W Nisku

Gotowi odnawiać park

Gotowi odnawiać park

Trzy firmy są gotowe podjąć się rewitalizacji Parku Miejskiego im. Marii i Oliviera Ressequier w Nisku. Dwie mieszczą się w wyznaczonym przez magistrat limicie 2,7 mln. zł. Trzecia oferta, choć wyższa, też ma szanse bo finanse nie są jedynym kryterium w przetargu. Ten długo był przygotowywany, ale szybko zostanie rozstrzygnięty, bo wykonawcy będą mieli niewiele czasu na uporanie się ze starym drzewostanem.

Niżański park jest jednym z najstarszych tego rodzaju w południowo-wschodniej Polsce. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z połowy XIX w. Wiek i więcej mają więc najstarsze drzewa, a park charakteryzuje się ich różnorodnością. Ponieważ przed dziesięciolecia nie był konserwowany, jest w nim sporo samosiejek i drzewnych intruzów. Część zabytkowych drzew jest na tyle w złym stanie, że nadaje się tylko do wycięcia. Park już przeszedł jedną rewitalizację, co widać po jego przejrzystości. Na obecną miasto dostało ok. 2,5 mln. zł unijnego dofinansowania i do projektu samo dokłada tylko 450 tys. zł.

Przygotowanie przetargu na rewitalizację parku nie było łatwe, bo konieczna była chociażby drobiazgowa inwentaryzacja drzew. Już po niej wiadomo, że konieczna będzie częściowa wycinka drzew i głęboka konserwacja innych. Będą nowe nasadzenia drzew i krzewów, na brukową zmieniona zostanie nawierzchnia wszystkich alejek. Staną nowe ławki i stojaki na rowery. Budki lęgowe dostaną ptaki, a specjalne hotele trzmiele i pszczoły. Powstanie też punkt widokowy. Na zrobienie tego wszystkiego zwycięzca przetargu będzie miał czas do końca maja przyszłego roku. Duże szanse na przetargową wygraną ma niżańska firma ArbForest, która złożyła najniższą (2,3mln. zł) ofertę.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu13 maja 2021

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021