W Nisku

Honorowych krwiodawców stale przybywa

Honorowych krwiodawców stale przybywa

Oddają innym najcenniejszy lek, jakiego nie można kupić i niczym zastąpić. Mowa o krwiodawcach. Wczoraj zostali oni nagrodzeni podczas corocznego spotkania zorganizowanego przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli. Jest w nim zrzeszonych ponad 650 mieszkańców z powiatów stalowowolskiego i niżańskiego, którzy w tym roku oddali już 2 122 litrów krwi. Gościem specjalnym tego wydarzenia był kabareciarz Marcin Daniec.

Ci, którzy oddali najwięcej krwi otrzymali legitymacje honorowego krwiodawcy, odznaki, upominki, a także tradycyjnie już rowery ufundowane przez samorząd Stalowej Woli.
– Dzisiejsze spotkanie jest okazją do złożenia podziękowań wam, honorowym dawcom krwi, którzy tak bezinteresownie  poświęcacie cząstkę siebie dla ratowania zdrowia i życia innych oraz waszym rodzinom za zrozumienie waszej ofiarności dla zdrowia naszego społeczeństwa – mówił podczas spotkania Antoni Kłosowski, prezes oddziału rejonowego PCK w Stalowej Woli.

Działalność oddziału PCK w Stalowej Woli obejmuje dwa powiaty: stalowowolski i niżański. Skupia się przede wszystkim na promocji krwiodawstwa, szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w szkołach oraz wśród dorosłych.

– Prowadzimy szkolne koła PCK, organizujemy rożne akcje zdrowotne, konkursy w szkołach, a także udzielamy pomocy w formie odzieży, obuwia, sprzętu itp. rzeczy dla rodzin i osób najbardziej potrzebujących kierowanych do nas przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli oraz gminne ośródki pomocy społecznej z regionu. Bierzemy udział w rożnych akcjach ogólnopolskich prowadzonych przez zarząd główny PCK, a także w ekshumacjach z czasów I i II wojny światowej prowadzonych na terenie powiatu stalowowolskiego i niżańskiego – mówił Antoni Kłosowski o działaniach stalowowolskiego oddziału.

Zaznaczał, że priorytetem działalności oddziału jest promocja honorowego krwiodawstwa i prowadzenie klubu honorowych dawców krwi. W klubie działa ponad 650 osób, stale wstępują do niego nowi członkowie, w tym roku przybyło 58 nowych krwiodawców.  Jest to jeden z największych klubów honorowych dawców krwi na Podkarpaciu i w kraju.
W Stalowej Woli działa także drugi klub honorowych dawców krwi PCK przy Miejskim Zakładzie Komunalnym, który liczy 32 członków. Klub ten również organizuje również dodatkowe działania związane z promocję krwiodawstwa czy pomocą dla potrzebujących

Antoni Kłosowski, podkreśla, że z roku na rok wzrasta liczna honorowych dawców krwi, a tym samym ilość oddanej krwi. W 2012 r, dawcy oddali 1 763 l , w 2013 r. – 1 912 l, w 2014 r. – 2 204 l, w 2015 r. – 2 318 l, w 2016 r. – 2 524 l, a w ciągu 10 miesięcy tego roku 2 122 l.

W tym roku do października liczba dawców pierwszorazowych, którzy oddali pierwszy raz krew wyniosła 414 osób, w tym było 102 kobiety.

Podczas uroczystości zostały wręczone także nagrody dla dzieci ze szkół podstawowych, które brały udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez stalowowolski PCK pod hasłem „Krew darem życia”.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Bezpłatny kurs komputerowy dla Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021
zbiórka

OSP zebrało datki dla rodziny z Kurzyny Małej

rni24.eu25 lutego 2021

Prosty język w urzędzie – wsparcie dla mieszkańca i urzędnika

rni24.eu24 lutego 2021

Aktywny Samorząd – nabór 2021

rni24.eu24 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021