W Nisku

Flisacka tratwa zmierza do Bydgoszczy

Flisacka tratwa zmierza do Bydgoszczy

Potężna tratwa flisaków z Ulanowa zmaga się z płyciznami Narwi. Asekuruje ją kilkadziesiąt jednostek pływających, głównie flisackich dłubanek. Na pniach tratwy flisacy nie tylko z Ulanowa, choć pod dowództwem ulanowiaka retmana Mieczysława Łabęckiego. W pozostałych jednostkach wodniacy z całej Polski i Litwy. Bo to początek wielkiego Flisu Obojga Narodów.

Tratwę zbijali ulanowiacy na Bindudze w Goniądzu nad Biebrzą. Ma 80 m długości i powstała z sosen porastających lasy Polesia. To nie przypadek, że właśnie tam została zbita. Wieki temu z Polesia wiódł jeden z większych szlaków, którym spławiano drewno do Warszawy, Torunia czy Gdańska. W 1569 r. Polska i Litwa połączyły się unią w Rzeczpospolitą Obojga Narodów, która była największym państwem ówczesnej Europy. O potędze Rzeczpospolitej stanowiły m.in. szlaki wodne, a Niemen i Wisła były wręcz wodnymi autostradami. I to ma przypomnieć obecny flis, który z towarzyszącymi mu atrakcjami zapowiada się na największą wodniacką imprezę tego roku.

Flisacy wypłynęli w sobotę z Goniądza, by pokonać później Narew i znaczną część Wisły. Do tratwy dołączają wszystkie chętne jednostki. Pięknie prezentują się te z żaglami, a zwłaszcza rekonstrukcje starych łodzi. Kawalkada nie spieszy się. Retman Łabęcki śrykuje tratwę co 25 – 30 km. I wtedy odbywają się wielkie pikniki. Po kolei w Wiźnie, Łomży, Nowogrodzie, Ostrołęce, Różanie, Pułtusku, Serocku i tak do Warszawy, Płocka i Torunia. W Toruniu 15 bm. Flis oficjalnie się zakończy, ale tratwa już samotnie spłynie jeszcze 32 km do Bydgoszczy, gdzie zakończy swój wodny żywot, a drewno zostanie sprzedane.

Każdy łakomy widoku tratwy i płynących obok łodzi może swobodnie wejść na którąś z tafli, usiąść przy nigdy nie gasnącym ognisku, zaśpiewać z flisakami albo nawet zjeść uwarzonego w wielkim kotle żuru. Na każdym palu – miejscu postoju tratwy – miejscowi organizują imprezy propagujące wodne szlaki. Wiele emocji dostarczają zawsze wyścigi łodzi pychówek. Za tydzień kolorowa kawalkada wszystkiego, co płynie znacząco się powiększy. 7 sierpnia w Warszawie rozpocznie się Festiwal Wisły i Flis Obojga Narodów zasilą łodzie płynące z całej południowej Polski. Wodniacka karawana 15 bm. zakończy się w Toruniu. A tratwa? Przez dzień następny spłynie do Bydgoszczy i zostanie rozebrana. Tak było od wieków i oby trwało. Choćby jako atrakcja.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Andżelika Guściora w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

rni24.eu12 maja 2021

Voster ATS Team na Tour de Hongrie

rni24.eu11 maja 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack Podwolina

rni24.eu11 maja 2021

Uczeń RCEZ w finale Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego

rni24.eu6 maja 2021

W niżańskim „Elektryku” odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości

rni24.eu4 maja 2021

Uroczystość przekazania obowiązków nowemu dyrektorowi NCK “Sokół”

rni24.eu4 maja 2021

Policjanci podsumowali majowy weekend

rni24.eu4 maja 2021

Podziękowanie dla krótkofalowców

rni24.eu29 kwietnia 2021

Mistrzostwa Polski Pumptrack i Puchar Polski BMX

rni24.eu29 kwietnia 2021