kultura i rozrywka

Flisacy z Ulanowa na 20-leciu łotewskich flisaków

Flisacy z Ulanowa na 20-leciu łotewskich flisaków

Delegacja Bractwa Flisackiego p.w. Św. Barbary w Ulanowie wzięła udział w obchodach 20-lecia organizacji zrzeszającej Łotewskich flisaków na rzece Gauja z miasta Strenci położonego na północy Łotwy.

Jednym z głównych wydarzeń związanych z obchodami była binduga (tradycyjne zbijanie tratwy) i flis na dystansie ponad 40 kilometrów pokonanych w ciągu 3 dni w rezerwacie przyrody rzeki Gauja. W sobotnie południe w mieście Strenci obyło się oficjalne przywitanie flisaków przez władze samorządowe. Oprócz flisaków z Ulanowa przedstawicielami innych narodów byli Czesi, Niemcy i Węgrzy.

W trakcie oficjalnych podziękowań obecny na łotewskim flisie Roman Pokora przekazał prezenty tamtejszym przedstawicielom władz samorządowych oraz przedstawicielom organizacji flisackiej za gościnność, wyśmienitą współpracę i dwadzieścia lat kultywowania tradycji flisackich na rzece Gauja.

Plik_000 (2)

Spotkanie podczas obchodów było doskonałą okazją do kolejnych ustaleń dotyczących wspólnych działań związanych wpisem ginącego zawodu flisackiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO oraz przygotowanie i wypracowanie wspólnego stanowiska podczas 25-go spotkania formalnego Międzynarodowego Związku Flisaków obywającego się w tym roku od 22 do 25 czerwca w Maliborze na Słowenii. Naszym głównym zadaniem podczas spotkania będzie przedstawienie dotychczasowej dokumentacji związanej z wpisem do UNESCO oraz przedstawienie członka Bractwa Flisackiego jako kandydata do zarządu International Timber-Raftsmen Association.

DSCN1148

Na Łotwie dużą popularnością cieszył się Galar Ulanowski w skali 1:4 wykonanego przez szkutników naszego stowarzyszenia: flisaka Adama Pokorę oraz retmana Tomasza Pityńskiego.

źródło: Bractwo Flisackie Ulanów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

“Powiat Niżański Zimą” – rozstrzygnięcie konkursu

rni24.eu5 marca 2021

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

rni24.eu4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

rni24.eu3 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rni24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rni24.eu1 marca 2021

Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” zaprasza na wystawę

rni24.eu1 marca 2021

Fundusze Europejskie po godzinach. Aktywna Mama.

rni24.eu26 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rni24.eu22 lutego 2021

„HERODY” z Łazor na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej

rni24.eu18 lutego 2021