 7 mln. zł, bo tyle prawdopodobnie droga będzie kosztować – przekonywał burmistrz Ślusarczyk. – Gdy drogę zbudujemy będziemy mogli wystąpić o zewnętrzne pieniądze na doinwestowanie terenów przemysłowych. Gdy w Nowosielcu powstanie strefa gospodarcza, sprzedamy działki, a za pieniądze z tej sprzedaży zbudujemy drogę w Zarzeczu.

Całkiem logiczne, ale radnego Tofila to nie przekonało. Zagłosował przeciwko budżetowi. Siedmiu radnych wstrzymało się od głosu, a reszta była „za”. Całkiem więc gładko przeszedł przez lokalny parlament pierwszy budżet burmistrza Ślusarczyka.

Marcin Swobodny 

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021