W powiecie

Gmina Ulanów pozyskała dotację na remont parku i dworu w Bielinach

Gmina Ulanów pozyskała dotację na remont parku i dworu w Bielinach

– Dwór i park dworski w Belinach w gminie Ulanów to niezwykłe miejsce – podkreśla Stanisław Garbacz, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. – To miejsce urokliwe, historyczne. Stanowi dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Od czasu, gdy dwór stał się własnością gminy, staraliśmy się o pieniądze na remont zabytku i odnowę parku, tak aby miejsce to zaczęło tętnić życiem: stało się atrakcją turystyczną i kulturalną. I udało się połączyć wszystkie te zamierzenia w projekcie złożonym do Ministrostwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Programu „Kultura”, Działanie 1 „Poprawa zarzadzania dziedzictwem kulturowy”.

Projekt pn. „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów” pozwoli  na wyremontowanie historycznego dworu i renowację parku i dzięki temu rozszerzenie oferty kulturalnej Gminy Ulanów.

Wykonane zostaną roboty budowlane budynku dworu, prace pielęgnacyjne drzewostanu  parku, roboty melioracyjne, budowa alejek, mała architektura i oświetlenie.

Projekt przewiduje wiele działań kulturalno-edukacyjnych: wystawy, wydarzenia artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy, spotkania integracyjne oraz szkolenia związane z zarządzeniem kulturą i zwiększeniem kompetencji kadry instytucji kultury. Jednym z głównych działań będzie stworzenie muzealnej wystawy kultury dworskiej. Przybliży ona życie rodów szlacheckich, które władały bielińskimi ziemiami i zostawiły po sobie trwały ślad w historii lokalnej.

Do prowadzenia działalności kulturalnej i ochrony naszego dziedzictwa kulturowego zakupiony zostanie profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie.

Całość zadania to koszt ponad 5,6 mln., z tego z Funduszy Norweskich pozyskaliśmy 4,8 mln. zł.

Projekt realizowany będzie już od najbliższego roku przez Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie i Gminne Centrum Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem”.

– Przygotowanie projektu wymagało dużo pracy, dlatego cieszę się, że został doceniony i decyzją wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego otrzymał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Budżetu Państwa – mówi Rafa Weber, wiceminister infrastruktury. – A konkurencja była duża, bo wartość złożonych projektów ponad siedmiokrotnie przewyższyła dostępną w ramach naboru pulę środków. Niezmiernie cieszy mnie, że ten zabytkowy obiekt odzyska dawny blask i wraz z pięknym parkiem będzie służył lokalnej społeczności. Serdecznie gratuluję mieszkańcom gminy Ulanów.

 

 

Źródło U.G.i M. Ulanów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Policjantka rozmawiała z uczniami o cyberzagrożeniach

rni24.eu13 maja 2021

Mali Ogrodnicy w Żłobku Miejskim w Rudniku nad Sanem

rni24.eu10 maja 2021

104 urodziny Mieszkanki Bielin

rni24.eu6 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

73 000,00 zł dla Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jeżowem

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021
slubowanie

W RCEZ w Nisku powstanie oddział przygotowania wojskowego

rni24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rni24.eu29 kwietnia 2021

Wystarczy trzy dni, by przekonać się, że Powiat Niżański jest piękny

rni24.eu29 kwietnia 2021