sport

Green Velo finiszuje na Podkarpaciu

Green Velo finiszuje na Podkarpaciu

Green Velo – czyli podkarpacką część trasy rowerowej uważam za sukces. Trasa gotowa jest w 99 procentach, na ostatnich odcinkach trwają końcowe odbiory. Oficjalne otwarcie, które ma być dużym świętem miłośników rowerów, planowane jest na wiosnę – podsumowywał realizację podkarpackiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo marszałek Władysław Ortyl, podczas konferencji 14 grudnia br. w Rzeszowie.

Długość trasy przebiegającej przez województwo podkarpackie wynosi prawie 460 km. Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Koszt budowy infrastruktury na podkarpackim odcinku trasy to prawie 75 mln złotych.

Teraz czeka nas tylko uroczyste otwarcie. Dziś wprawdzie prace odbiorowe trwają, ale projekt jest niezagrożony, właściwie zakończony. Ostanie prace na obiekcie mostowym w Chyrzynie i na odcinku między Ulanowem a granicą województwa świętokrzyskiego dokonają się i myślę, że możemy oficjalnie powiedzieć, że widać efekt końcowy. Cieszymy się bardzo z tego, że ten projekt powstał, cieszymy się dlatego, że to była bardzo złożona historia z tym projektem. Bardzo się cieszymy, że na tym projekcie wykonawcami były firmy z Podkarpacia, wszystkie 5 odcinków realizowały podkarpackie firmy i jest to bardzo ważne. My procedujemy na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych i oczywiście nie może tu być z góry przesłania, że na pewno będą to firmy z danego regionu. Tak się jednak stało, że w zdecydowanej większości firmy podkarpackie ten projekt realizowały stąd utrzymanie miejsc pracy, budowanie doświadczeń dla firm – to efekty bardzo ważne z punktu widzenia samorządu województwa podkarpackiego, oprócz oczywiście tych efektów związanych z rozwojem, który wywołają ścieżki. Projekt jest naprawdę atrakcyjny i ważny, chcemy go w dalszym ciągu promować, uzupełniać, dojeżdżać dodatkowymi nowymi trasami do tego głównego szlaku trasy rowerowej w Polsce Wschodniej, w tym na Podkarpaciu oczywiście. Chcielibyśmy, aby te 458 km trasy rowerowej w regionie było coraz bardziej atrakcyjne, uzupełniane różnego rodzaju elementami, takimi jak spływy kajakowe, przejażdżki końmi i innymi atrakcyjnymi dla turysty działaniami – podsumował powstanie podkarpackiej części szlaku Green Velo marszałek Władysław Ortyl.

Ta inwestycja była bardzo zagrożona. W momencie kiedy uczestnicy przetargu na wykonanie trasy przedstawili swoje założenia, to kwoty te opiewały na 20-25 mln więcej niż mieliśmy w budżecie województwa na ten cel. I wtedy zapadła decyzja, że dzielimy całą trasę na odcinki i poszczególni wykonawcy będą wykonywali je w tym samym czasie. To zaważyło na tym, że inwestycja ta może zostać zakończona o czasie. Słowa uznania należą się dla innych samorządów – poza samorządem województwa – dzięki temu dziś projekt jest na ukończeniu i będzie oddawany do użytku. Chciałem podkreślić, że tak jak mamy dostępność komunikacyjną – podobnie jak mówimy o transporcie, kolejach, drogach, czy lotnisku, to dziś możemy mówić z powodzeniem o dostępności turystycznej. Stworzyliśmy szlak turystyczny dla mieszkańców województwa podkarpackiego i nie tylko – powiedział wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Inwestycja logistycznie była bardzo trudna. 50 partnerów współpracowało z nami, pomagali oni odebrać prace, rozliczyć, nadzorowali prace na swoich terenach. Na dziś mamy ostatnie próby obciążeniowe, większość obiektów już odebraliśmy. Ostatnio udało się zlecić dodatkowy łącznik między województwem świętokrzyskim a lubelskim. Tylko wsiadać na rower i jechać, oczywiście o ile pozwoli pogoda – zachęca dyrektora PZDW Joanna Szozda – Kalamarz.

IMG_3969

20151220_112808 (Kopiowanie)

20151220_112833 (Kopiowanie)

20151220_112906 (Kopiowanie)

źródło: Samorząd Województwa Pokarpackiego

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sport

Więcej w sport

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

rni24.eu7 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021

Tour of South Bohemia: Stosz czwarty na zakończenie

rni24.eu13 września 2021

Voster ATS Team gotowy do startu w Czechach

rni24.eu9 września 2021

Ściganie w Rumunii udane dla Voster ATS Team

rni24.eu6 września 2021

Ściganie w Rumunii udane dla Voster ATS Team

rni24.eu6 września 2021

Podium Rekity na „królewskim” etapie Turul Romaniei

rni24.eu3 września 2021