W Nisku

Gotowi odnawiać park

Gotowi odnawiać park

Trzy firmy są gotowe podjąć się rewitalizacji Parku Miejskiego im. Marii i Oliviera Ressequier w Nisku. Dwie mieszczą się w wyznaczonym przez magistrat limicie 2,7 mln. zł. Trzecia oferta, choć wyższa, też ma szanse bo finanse nie są jedynym kryterium w przetargu. Ten długo był przygotowywany, ale szybko zostanie rozstrzygnięty, bo wykonawcy będą mieli niewiele czasu na uporanie się ze starym drzewostanem.

Niżański park jest jednym z najstarszych tego rodzaju w południowo-wschodniej Polsce. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z połowy XIX w. Wiek i więcej mają więc najstarsze drzewa, a park charakteryzuje się ich różnorodnością. Ponieważ przed dziesięciolecia nie był konserwowany, jest w nim sporo samosiejek i drzewnych intruzów. Część zabytkowych drzew jest na tyle w złym stanie, że nadaje się tylko do wycięcia. Park już przeszedł jedną rewitalizację, co widać po jego przejrzystości. Na obecną miasto dostało ok. 2,5 mln. zł unijnego dofinansowania i do projektu samo dokłada tylko 450 tys. zł.

Przygotowanie przetargu na rewitalizację parku nie było łatwe, bo konieczna była chociażby drobiazgowa inwentaryzacja drzew. Już po niej wiadomo, że konieczna będzie częściowa wycinka drzew i głęboka konserwacja innych. Będą nowe nasadzenia drzew i krzewów, na brukową zmieniona zostanie nawierzchnia wszystkich alejek. Staną nowe ławki i stojaki na rowery. Budki lęgowe dostaną ptaki, a specjalne hotele trzmiele i pszczoły. Powstanie też punkt widokowy. Na zrobienie tego wszystkiego zwycięzca przetargu będzie miał czas do końca maja przyszłego roku. Duże szanse na przetargową wygraną ma niżańska firma ArbForest, która złożyła najniższą (2,3mln. zł) ofertę.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021