kultura i rozrywka

Flisacy z Ulanowa na 20-leciu łotewskich flisaków

Flisacy z Ulanowa na 20-leciu łotewskich flisaków

Delegacja Bractwa Flisackiego p.w. Św. Barbary w Ulanowie wzięła udział w obchodach 20-lecia organizacji zrzeszającej Łotewskich flisaków na rzece Gauja z miasta Strenci położonego na północy Łotwy.

Jednym z głównych wydarzeń związanych z obchodami była binduga (tradycyjne zbijanie tratwy) i flis na dystansie ponad 40 kilometrów pokonanych w ciągu 3 dni w rezerwacie przyrody rzeki Gauja. W sobotnie południe w mieście Strenci obyło się oficjalne przywitanie flisaków przez władze samorządowe. Oprócz flisaków z Ulanowa przedstawicielami innych narodów byli Czesi, Niemcy i Węgrzy.

W trakcie oficjalnych podziękowań obecny na łotewskim flisie Roman Pokora przekazał prezenty tamtejszym przedstawicielom władz samorządowych oraz przedstawicielom organizacji flisackiej za gościnność, wyśmienitą współpracę i dwadzieścia lat kultywowania tradycji flisackich na rzece Gauja.

Plik_000 (2)

Spotkanie podczas obchodów było doskonałą okazją do kolejnych ustaleń dotyczących wspólnych działań związanych wpisem ginącego zawodu flisackiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO oraz przygotowanie i wypracowanie wspólnego stanowiska podczas 25-go spotkania formalnego Międzynarodowego Związku Flisaków obywającego się w tym roku od 22 do 25 czerwca w Maliborze na Słowenii. Naszym głównym zadaniem podczas spotkania będzie przedstawienie dotychczasowej dokumentacji związanej z wpisem do UNESCO oraz przedstawienie członka Bractwa Flisackiego jako kandydata do zarządu International Timber-Raftsmen Association.

DSCN1148

Na Łotwie dużą popularnością cieszył się Galar Ulanowski w skali 1:4 wykonanego przez szkutników naszego stowarzyszenia: flisaka Adama Pokorę oraz retmana Tomasza Pityńskiego.

źródło: Bractwo Flisackie Ulanów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Andżelika Guściora ze stypendium Starosty Niżańskiego

rni24.eu18 października 2021

Uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty

rni24.eu18 października 2021
nck

„Nie lękajcie się być świętymi” w NCK Nisko

rni24.eu13 października 2021

Spotkanie II z cyklu Wieki niezupełnie ciemne

rni24.eu8 października 2021

Międzypowiatowy konkurs plastyczny „Mówię Nie – wszystkiemu co złe” rozstrzygnięty

rni24.eu6 października 2021

Mistrz Olimpijski otworzył halę sportowa w Nisku

rni24.eu5 października 2021

Uroczyste wodowanie galaru „Powiat Niżański”

rni24.eu4 października 2021

Odbył się XXXI Memoriał Szachowy Jana Gietki

rni24.eu4 października 2021

Koncert Kapel Ludowych „Na straży tradycji”

rni24.eu13 września 2021