W Nisku

Gotowi odnawiać park

Gotowi odnawiać park

Trzy firmy są gotowe podjąć się rewitalizacji Parku Miejskiego im. Marii i Oliviera Ressequier w Nisku. Dwie mieszczą się w wyznaczonym przez magistrat limicie 2,7 mln. zł. Trzecia oferta, choć wyższa, też ma szanse bo finanse nie są jedynym kryterium w przetargu. Ten długo był przygotowywany, ale szybko zostanie rozstrzygnięty, bo wykonawcy będą mieli niewiele czasu na uporanie się ze starym drzewostanem.

Niżański park jest jednym z najstarszych tego rodzaju w południowo-wschodniej Polsce. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z połowy XIX w. Wiek i więcej mają więc najstarsze drzewa, a park charakteryzuje się ich różnorodnością. Ponieważ przed dziesięciolecia nie był konserwowany, jest w nim sporo samosiejek i drzewnych intruzów. Część zabytkowych drzew jest na tyle w złym stanie, że nadaje się tylko do wycięcia. Park już przeszedł jedną rewitalizację, co widać po jego przejrzystości. Na obecną miasto dostało ok. 2,5 mln. zł unijnego dofinansowania i do projektu samo dokłada tylko 450 tys. zł.

Przygotowanie przetargu na rewitalizację parku nie było łatwe, bo konieczna była chociażby drobiazgowa inwentaryzacja drzew. Już po niej wiadomo, że konieczna będzie częściowa wycinka drzew i głęboka konserwacja innych. Będą nowe nasadzenia drzew i krzewów, na brukową zmieniona zostanie nawierzchnia wszystkich alejek. Staną nowe ławki i stojaki na rowery. Budki lęgowe dostaną ptaki, a specjalne hotele trzmiele i pszczoły. Powstanie też punkt widokowy. Na zrobienie tego wszystkiego zwycięzca przetargu będzie miał czas do końca maja przyszłego roku. Duże szanse na przetargową wygraną ma niżańska firma ArbForest, która złożyła najniższą (2,3mln. zł) ofertę.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Nizanin

    15 maja 2019 at 13:26

    Wybrać swojego wiadome

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Nowa sala gimnastyczna w trakcie odbioru

rni24.eu2 czerwca 2020

Proponowany przebieg Szprychy nr 6 połączy Czwórmiasto

rni24.eu1 czerwca 2020

Forum Rozwoju Lokalnego – otwarte seminarium

rni24.eu1 czerwca 2020

Przebudowa budynku byłego biurowca

rni24.eu1 czerwca 2020

Obowiązkowe wyposażenie roweru

rni24.eu30 maja 2020

Od czerwca- koniec dyspensy dla wiernych

rni24.eu29 maja 2020

Od jutra otwarte siłownie pod chmurką i place zabaw!

rni24.eu29 maja 2020

Spotkanie on-line z niżańskim policjantem

rni24.eu29 maja 2020

Funkcjonowanie Urzędu Gminy i Miasta w Nisku

rni24.eu28 maja 2020