W powiecie

Historia mojego kraju w artystycznej odsłonie

Historia mojego kraju w artystycznej odsłonie

Rozstrzygnięto konkurs zorganizowany z inicjatywy Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „A propos” , wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Bronkiewicza oraz grupy nieformalnej „Sami Swoi” w Ulanowie „Historia mojego kraju w artystycznej odsłonie”.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było wykonanie dowolnej rzeźby artysty Andrzeja Pityńskiego. W konkursie, skierowanym do dzieci i młodzieży z terenu Gminy i Miasta Ulanów oraz okolic, wzięło udział 58 uczestników z Gminy i Miasta Ulanów oraz podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem. Organizatorzy zadbali, aby wszyscy chętni mogli poszerzyć swoją wiedzę, uczestnicząc w lekcjach muzealnych w Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie.

DSC_5597

Prace powstawały w domach lub w szkole. Młodzi artyści mieli do dyspozycji 200 kilogramów gliny ceramicznej. Jeden uczestnik mógł przygotować jedną rzeźbę. Jury przyznało po trzy miejsca w każdej kategorii wiekowej. Prace konkursowe zostały docenione i wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Zaangażowany w organizację konkursu Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Bronkiewicz, uatrakcyjnił spotkanie grą na fortepianie.

DSC_5627

Przy okazji konkursu przypomnijmy bogatą biografię Mistrza – artysty pochodzącego z Ulanowa. Andrzej Pityński urodził się w 1947 r. w Ulanowie, w rodzinie patriotów zaangażowanych w walce o wolną Polskę. Tutaj ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Jest absolwentem krakowskiej ASP na wydziale rzeźby. Jego pierwsza rzeźba z lat studenckich – popiersie Ignacego Paderewskiego stoi na cokole przed Collegium Paderevianum w Krakowie. Od 1974 r. artysta mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Tam powstały jego pomniki poświęcone polskiej historii, w tym najbardziej znane to „Katyń” w New Jersey i „Partyzanci” w Bostonie. Jego dziełem są też pomniki Ignacego Paderewskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Marii Curie-Skłodowskiej, generała Władysława Andersa oraz Tadeusza Kościuszki.

DSC_5632

W Sali Wystawowej utworzonego w listopadzie 2015 r. Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, można przez dwa najbliższe tygodnie podziwiać wystawę pokonkursową składającą się z wszystkich prac wykonanych przez dzieci i młodzież biorących udział w Konkursie.

DSC_5658
Honorowy patronat nad Konkursem objął Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Mistrz Andrzej Pityński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Burmistrza Gminy i Miasta w Ulanowie Stanisław Garbacz.

źródło: Powiat Niżański

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

rni24.eu2 sierpnia 2021

Podpisanie umowy na budowę kanalizacji sanitarnej w Zarzeczu

rni24.eu2 sierpnia 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na otwarcie nowej wystawy

rni24.eu2 sierpnia 2021

Informacja z obrad nadzwyczajnej XXXIV Sesji Rady Powiatu

rni24.eu29 lipca 2021

Niżański festiwal kultury łowieckiej

rni24.eu29 lipca 2021

Rudnik nad Sanem miejscem tegorocznych Dożynek Powiatowych

rni24.eu23 lipca 2021

Rozmowy o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Nisko-Nowsielec

rni24.eu23 lipca 2021

Umowa na budowę ciągu pieszo – rowerowego w Jacie podpisana

rni24.eu21 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

rni24.eu20 lipca 2021