W Nisku

Fajnie być św. Mikołajem

Fajnie być św. Mikołajem

W poniedziałek w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku było pospolite ruszenie. Nawet nie w samym RCEZ, bo i okolica pospieszyła. W czwartek odbyła się ogólnoszkolna aukcja bombek dekorowanych w poniedziałek.

Sprzedawały się jak ryby przed Wigilią. Wszystkie po cenach trzycyfrowych. Teraz bombki ozdobią choinki, a pieniądze zebrane z ich sprzedaży ulżą doli najmłodszych pacjentów oddziałów onkologicznych.

– Malujemy wszyscy – emocjonował się w poniedziałek Wacław Piędel, dyrektor RCEZ. Farbą i brokatem szklane podłoże zdobili głównie uczniowie, ale też nauczyciele i pracownicy. Różnic stanowych nie było; liczyły się kunszt i plastyczny talent. W sukurs szkole poszli jej przyjaciele i Starostwo Powiatowe. Trzy dni później dzieła wydmuchane w szkle i obrane w świąteczne motywy oraz zaopatrzone w stosowne certyfikaty poszły „pod młotek”. Z aukcji udało się zebrać kilka tysięcy złotych. Tak wiele z tak prostego pomysłu.

Na pomysł akcji z aukcją wpadł Samorząd Uczniowski. Szkolnych samorządowców poruszyły listy pisane do św. Mikołaja przez dzieci z chorobami nowotworowymi. Dzieci zdrowe i chore niczym się nie różnią; te drugie mają tylko o jedno marzenie więcej. A marzą jednako: O tym być kimś w dorosłym życiu, by otoczyć się szerokim gronem przyjaciół, śmiać się, kochać i być kochanym. Te pokrzywdzone przez los przypominają sobie czasami w marzeniach o zdrowiu. By raz popatrzeć na śnieg nie zza szyby, pobiec za rówieśnikami z sankami. Oprócz poważnych marzeń mają takie malutkie. Choćby o maskotce. I piszą o tym do św. Mikołaja. Bo z maskotką przychodzi wieść, że obdarowany ma w darczyńcy przyjaciela. A dla przyjaciela chce się żyć.

Prezenty i pieniądze dla najmłodszych pacjentów oddziałów onkologicznych zbierane są od lat, ale w ostatnich akcje te nabrały tempa. W Mikołajów przeistaczali się lotnicy, policjanci, kolejarze i strażacy, bo dzieci lubią mundury. Za mundurem poszli inni wolontariusze. Pomocnym w tym był Internet, który dociera nie tyle pod koło podbiegunowe, ale pod strzechę. Prośby robią swoje. Przykładem chociażby „Paczka na Gwiazdkę”, która wzięła się z jednego odruchu serca i 40.paczek przygotowanych w 2014 r. Trzy lata później paczek było już 400 i 90 tys. złotych, za co zostały zakupione rozkładane fotele dla rodziców odwiedzających swoje pociechy na oddziale onkologicznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Przed tegorocznym Bożym Narodzeniem „Paczki na Gwiazdkę” trafią do czterech szpitali, w tym na oddział onkologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie. A to przecież tylko jedna z wielu akcji, które rozjaśniają święta tym pociechom, które nie mogą w domu oglądać choinki.

– Kiedyś przeczytałam w sieci taki list do św. Mikołaja z prośbą o klocki lego. Dołożyłam coś więcej ponad tę prośbę i wysłałam. Nie wiem, do kogo ta paczka trafiła, ale byłam przeszczęśliwa, a i łezka przy kolędzie popłynęła – mówi jedna z tych osób, które spełniły dziecięce marzenia. Spełnili je uczniowie z RCEZ. Podjęli rzucone hasło i zostali św. Mikołajami.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Nisku

Więcej w W Nisku

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rni24.eu2 listopada 2021

Pamiętają o zmarłych Radnych i Honorowych Obywatelach gminy

rni24.eu29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

rni24.eu29 października 2021

Powstanie ścieżka rowerowa w ciągu drogi Rudnik nad Sanem – Groble

rni24.eu29 października 2021

Podziękowanie dla niżańskich funkcjonariuszy

rni24.eu27 października 2021

Seniorze nie daj się oszukać! Spotkanie z policjantami w klubie seniora

rni24.eu27 października 2021

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w Powiecie Niżańskim

rni24.eu25 października 2021

Powiat pozyskał środki na zakup pakietów wyposażenia ucznia RCEZ w Nisku

rni24.eu21 października 2021

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Sądu w Nisku

rni24.eu19 października 2021